Wednesday Results

Wednesday Results

2015SNLogo

Wednesday, September 9 Results

IMCA Modifieds

A-Main 01 — 1. Kody Scholpp, Estevan, ; 2. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 3. Corey Dripps, Reinbeck; 4. Jason Beaulieu, Campbell River, ; 5. Jacob Murray, Hartford; 6. Brian Irvine, Oelwein; 7. Randy Havlik, Ankeny; 8. Mike Jergens, Plover; 9. Josh Ruby, Lakota; 10. Jeff Emerson, Millsap, Texas; 11. Jeff Kohn, Sheridan, Mich.; 12. Justin Auringer, Waterloo; 13. Russ Dickerson, Boone; 14. Eric Mahlik, Green Bay, Wis; 15. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 16. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 17. Eric Center, Mesa, Ariz.; 18. Harvey Vande Weerd, Alton; 19. Rich Lewerke, Mason City; 20. Jason Seegmiller, Dubuque; 21. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 22. Jimmy Gustin, Marshalltown; 23. Cayden Carter, Oskaloosa; 24. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 25. Jake Bowman, Maquoketa; 26. Troy Cordes, Dunkerton; 27. Dustin Smith, Lake City; 28. Dana Dankert, Columbus, Neb.; 29. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 30. Stone Caleb, Lovington, N.M.

A-Main 02 — 1. Mike Hagen, Williston, N.D.; 2. Josh Most, Red Oak; 3. Chris Abelson, Sioux City; 4. Ricky Thornton Jr, Chandler, Ariz.; 5. Josh Gilman, Earlham; 6. Johnny Scott, Arroyo Hondo, N.M; 7. Stormy Scott, Arroyo Hondo, N.M; 8. Jim Thies, Mapleton; 9. Matthew Kiner, Aurora, Neb.; 10. Justin O’Brien, West Union; 11. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 12. Paul Stone, Winton, Calif.; 13. Jeremy Zorn, Russell, Kan.; 14. Tom Charles, Basehor, Kan.; 15. Ronn Lauritzen, Jesup; 16. Josh Long, Little Suamico, Wis; 17. Keith White, Little River, Texas; 18. Scott Olson, Blairsburg; 19. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 20. David Brown, Kellogg; 21. Ethan Dotson, Bakersfield, Calif.; 22. Tony Snyder, Readlyn; 23. Richard Michael, Jr., Ischua, N.Y.; 24. Cole Ferguson, Dexter; 25. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 26. Eric Elliott, Boone; 27. John Logue, Jr., Boone; 28. Nate Caruth, Ames; 29. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 30. Jason Murray,

B-Main 01 — 1. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 2. Steven Bowers, Jr., Topeka, Kan.; 3. Drew Christianson, Minot, N.D.; 4. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 5. Curtis Cook, Conway, Ark.; 6. Todd Shute, Des Moines; 7. Joe Spillman, Austin, Texas; 8. Andrew Smith, Rogersville, Mo.; 9. Mike McCarthy, Hutto, Texas; 10. Jeremy Montgomery, Burleson, Texas; 11. Keith Lamphere, Monroeton, Pa.; 12. Trevor Baker, Roca, Neb.; 13. Lance Mari, Imperial, Calif.; 14. Kyle Brown, State Center; 15. Eddie Ingram, Basehor, Kan.; 16. Kelly Shryock, Fertile; 17. Nick Deal, Walnut; 18. Scott Simatovich, State Center; 19. Michael Albertsen, Audubon; 20. John Shoptaw, Mena, Ark..

B-Main 02 — 1. Scott Davis, Madrid; 2. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 3. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 4. Aaron Turnbull, Estevan, SK; 5. Jesse Sobbing, Malvern; 6. Jesse Hoeft, Forest City; 7. Pat Graham, Ames; 8. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 9. Brian Knoell, Falun, Kan.; 10. Kyle Rohleder, Wa Keeney, Kan.; 11. Josh Truman, Indianola; 12. J.J. Scott, Iowa City; 13. Ryan Maitland, Waterloo; 14. James Reichart, Lorimor; 15. Jim Peeler, Trimble, Mo.; 16. Justin Sackett, Pierson; 17. Travis LaCombe, Grand Haven, Mich.; 18. Darren Schatz, Williston, N.D.; 19. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 20. A.J. Ward, Ionia, Mich..

B-Main 03 — 1. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 2. Dean Abbey, Roanoke, Texas; 3. Chase Allen, Midlothian, Texas; 4. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 5. Rod McDonald, Manchester; 6. Josh Rogotzke, Sanborn, Minn.; 7. Greg Cox, Kellogg; 8. Jason Snyder, Dunkerton; 9. Dillon Pike, Waxahachie, Texas; 10. J.C. Parmeley, Phoenix, Ariz.; 11. Adam Larson, Ankeny; 12. Tony Hilgenberg, Waukee; 13. Colby Heishman, Brooklyn; 14. MCDANIEL RANDY, Olivehurst, Calif.; 15. Darren Huntley, Ogden; 16. Tyler Heetland, Bancroft; 17. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 18. Matthew Meinecke, Madrid; 19. Dan Menk, Franklin, Minn.; 20. Ryan Ruter, Kanawha.

B-Main 04 — 1. Duane Cleveland, Olivehurst, Calif.; 2. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 3. Beau Kaplan, Ankeny; 4. Cory Davis, Eunice, N.M; 5. Lance Arneson, Abrams, Wis; 6. Jason Morehouse, Evansdale; 7. Joel Bushore, Boone; 8. Mark Elliott, Webster City; 9. Jeff Stephens, Arion; 10. Kaleb Bentley, Fairbank; 11. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 12. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 13. Tom Silver, Glenwood, Minn.; 14. Mark Griffin, Canton, Pa.; 15. VANDERMARK GARY, Lowell, Mich.; 16. Mitchell Hunt, Greenville, Mich.; 17. Mark Schafman, Edwardsville, Kan.; 18. Dennis Betzer, Central City; 19. Jerry Dedrick, Vinton; 20. Mike Lineberry, Fremont, Neb..

B-Main 05 — 1. Jay Matthias, Green Bay, Wis; 2. Wayne Johnson, Minot, N.D.; 3. Jason Wolla, Ray, N.D.; 4. Tyler Droste, Waterloo; 5. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 6. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 7. Jesse Rogotzke, Sanborn, Minn.; 8. Jim Mathieson, Sioux City; 9. Loren Pesicka, Jr., Burt; 10. Robert Avery, Des Moines; 11. Streeter Jeff, Chowchilla, Calif.; 12. Tim Murty, Tama; 13. Shane DeMey, Dennison; 14. Justin Medler, Minot, N.D.; 15. Josh Beaulieu, Bemidji, Minn.; 16. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; 17. Jason Benjamin, Towanda, Pa.; 18. Cody Grabbe, Yuma, Ariz.; 19. Jason Hickingbottom, Ogden; 20. Jim Lynch, Bloomfield.

B-Main 06 — 1. Brandon Rothzen, Gladstone, Ill.; 2. Craig Reetz, Dunlap; 3. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 4. Joe Docekal, Dysart; 5. Todd VanEaton, Orient; 6. Yancy Shepard, Smithville, Mo.; 7. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 8. Travis Hagen, Williston, N.D.; 9. Chad Ten Naple, Sioux City; 10. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 11. Vince Ogle, Lubbock, Texas; 12. Cody Leonard, Sinton, Texas; 13. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 14. Levi Nielsen, Waterloo; 15. Scott Drake, Joplin, Mo.; 16. Vogel Billy, West Fargo, N.D.; 17. Brandon Long, Little Suamico, Wis; 18. Ed Thomas, Waterloo; 19. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 20. Chris Sieweke, Santa Rosa, Calif..

Heat 01 — 1. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 2. Dustin Smith, Lake City; 3. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 4. Drew Christianson, Minot, N.D.; 5. Lance Mari, Imperial, Calif.; 6. Mike McCarthy, Hutto, Texas; 7. Ron Pope, Mason City; 8. Lloyd Henderson, Bouton; 9. Devon Havlik, Iowa Falls; 10. John Parmeley, Phoenix, Ariz..

Heat 02 — 1. Russ Dickerson, Boone; 2. Justin Auringer, Waterloo; 3. Jeremy Montgomery, Burleson, Texas; 4. Curtis Cook, Conway, Ark.; 5. Kyle Brown, State Center; 6. Nick Deal, Walnut; 7. Glenn Tyson III, Council Bluffs; 8. Link Nick, Rolla, Kan.; 9. Mat Hollerich, Good Thunder, Minn..

Heat 03 — 1. Brian Irvine, Oelwein; 2. Corey Dripps, Reinbeck; 3. Andrew Smith, Rogersville, Mo.; 4. Joe Spillman, Austin, Texas; 5. Eddie Ingram, Basehor, Kan.; 6. Scott Simatovich, State Center; 7. Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; 8. Rogers Ty, Somerton, Ariz.; 9. Richie Gustin, Gilman.

Heat 04 — 1. Jason Seegmiller, Dubuque; 2. Eric Mahlik, Green Bay, Wis; 3. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 4. Trevor Baker, Roca, Neb.; 5. Todd Shute, Des Moines; 6. Michael Albertsen, Audubon; 7. David Goode, Jr, Copperas Cove, Texas; 8. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 9. Scotty Bough, Nevada, Mo..

Heat 05 — 1. Stone Caleb, Lovington, N.M; 2. Harvey Vande Weerd, Alton; 3. Steven Bowers, Jr., Topeka, Kan.; 4. Keith Lamphere, Monroeton, Pa.; 5. Kelly Shryock, Fertile; 6. John Shoptaw, Mena, Ark.; 7. Josh McGaha, Abilene, Texas; 8. Mike VanGenderen, Newton; 9. Tim Stevens, Cedar Rapids.

Heat 06 — 1. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 2. Troy Cordes, Dunkerton; 3. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 4. Scott Davis, Madrid; 5. Justin Sackett, Pierson; 6. Ryan Maitland, Waterloo; 7. Jonathan Snyder, Ames; 8. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; 9. Charley Brown, Maxwell, Neb..

Heat 07 — 1. Cayden Carter, Oskaloosa; 2. Jeff Kohn, Sheridan, Mich.; 3. Pat Graham, Ames; 4. Jim Peeler, Trimble, Mo.; 5. Travis LaCombe, Grand Haven, Mich.; 6. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 7. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 8. Tony Cox, Boone; 9. Garry Hall, Rochester, Minn..

Heat 08 — 1. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 2. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 3. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 4. Aaron Turnbull, Estevan, SK; 5. Josh Truman, Indianola; 6. Kyle Rohleder, Wa Keeney, Kan.; 7. Tommy Belmer, Denver; 8. Mike Tanner, Smithville, Mo.; 9. Jay Noteboom, Hinton.

Heat 09 — 1. Kody Scholpp, Estevan, ; 2. Randy Havlik, Ankeny; 3. Jesse Hoeft, Forest City; 4. Jesse Sobbing, Malvern; 5. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 6. Brian Knoell, Falun, Kan.; 7. John Gober, Poolville, Texas; 8. Plath Robert, Barnesville, Minn.; 9. Larry Hall, Rochester, Minn..

Heat 10 — 1. Jeff Emerson, Millsap, Texas; 2. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 3. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 4. J.J. Scott, Iowa City; 5. Darren Schatz, Williston, N.D.; 6. James Reichart, Lorimor; 7. Will Ward, Cobleskill, N.Y.; 8. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 9. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb..

Heat 11 — 1. Rich Lewerke, Mason City; 2. Jimmy Gustin, Marshalltown; 3. Dean Abbey, Roanoke, Texas; 4. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 5. Matthew Meinecke, Madrid; 6. MCDANIEL RANDY, Olivehurst, Calif.; 7. Peyton Taylor, Batesville, Ark.; 8. Tim Ward, Chandler, Ariz.; 9. Bryce Carey, Nashua.

Heat 12 — 1. Jacob Murray, Hartford; 2. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 3. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 4. Josh Rogotzke, Sanborn, Minn.; 5. Dillon Pike, Waxahachie, Texas; 6. Tyler Heetland, Bancroft; 7. Greg Gretz, Kewaunee, Wis; 8. Jared Hansen, Audubon; 9. Terry Berg, Sioux City.

Heat 13 — 1. Jason Beaulieu, Campbell River, ; 2. Dana Dankert, Columbus, Neb.; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Dan Menk, Franklin, Minn.; 5. J.C. Parmeley, Phoenix, Ariz.; 6. Jason Snyder, Dunkerton; 7. Tim Watts, Beloit, Kan.; 8. Bob Moore, Sioux City; 9. Todd Wilson, Spickard, Mo..

Heat 14 — 1. Eric Center, Mesa, Ariz.; 2. Mike Jergens, Plover; 3. Rod McDonald, Manchester; 4. Colby Heishman, Brooklyn; 5. Tony Hilgenberg, Waukee; 6. Ryan Ruter, Kanawha; 7. Robert Marsh, Salinas, Calif.; 8. Gearhart Cody, Turpin, Okla.; 9. Kyle Ligenza, Columbus, Neb..

Heat 15 — 1. Josh Ruby, Lakota; 2. Jake Bowman, Maquoketa; 3. Chase Allen, Midlothian, Texas; 4. Greg Cox, Kellogg; 5. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 6. Adam Larson, Ankeny; 7. R J Merchant, Sioux City; 8. Kent Croskey, Polk City; 9. Mark Norris, Searcy, Ark..

Heat 16 — 1. Nate Caruth, Ames; 2. Ethan Dotson, Bakersfield, Calif.; 3. Duane Cleveland, Olivehurst, Calif.; 4. Jason Morehouse, Evansdale; 5. Mark Elliott, Webster City; 6. Mark Griffin, Canton, Pa.; 7. Streeter Stephen, Chowchilla, Calif.; 8. Glen Thompson, Longdale, Okla.; 9. Daniell Loggins, Sioux City.

Heat 17 — 1. Ricky Thornton Jr, Chandler, Ariz.; 2. Cole Ferguson, Dexter; 3. Beau Kaplan, Ankeny; 4. Lance Arneson, Abrams, Wis; 5. Jeff Stephens, Arion; 6. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 7. Wade Cross, Phillips, Neb.; 8. Rob Vanmil, Barnesville, Minn.; 9. David Pries, Medaryville, Ind..

Heat 18 — 1. Keith White, Little River, Texas; 2. David Brown, Kellogg; 3. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 4. Kaleb Bentley, Fairbank; 5. Jerry Dedrick, Vinton; 6. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 7. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 8. Cody Albers, Wellsburg; 9. Brandon Beckendorf, Danube, Minn..

Heat 19 — 1. Jeremy Zorn, Russell, Kan.; 2. Ronn Lauritzen, Jesup; 3. Cory Davis, Eunice, N.M; 4. Tom Silver, Glenwood, Minn.; 5. Mitchell Hunt, Greenville, Mich.; 6. Dennis Betzer, Central City; 7. David Goode, Sr, Copperas Cove, Texas; 8. Jeff Berens, Sioux City; 9. Brian Schmitt, Wall Lake.

Heat 20 — 1. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 2. Josh Long, Little Suamico, Wis; 3. Joel Bushore, Boone; 4. VANDERMARK GARY, Lowell, Mich.; 5. Mark Schafman, Edwardsville, Kan.; 6. Mike Lineberry, Fremont, Neb.; 7. Jeremy Mills, Garner; 8. Jason Schneiders, Sioux City; 9. Corey Lagroon, Salina, Kan..

Heat 21 — 1. Mike Hagen, Williston, N.D.; 2. Tom Charles, Basehor, Kan.; 3. Wayne Johnson, Minot, N.D.; 4. Jim Mathieson, Sioux City; 5. Justin Medler, Minot, N.D.; 6. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; 7. Terry Rentfro, Bettendorf; 8. Ashley Schaaf, Lincoln, Neb.; 9. Eric Dailey, Armstrong.

Heat 22 — 1. Josh Most, Red Oak; 2. John Logue, Jr., Boone; 3. Jay Matthias, Green Bay, Wis; 4. Robert Avery, Des Moines; 5. Jesse Rogotzke, Sanborn, Minn.; 6. Jason Benjamin, Towanda, Pa.; 7. Shawn Bearce, Hinton; 8. Jason Sartain, Royce City, Texas; 9. Jamie Johnson, Waterloo.

Heat 23 — 1. Eric Elliott, Boone; 2. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 3. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 4. Jason Wolla, Ray, N.D.; 5. Shane DeMey, Dennison; 6. Streeter Jeff, Chowchilla, Calif.; 7. Mike Mashl, DePere, Wis; 8. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 9. Clark Chris, Jackson, Wyo..

Heat 24 — 1. Johnny Scott, Arroyo Hondo, N.M; 2. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 3. Tyler Droste, Waterloo; 4. Jim Lynch, Bloomfield; 5. Tim Murty, Tama; 6. Jason Hickingbottom, Ogden; 7. Riley Simmons, Susanville, Calif.; 8. Ed Turnbull, Estevan, SK, ; 9. Nick Roberts, Des Moines.

Heat 25 — 1. Stormy Scott, Arroyo Hondo, N.M; 2. Scott Olson, Blairsburg; 3. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 4. Loren Pesicka, Jr., Burt; 5. Cody Grabbe, Yuma, Ariz.; 6. Josh Beaulieu, Bemidji, Minn.; 7. John Digiovanni, Gilroy, Calif.; 8. Kenneth Buck, Canton, Pa.; 9. Anthony Roth, Columbus, Neb..

Heat 26 — 1. Paul Stone, Winton, Calif.; 2. Richard Michael, Jr., Ischua, N.Y.; 3. Craig Reetz, Dunlap; 4. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 5. Chad Ten Naple, Sioux City; 6. Cody Leonard, Sinton, Texas; 7. Scott Hogan, Vinton; 8. William Gould, Calera, Okla.; 9. Brandon Brinton, Ames; 10. Brad Smith, Columbia Cr Rds, Pa..

Heat 27 — 1. Chris Abelson, Sioux City; 2. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 3. Brandon Rothzen, Gladstone, Ill.; 4. Brandon Long, Little Suamico, Wis; 5. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 6. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 7. Neal Debord, Amarillo, Texas; 8. Clint Homan, Bellevue, Neb.; 9. Kyle Strickler, Mooresville, N.C..

Heat 28 — 1. Matthew Kiner, Aurora, Neb.; 2. Jason Murray, Hartford; 3. Joe Docekal, Dysart; 4. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 5. Scott Drake, Joplin, Mo.; 6. Chris Sieweke, Santa Rosa, Calif.; 7. Tom Berry, Jr, Medford, Ore.; 8. LOVERUDE, TRENT, New Ulm, Minn.; 9. Trey Kline, Schleswig.

Heat 29 — 1. Josh Gilman, Earlham; 2. Justin O’Brien, West Union; 3. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 4. Vogel Billy, West Fargo, N.D.; 5. Vince Ogle, Lubbock, Texas; 6. Ed Thomas, Waterloo; 7. Zane DeVilbiss, Farmington, N.M; 8. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 9. David Schuster, Waterville, Minn..

Heat 30 — 1. Jim Thies, Mapleton; 2. Tony Snyder, Readlyn; 3. Yancy Shepard, Smithville, Mo.; 4. Todd VanEaton, Orient; 5. Travis Hagen, Williston, N.D.; 6. Levi Nielsen, Waterloo; 7. Darin Leonard, Sinton, Texas; 8. Clint Wendel, Mason City; 9. Ward Billy, Cobleskill, N.Y.; 10. Bruce Nelson, Turlock, Calif..

 

IMCA Stock Cars

A-Main 01 — 1. Mike Nichols, Harlan; 2. Randy Brands, Boyden; 3. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 4. Norman Chesmore, Rowley; 5. Shaun Bruns, Danube, Minn.; 6. Trent Murphy, Jefferson; 7. Chris Palsrok, Sibley; 8. Colby Deming, Hobbs, N.M; 9. Casey Woken, Norton, Kan.; 10. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 11. Shawn Primrose, Norfolk, Neb.; 12. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 13. Brian Blessington, Breda; 14. Rodney Richards, Madrid; 15. Stefan Sybesma, Sanborn; 16. Casey Jones, Sioux City; 17. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 18. Bryan Snell, Coon Rapids; 19. Casey Sebastian, Cresco; 20. Derek Moede, Casco, Wis; 21. Dalton Flory, Williston, N.D.; 22. Lance Deal, Fort Dodge; 23. Jeff Mueller, New London; 24. Blake Peeler, Trimble, Mo.; 25. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 26. Kevin Parks Jr, Davenport, Neb.; 27. Derrick Agee, Huntsville, Mo.; 28. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 29. Roger Verdoorn, Sibley; 30. Derek Green, Granada, Minn..

A-Main 02 — 1. Chris Mills, Sioux City; 2. Damon Murty, Chelsea; 3. Bob Daniels, Des Moines; 4. Marcus Fagan, Adair; 5. Barrett Wagoner, Colby, Kan.; 6. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 7. Matthew West, Kellerton; 8. Mike Stapleton, Denison; 9. Colin Deming, Hobbs, N.M; 10. Ron Pettitt, Norfolk, Neb.; 11. Reid Keller, Webster City; 12. Gary Bass, Des Moines; 13. Kevin Opheim, Mason City; 14. Dave Plowman, Omaha, Neb.; 15. Andrew Altenburg, Truman, Minn.; 16. Jake Masters, Graettinger; 17. Travis Prochaska, Iowa Falls; 18. Chris Luloff, Independence; 19. Justin Temeyer, Independence; 20. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 21. Todd Inman, Altoona; 22. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 23. Kirk Martin, Weatherford, Texas; 24. Andrew Knode, Adel; 25. Brandon Czarapata, Pulaski, Wis; 26. David Smith, Lake City; 27. Abe Huls, Carthage, Ill.; 28. Don Vis, Marshalltown; 29. Max Hoffer, Sioux City; 30. Matt Deaton, Newton.

B-Main 01 — 1. Perry Misner, Albert, Kan.; 2. Brandon Pruitt, Dexter; 3. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 4. Robert Engelkes, Dike; 5. Tyler Pickett, Boxholm; 6. Kevin Rose, Waterloo; 7. Travis Shipman, Mason City; 8. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 9. Cole Blake, Nashua; 10. Greg Andrew, Waco, Texas; 11. Josh Mroczkowski, Krakow, Wis; 12. Mike Bilyeu, Indianola; 13. Michael Bruns, Olivia, Minn.; 14. Kellie Schmit, Britt; 15. Dave Wickman, Emmetsburg; 16. Matt Schauer, Arlington, Minn.; 17. Robert Chalupa, Mc Cook, Neb.; 18. Josh Daniels, Carlisle; 19. Norman Belew, Granger; 20. Tyler Brauckman, Carroll.

B-Main 02 — 1. Michael Jaennette, Kellogg; 2. Terry Pruitt, Dexter; 3. Jim Redmann, Lockridge; 4. Wayne Gifford, Boone; 5. Ryan Leeman, Roland; 6. Jason Ward, Sioux City; 7. Cody Clark, Yorktown; 8. Les Lundquist, Sioux City; 9. Jason Rogers, Selden, Kan.; 10. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 11. Brad Te Grotenhuis, Orange City; 12. Josh Brauckman, Carroll; 13. Lynn Panos, Calmar; 14. Jason York, Boone; 15. Rob Kubli, Milo; 16. Joe Flory, Williston, N.D.; 17. Jim Hall, Jackson, Neb.; 18. Dan Gordon, Oskaloosa; 19. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 20. Carbie McClearen, Seminole, Texas.

B-Main 03 — 1. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 2. John Heinz, Green Bay, Wis; 3. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 4. Jason Minnehan, Churdan; 5. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 6. Trevor Schmidt, Hays, Kan.; 7. Michael Sheen, Lamesa, Texas; 8. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 9. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 10. Chad Sterling, Stockton, Kan.; 11. Dustin Van Horn, Atlantic; 12. Heath Tulp, Britt; 13. Andrew Hustead, Rutledge, Mo.; 14. Robert Stofer, Jefferson; 15. Danny Brown, Gouldbusk, Texas; 16. Cary Heinen, Fort Dodge; 17. Christopher Toot, Albert Lea, Minn.; 18. Nyle Godwin, Redfield; 19. Nathan Wood, Sigourney; 20. Vernon Owens, Leander, Texas.

B-Main 04 — 1. Jake Nelson, Williston, N.D.; 2. Chad Palmer, Renwick; 3. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 4. Shay Curtin, Cresco; 5. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 6. Roger Ciesielski, Waterloo; 7. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 8. Gary Mattison, Lamberton, Minn.; 9. Terry Cornelison, Boone; 10. Cory Piffer, Indianola; 11. Bob Hoing, Overton, Neb.; 12. Troy Woelber, Hull; 13. Kevin Balmer, Garwin; 14. Scott Beaureard, Brandon; 15. Tony (Butch) Bass, Winterset; 16. Dan Hanselman, Algona; 17. John Oliver Jr., Danville; 18. Bill Reetz, Carroll; 19. Ben Walding, Des Moines; 20. Kyle Vanover, Beatrice, Neb..

Heat 01 — 1. Chris Palsrok, Sibley; 2. Derrick Agee, Huntsville, Mo.; 3. Blake Peeler, Trimble, Mo.; 4. Robert Engelkes, Dike; 5. Tyler Pickett, Boxholm; 6. Mike Bilyeu, Indianola; 7. Josh Mroczkowski, Krakow, Wis; 8. Shane Paris, Muscatine; 9. Michael Lang, Lamesa, Texas; 10. Kyle Werkmeister, Mc Cook, Neb..

Heat 02 — 1. Derek Green, Granada, Minn.; 2. Rodney Richards, Madrid; 3. Brian Blessington, Breda; 4. Kevin Rose, Waterloo; 5. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 6. Norman Belew, Granger; 7. Robert Chalupa, Mc Cook, Neb.; 8. Rich Pederson, Sioux City; 9. Jason Davis, Norton, Kan.; 10. Jason McIntyre, Colby, Kan..

Heat 03 — 1. Colby Deming, Hobbs, N.M; 2. Roger Verdoorn, Sibley; 3. Derek Moede, Casco, Wis; 4. Brandon Pruitt, Dexter; 5. Greg Andrew, Waco, Texas; 6. Kellie Schmit, Britt; 7. Michael Bruns, Olivia, Minn.; 8. Chris Pruitt, Stuart; 9. Cody Frerichs, Bristow; 10. Dustin White, Lamesa, Texas.

Heat 04 — 1. Mike Nichols, Harlan; 2. Bryan Snell, Coon Rapids; 3. Casey Sebastian, Cresco; 4. Perry Misner, Albert, Kan.; 5. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 6. Dave Wickman, Emmetsburg; 7. Josh Daniels, Carlisle; 8. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 9. Jerry Leary, Little Suamico, Wis; 10. Jeff Deal, Fort Dodge.

Heat 05 — 1. Shawn Primrose, Norfolk, Neb.; 2. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 3. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 4. Matt Schauer, Arlington, Minn.; 5. Cole Blake, Nashua; 6. Travis Shipman, Mason City; 7. Tyler Brauckman, Carroll; 8. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 9. James Lynch, Kahoka, Mo.; 10. Jesse Brown, Nashua.

Heat 06 — 1. Dalton Flory, Williston, N.D.; 2. Kevin Parks Jr, Davenport, Neb.; 3. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 4. Michael Jaennette, Kellogg; 5. Les Lundquist, Sioux City; 6. Jim Hall, Jackson, Neb.; 7. Josh Brauckman, Carroll; 8. Joe O’Bryan, Round Rock, Texas; 9. Mark Patterson, Merkel, Texas; 10. Jake Bruns, Vesta, Minn..

Heat 07 — 1. Trent Murphy, Jefferson; 2. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 3. Lance Deal, Fort Dodge; 4. Terry Pruitt, Dexter; 5. Cody Clark, Yorktown; 6. Brad Te Grotenhuis, Orange City; 7. Rob Kubli, Milo; 8. Martin Wampler III, Snyder, Texas; 9. Mike Pepper, Lakin, Kan.; 10. Bruce Wickman, Emmetsburg.

Heat 08 — 1. Randy Brands, Boyden; 2. Stefan Sybesma, Sanborn; 3. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 4. Wayne Gifford, Boone; 5. Lynn Panos, Calmar; 6. Jason Ward, Sioux City; 7. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 8. Tom Brumlic, Denmark, Wis; 9. Jay Goosmann, Merrill; 10. Geoff Jermark, Beloit, Kan..

Heat 09 — 1. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 2. Casey Woken, Norton, Kan.; 3. Casey Jones, Sioux City; 4. Joe Flory, Williston, N.D.; 5. Ryan Leeman, Roland; 6. Dan Gordon, Oskaloosa; 7. Jason York, Boone; 8. Russell Damme, Jr., Waterloo; 9. Mark Adams, Fort Worth, Texas; 10. Kyle O’Mara, Indianola.

Heat 10 — 1. Norman Chesmore, Rowley; 2. Shaun Bruns, Danube, Minn.; 3. Jeff Mueller, New London; 4. Jim Redmann, Lockridge; 5. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 6. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 7. Jason Rogers, Selden, Kan.; 8. Lonnie Hodges, Boone; 9. Casey Greubel, Lacona; 10. Joshua Telecky, Hutchinson, Minn..

Heat 11 — 1. Mike Stapleton, Denison; 2. Travis Prochaska, Iowa Falls; 3. Colin Deming, Hobbs, N.M; 4. John Heinz, Green Bay, Wis; 5. Jason Minnehan, Churdan; 6. Nyle Godwin, Redfield; 7. Dustin Van Horn, Atlantic; 8. Robert Rutherford, Norton, Kan.; 9. Donavon Smith, Lake City; 10. Brett Suckow, Waterloo.

Heat 12 — 1. Matt Deaton, Newton; 2. Chris Mills, Sioux City; 3. Matthew West, Kellerton; 4. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 5. Michael Sheen, Lamesa, Texas; 6. Heath Tulp, Britt; 7. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 8. Ned Kalis, Wells, Minn.; 9. William Wade, San Angelo, Texas; 10. Paul Holschuh, Greenleaf, Wis.

Heat 13 — 1. Damon Murty, Chelsea; 2. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 3. Todd Inman, Altoona; 4. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 5. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 6. Danny Brown, Gouldbusk, Texas; 7. Christopher Toot, Albert Lea, Minn.; 8. Devin Smith, Lake City; 9. Jay Schmidt, Tama.

Heat 14 — 1. Andrew Altenburg, Truman, Minn.; 2. Gary Bass, Des Moines; 3. Jake Masters, Graettinger; 4. Nathan Wood, Sigourney; 5. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 6. Chad Sterling, Stockton, Kan.; 7. Robert Stofer, Jefferson; 8. Greg Keuhn, Trenton, Mo.; 9. Todd Gereau, Sioux City.

Heat 15 — 1. Andrew Knode, Adel; 2. Ron Pettitt, Norfolk, Neb.; 3. Chris Luloff, Independence; 4. Trevor Schmidt, Hays, Kan.; 5. Andrew Hustead, Rutledge, Mo.; 6. Vernon Owens, Leander, Texas; 7. Cary Heinen, Fort Dodge; 8. Mike Hauenstein, Culbertson, Mont.; 9. Bryan Rigsby, Topeka, Kan..

Heat 16 — 1. Don Vis, Marshalltown; 2. Kirk Martin, Weatherford, Texas; 3. Reid Keller, Webster City; 4. Bill Reetz, Carroll; 5. Dan Hanselman, Algona; 6. Terry Cornelison, Boone; 7. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 8. Larry Crocheck, Boone; 9. David Easterday, Riverdale, Neb..

Heat 17 — 1. Kevin Opheim, Mason City; 2. Justin Temeyer, Independence; 3. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 4. Jake Nelson, Williston, N.D.; 5. Shay Curtin, Cresco; 6. Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; 7. Roger Ciesielski, Waterloo; 8. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 9. Gary Goudy, Stovghton, SK, .

Heat 18 — 1. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 2. Bob Daniels, Des Moines; 3. Dave Plowman, Omaha, Neb.; 4. John Oliver Jr., Danville; 5. Cory Piffer, Indianola; 6. Bob Hoing, Overton, Neb.; 7. Gary Mattison, Lamberton, Minn.; 8. Dylan Heilmann, Green Bay, Wis; 9. Jake Ludeking, Decorah.

Heat 19 — 1. Brandon Czarapata, Pulaski, Wis; 2. Barrett Wagoner, Colby, Kan.; 3. David Smith, Lake City; 4. Chad Palmer, Renwick; 5. Troy Woelber, Hull; 6. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 7. Kevin Balmer, Garwin; 8. Scott Pippert, Elberon; 9. Craig Carlson, Madrid.

Heat 20 — 1. Marcus Fagan, Adair; 2. Abe Huls, Carthage, Ill.; 3. Max Hoffer, Sioux City; 4. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 5. Ben Walding, Des Moines; 6. Tony (Butch) Bass, Winterset; 7. Scott Beaureard, Brandon; 8. Todd Reitzler, Grinnell; 9. Ronnie Otto, Appleton, Wis.

 

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 — 1. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 2. Jamie Songer, Ankeny; 3. Dana Brandt, Minot, N.D.; 4. Sal Hernandez, Columbus, Neb.; 5. Steve Larson, Decorah; 6. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 7. Dustin Lynch, Boone; 8. Brandon Geurin, Waco, Texas; 9. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 10. Andy Hick, Adel; 11. A.J. Dancer, Red Rock, Texas; 12. Tommy Fose, Salina, Kan.; 13. Zachary Ankrum, Sioux City; 14. Shaun Wirtz, Boone; 15. Darin Johnson, Dickens; 16. Kevin Fee, Knoxville; 17. Rod Manthey, Norwood, Minn.; 18. Jeremy Wegner, Graettinger; 19. Solomon Bennett, Perry; 20. Austin Brauner, Saint Edward, Neb.; 21. Weston Koop, Clear Lake; 22. Justin Luinenburg, Reading, Minn.; 23. Tyson Overton, Carlisle; 24. Austin Luellen, Minburn; 25. Aaron Rudolph, Grand Junction.

 

IMCA SportMods

A-Main 01 — 1. Jake McBirnie, Boone; 2. Greg Metz, Washington, Kan.; 3. Jarett Franzen, Maquoketa; 4. Benji Legg, Beatrice, Neb.; 5. Doug Smith, Lanesboro; 6. George Nordman, Mason City; 7. Ron Tex, Jr, Papillion, Neb.; 8. Austin Schrage, Cresco; 9. Austin Frye, Taft, Calif.; 10. Jake Sachau, Denison; 11. Tara Longnecker, Woodward; 12. Alex Zwanzinger, Nashua; 13. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis; 14. Matt Petrzelka, Norway; 15. Josh Pfeifer, Spencer, Neb.; 16. Brandon Williams, Des Moines; 17. Dylan Petersen, Harlan; 18. Jamey Kennicutt, Gothenburg, Neb.; 19. Chad Ryerson, Wellsburg; 20. Brett Lowry, Montezuma; 21. Daniel Drury, Eldora; 22. Darin Roepke, LeMars; 23. Austin Kaplan, Des Moines; 24. Austin Luellen, Minburn.