June 26, 2010 Results

 

IMCA Modified 

A-Main 01 — 1. J.J. Scott, Dallas Center; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Daniel Hilsabeck, Waukee; 4. Kelly Lyons, 

Boone; 5. Luke Wanninger, Jefferson; 6. Jimmy Gustin, Marshalltown; 7. Jake Durbin, Perry; 8. Cale Sponsler, Grimes; 

9. Russ Dickerson, Boone; 10. Fred Schimmels, Van Meter; 11. Robert Avery, Des Moines; 12. Adam Larson, Ames; 13. 

Dennis Pittman, Jamacia; 14. Tim Stevens, Cedar Rapids; 15. Mike Molle, Glidden; 16. Jonah Chinn, Sioux City; 17. 

Kent Croskey, Polk City; 18. Randy Havlik, Madrid; 19. Jonathan Snyder, Ames; 20. Scott Baker, Boone; 21. Joel 

Bushore, Boone. 

Heat 01 — 1. Daniel Hilsabeck, Waukee; 2. J.J. Scott, Dallas Center; 3. Dennis Pittman, Jamacia; 4. Kelly Lyons, Boone; 

5. Luke Wanninger, Jefferson; 6. Russ Dickerson, Boone; 7. Scott Baker, Boone; 8. Adam Larson, Ames; 9. Cale 

Sponsler, Grimes; 10. Jonah Chinn, Sioux City; 11. Kent Croskey, Polk City. 

Heat 02 — 1. Joel Bushore, Boone; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Mike Molle, Glidden; 4. Fred Schimmels, Van Meter; 

5. Jimmy Gustin, Marshalltown; 6. Robert Avery, Des Moines; 7. Jake Durbin, Perry; 8. Jonathan Snyder, Ames; 9. Tim 

Stevens, Cedar Rapids; 10. Randy Havlik, Madrid. 

 

IMCA Stock Car 

A-Main 01 — 1. Wayne Gifford, Boone; 2. Donavon Smith, Lake City; 3. Jay Schmidt, Tama; 4. Trent Murphy, Jefferson; 

5. Kevin Shaw, Boone; 6. Alan Van Gorp, Des Moines; 7. Ryan Rose, Boone; 8. Cory Bushnell, Madrid; 9. Tony (Butch) 

Bass, Winterset; 10. Larry Crocheck, Boone; 11. Rodney Richards, Madrid; 12. Ty Hill, Dallas Center; 13. Russ Byriel, 

Ankeny; 14. Bryan Trogdon, Bouton; 15. Terry Cornelison, Boone; 16. Jon Lang, Des Moines; 17. Don Vis, 

Marshalltown; 18. Andy Bryant, Clemons; 19. Norman Belew, Granger; 20. Jerry Gifford, Boone. 

Heat 01 — 1. Jay Schmidt, Tama; 2. Norman Belew, Granger; 3. Tony (Butch) Bass, Winterset; 4. Donavon Smith, Lake 

City; 5. Larry Crocheck, Boone; 6. Russ Byriel, Ankeny; 7. Rodney Richards, Madrid; 8. Jerry Gifford, Boone; 9. Ty Hill, 

Dallas Center; 10. Bryan Trogdon, Bouton. 

Heat 02 — 1. Wayne Gifford, Boone; 2. Andy Bryant, Clemons; 3. Ryan Rose, Boone; 4. Kevin Shaw, Boone; 5. Trent 

Murphy, Jefferson; 6. Cory Bushnell, Madrid; 7. Alan Van Gorp, Des Moines; 8. Terry Cornelison, Boone; 9. Jon Lang, 

Des Moines; 10. Don Vis, Marshalltown. 

 

IMCA Sport Mods 

A-Main 01 — 1. Cory Rose, Boone; 2. Rick Ringgenberg, Kelley; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Jared Timmerman, 

Norwalk; 5. Scott Davis, Boone; 6. Tom Burke, Ames; 7. Brian Miller, Grand Junction; 8. Jamie Ganoe, Jefferson; 9. 

Stacey Clark, Boone; 10. Lynn Brockett, Ogden; 11. Clinton Luellen, Minburn; 12. Cody Hennings, Boone; 13. Geoff 

Olson, Ames; 14. Tim Love, Kelley; 15. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 16. Tara Longnecker (M), Woodward; 17. Jeff 

Blume, Roland; 18. Brandon Morris, Ely; 19. Lonnie Hodges, Boone; 20. Jeremy Embrey, Granger; 21. Jason Purvis, 

Boone, IA; 22. Daniel Tasler;; 23. Jason Smothers, Perry; 24. Doug Bartels, Lytton. 

B-Main 01 — 1. Scott Davis, Boone; 2. Brian Miller, Grand Junction; 3. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 4. Randy 

Roberts, Boone; 5. Nick Roberts, Des Moines; 6. Ty Luellen, Minburn; 7. Matt Lettow, Roland; 8. Dan Wetzel, Linden. 

Heat 01 — 1. Cory Rose, Boone; 2. Jason Purvis, Boone, IA; 3. Stacey Clark, Boone; 4. Jeremy Embrey, Granger; 5. 

Tara Longnecker (M), Woodward; 6. Jeff Blume, Roland; 7. Lynn Brockett, Ogden; 8. Brian Miller, Grand Junction; 9. 

Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 10. Matt Lettow, Roland. 

Heat 02 — 1. Daniel Tasler;; 2. Rick Ringgenberg, Kelley; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Tim Love, Kelley; 5. Lonnie 

Hodges, Boone; 6. Jared Timmerman, Norwalk; 7. Brandon Morris, Ely; 8. Scott Davis, Boone; 9. Ty Luellen, Minburn. 

Heat 03 — 1. Jamie Ganoe, Jefferson; 2. Tom Burke, Ames; 3. Doug Bartels, Lytton; 4. Clinton Luellen, Minburn; 5. 

Jason Smothers, Perry; 6. Cody Hennings, Boone; 7. Geoff Olson, Ames; 8. Randy Roberts, Boone; 9. Nick Roberts, 

Des Moines; 10. Dan Wetzel, Linden. 

 

IMCA Hobby Stock 

A-Main 01 — 1. Scott Lograsso, Nevada; 2. Michael Murphy, Jefferson; 3. Michael Peterson, Montezuma; 4. Austin 

Luellen, Minburn; 5. Darin Rothfus, Woodward; 6. Brandon Brinton, Nevada; 7. Pat Mather, Greenfield; 8. Tim Hadley, 

Nevada; 9. Matt Hudspeth, Madrid; 10. Jay Arends, Ames; 11. Travis Fenton, Des Moines; 12. Tyler Pickett, Boxholm; 

13. Cody Gustoff, Scranton; 14. Dean Hartwig, Boone; 15. Mark Hidlebaugh, Ames; 16. Donald Gustoff, Scranton; 17. 

Matt Wahlert, Waukee; 18. Clint Rothfus, Ames; 19. Kyle Dirks, Nevada; 20. Jesse Hopkins, Ames; 21. Dustin Tepp, 

Ames; 22. Aaron Rudolph, Scranton; 23. Randy Embrey, Granger; 24. Cory Tasler;. 

B-Main 01 — 1. Aaron Rudolph, Scranton; 2. Dean Hartwig, Boone; 3. Mark Hidlebaugh, Ames; 4. Kyle Dirks, Nevada; 5. 

Chris Hupp, Boone; 6. Jake Wirtz, Ridgeport; 7. Tim Barber, Story City; 8. Andrew Arends, Ankeny; 9. Andy Mahlstedt, 

Bagley; 10. Jeremy Tilley;; 11. Shaun Wirtz, Boone; 12. Chad Baker, Blairstown; 13. Phillip Castellano, Norwalk; 14. 

Ross Marshall, Granger. 

Heat 01 — 1. Michael Peterson, Montezuma; 2. Tim Hadley, Nevada; 3. Cory Tasler;; 4. Matt Wahlert, Waukee; 5. 

Donald Gustoff, Scranton; 6. Aaron Rudolph, Scranton; 7. Andy Mahlstedt, Bagley; 8. Ross Marshall, Granger; 9. Chris 

Hupp, Boone. 

Heat 02 — 1. Scott Lograsso, Nevada; 2. Michael Murphy, Jefferson; 3. Matt Hudspeth, Madrid; 4. Clint Rothfus, Ames; 

5. Dustin Tepp, Ames; 6. Shaun Wirtz, Boone; 7. Kyle Dirks, Nevada; 8. Andrew Arends, Ankeny; 9. Tim Barber, Story 

City. 

Heat 03 — 1. Tyler Pickett, Boxholm; 2. Randy Embrey, Granger; 3. Jay Arends, Ames; 4. Jesse Hopkins, Ames; 5. Cody 

Gustoff, Scranton; 6. Mark Hidlebaugh, Ames; 7. Phillip Castellano, Norwalk; 8. Jeremy Tilley;. 

Heat 04 — 1. Brandon Brinton, Nevada; 2. Darin Rothfus, Woodward; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Travis Fenton, Des 

Moines; 5. Pat Mather, Greenfield; 6. Dean Hartwig, Boone; 7. Chad Baker, Blairstown; 8. Jake Wirtz, Ridgeport. 

 

Dwarf Car 

A-Main 01 — 1. Ed Zehm, Ames; 2. Charlie Brown, Nevada; 3. Randy Bryan, Ames; 4. Colby Oberembt, Adel; 5. Josh 

May, DeSoto; 6. Mike Kennedy, Boone; 7. Angelo Montgomery;; 8. Jeff Stensland, Nevada; 9. Dusty Masolini, Des 

Moines; 10. David Schmalzried, Jr., Nevada; 11. Kevin Grisham, Boone; 12. Travis Stensland, Nevada; 13. Matthew 

Goodin, Des Moines; 14. Mike Thomas, Dallas Center; 15. Rick Taylor, Ames; 16. Larry Sorenson, Ames; 17. James 

May, DeSoto; 18. Gayle Worthington;; 19. Jason Whitehead, Nevada; 20. Joel Huggins, Pleasant Hill. 

Heat 01 — 1. Ed Zehm, Ames; 2. Charlie Brown, Nevada; 3. Kevin Grisham, Boone; 4. Jeff Stensland, Nevada; 5. Mike 

Kennedy, Boone; 6. Matthew Goodin, Des Moines; 7. Josh May, DeSoto; 8. Mike Thomas, Dallas Center; 9. Jason 

Whitehead, Nevada; 10. James May, DeSoto. 

Heat 02 — 1. Angelo Montgomery;; 2. Colby Oberembt, Adel; 3. Joel Huggins, Pleasant Hill; 4. Travis Stensland, 

Nevada; 5. Dusty Masolini, Des Moines; 6. Randy Bryan, Ames; 7. David Schmalzried, Jr., Nevada; 8. Gayle 

Worthington;; 9. Larry Sorenson, Ames; 10. Rick Taylor, Ames. 

Filed Under: Results

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Our weather forecast is from Wordpress Weather