07/03/10 Results

FOR IMMEDIATE RELEASE

Contact: Phone: E-mail:

Boone Speedway, Hwy. 30 & South Story Street, Boone, IA 50316

Phone: (515) 987-1795 Fax: (515) 987-4759 Web: www.imca.com

7/3/2010 – Boone Speedway Results… Page 1 of 2

IMCA Modified

A-Main 01 — 1. Richie Gustin, Gilman; 2. Jimmy Gustin, Marshalltown; 3. Jake Durbin, Perry; 4. Jonathan Snyder, Ames;

5. Cale Sponsler, Grimes; 6. Bill Davis, Jr., Des Moines; 7. Fred Schimmels, Van Meter; 8. Robert Avery, Des Moines; 9.

Tim Stevens, Cedar Rapids; 10. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 11. Joel Bushore, Boone; 12. Kelly Lyons, Boone; 13.

Adam Larson, Ames; 14. Dennis Pittman, Jamacia; 15. Russ Dickerson, Boone.

Heat 01 — 1. Bill Davis, Jr., Des Moines; 2. Cale Sponsler, Grimes; 3. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 4. Richie Gustin,

Gilman; 5. Fred Schimmels, Van Meter; 6. Joel Bushore, Boone; 7. Tim Stevens, Cedar Rapids; 8. Kelly Lyons, Boone.

Heat 02 — 1. Jimmy Gustin, Marshalltown; 2. Russ Dickerson, Boone; 3. Jonathan Snyder, Ames; 4. Adam Larson,

Ames; 5. Jake Durbin, Perry; 6. Robert Avery, Des Moines; 7. Dennis Pittman, Jamacia.

IMCA Stock Car

A-Main 01 — 1. Wayne Gifford, Boone; 2. Rodney Richards, Madrid; 3. Steve Jackson, Polk City; 4. Robert Stofer,

Jefferson; 5. Larry Crocheck, Boone; 6. Trent Murphy, Jefferson; 7. Ryan Rose, Boone; 8. Ty Hill, Dallas Center; 9.

Kevin Shaw, Boone; 10. Tony (Butch) Bass, Winterset; 11. Terry Cornelison, Boone; 12. Norman Belew, Granger; 13.

Jon Lang, Des Moines; 14. Josh Brauckman, Carroll; 15. Alan Van Gorp, Des Moines; 16. Jerry Gifford, Boone; 17.

Donavon Smith, Lake City; 18. Keith Miner, Granger; 19. Mike Munson, Boxholm.

Heat 01 — 1. Jerry Gifford, Boone; 2. Robert Stofer, Jefferson; 3. Terry Cornelison, Boone; 4. Donavon Smith, Lake

City; 5. Trent Murphy, Jefferson; 6. Alan Van Gorp, Des Moines; 7. Steve Jackson, Polk City; 8. Tony (Butch) Bass,

Winterset; 9. Keith Miner, Granger; 10. Norman Belew, Granger.

Heat 02 — 1. Wayne Gifford, Boone; 2. Kevin Shaw, Boone; 3. Ty Hill, Dallas Center; 4. Rodney Richards, Madrid; 5.

Jon Lang, Des Moines; 6. Ryan Rose, Boone; 7. Larry Crocheck, Boone; 8. Josh Brauckman, Carroll; 9. Mike Munson,

Boxholm.

IMCA Sport Mods

A-Main 01 — 1. Eric Elliott, Boone; 2. Jared Timmerman, Norwalk; 3. Jeremy Embrey, Granger; 4. Jason Purvis, Boone,

IA; 5. Tom Burke, Ames; 6. Tara Longnecker (M), Woodward; 7. Nick Roberts, Des Moines; 8. Scott Davis, Boone; 9.

Rick Ringgenberg, Kelley; 10. Randy Roberts, Boone; 11. Lynn Brockett, Ogden; 12. Ty Luellen, Minburn; 13. Cory

Rose, Boone; 14. Clinton Luellen, Minburn; 15. Tim Love, Kelley; 16. Darren Huntley, Ogden; 17. Jeff Blume, Roland;

18. Geoff Olson, Ames; 19. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 20. Daniel Tasler;; 21. Brian Miller, Grand Junction; 22.

Stacey Clark, Boone; 23. David Hoover, Kelley; 24. Dan Wetzel, Linden.

B-Main 01 — 1. Cory Rose, Boone; 2. Randy Roberts, Boone; 3. Stacey Clark, Boone; 4. Tim Love, Kelley; 5. Mark

Hunziger, Oregon, Mo.; 6. Jerry Hinton, Adel; 7. Jamie Ganoe, Jefferson; 8. Tyler Olson, Souix City; 9. Rick Routh, Story

Ciity.

Heat 01 — 1. Nick Roberts, Des Moines; 2. Clinton Luellen, Minburn; 3. Geoff Olson, Ames; 4. Rick Ringgenberg,

Kelley; 5. Brian Miller, Grand Junction; 6. Jamie Ganoe, Jefferson; 7. Tyler Olson, Souix City; 8. Rick Routh, Story Ciity.

Heat 02 — 1. Jeremy Embrey, Granger; 2. Jared Timmerman, Norwalk; 3. Tom Burke, Ames; 4. Daniel Tasler;; 5. Dan

Wetzel, Linden; 6. Cory Rose, Boone; 7. Jerry Hinton, Adel.

Heat 03 — 1. Eric Elliott, Boone; 2. Tara Longnecker (M), Woodward; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Jeff Blume, Roland;

5. David Hoover, Kelley; 6. Randy Roberts, Boone; 7. Stacey Clark, Boone.

Heat 04 — 1. Scott Davis, Boone; 2. Jason Purvis, Boone, IA; 3. Lynn Brockett, Ogden; 4. Ty Luellen, Minburn; 5.

Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 6. Tim Love, Kelley; 7. Mark Hunziger, Oregon, Mo..

IMCA Hobby Stock

Printed 7/3/2010 10:59:54 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 1 of 2

7/3/2010 – Boone Speedway Results… Page 2 of 2

A-Main 01 — 1. Chris Hupp, Boone; 2. Brandon Brinton, Nevada; 3. Dean Hartwig, Boone; 4. Scott Lograsso, Nevada;

5. Matt McDonald, Scranton; 6. Tony Cox, Boone; 7. Matt Wahlert, Waukee; 8. Aaron Rudolph, Scranton; 9. Randy

Embrey, Granger; 10. Donald Gustoff, Scranton; 11. Tim Hadley, Nevada; 12. Travis Fenton, Des Moines; 13. Cody

Gustoff, Scranton; 14. Pat Mather, Greenfield; 15. Jesse Hopkins, Ames; 16. Nic Shearer, State Center; 17. Clint

Rothfus, Ames; 18. Mike Nicoletto, Des Moines; 19. Phillip Castellano, Norwalk; 20. Jeremy Tilley;; 21. Michael Murphy,

Jefferson; 22. Cory Tasler;; 23. Justin Maschke, Des Moines; 24. Kyle Dirks, Nevada.

B-Main 01 — 1. Justin Maschke, Des Moines; 2. Travis Fenton, Des Moines; 3. Kyle Dirks, Nevada; 4. Nic Shearer,

State Center; 5. Darin Rothfus, Woodward; 6. Austin Luellen, Minburn; 7. Andy Mahlstedt, Bagley; 8. Andrew Arends,

Ankeny; 9. Jay Arends, Ames; 10. Tim Barber, Story City; 11. Robert Smith, Boone; 12. Tyler Pickett, Boxholm.

Heat 01 — 1. Brandon Brinton, Nevada; 2. Dean Hartwig, Boone; 3. Michael Murphy, Jefferson; 4. Phillip Castellano,

Norwalk; 5. Tim Hadley, Nevada; 6. Darin Rothfus, Woodward; 7. Andy Mahlstedt, Bagley; 8. Nic Shearer, State Center.

Heat 02 — 1. Scott Lograsso, Nevada; 2. Clint Rothfus, Ames; 3. Pat Mather, Greenfield; 4. Cody Gustoff, Scranton; 5.

Tony Cox, Boone; 6. Jay Arends, Ames; 7. Kyle Dirks, Nevada; 8. Austin Luellen, Minburn.

Heat 03 — 1. Chris Hupp, Boone; 2. Cory Tasler;; 3. Donald Gustoff, Scranton; 4. Jeremy Tilley;; 5. Mike Nicoletto, Des

Moines; 6. Tim Barber, Story City; 7. Travis Fenton, Des Moines; 8. Robert Smith, Boone.

Heat 04 — 1. Randy Embrey, Granger; 2. Matt McDonald, Scranton; 3. Matt Wahlert, Waukee; 4. Aaron Rudolph,

Scranton; 5. Jesse Hopkins, Ames; 6. Andrew Arends, Ankeny; 7. Justin Maschke, Des Moines; 8. Tyler Pickett,

Boxholm.

Dwarf Car

A-Main 01 — 1. Charlie Brown, Nevada; 2. Ed Zehm, Ames; 3. Colby Oberembt, Adel; 4. Josh May, DeSoto; 5. Matthew

Goodin, Des Moines; 6. Joel Huggins, Pleasant Hill; 7. Randy Bryan, Ames; 8. James May, DeSoto; 9. Eric Hendrickson,

Ankeny; 10. Mike Kennedy, Boone; 11. Jeff Stensland, Nevada; 12. Kevin Grisham, Boone; 13. Ivan Guerra,

Marshalltown; 14. Rick Taylor, Ames; 15. Terry Sorenson, Story City; 16. Tim Milner, Corydon; 17. Larry Sorenson,

Ames; 18. Jason Whitehead, Nevada; 19. Kent Efkamp, Ankeny; 20. Ben Larson, Des Moines; 21. Mike Morrill, Altoona;

22. Dusty Masolini, Des Moines; 23. Travis Stensland, Nevada; 24. Michael Thomas, Des Moines; 25. Angelo

Montgomery;.

Heat 01 — 1. Ed Zehm, Ames; 2. Josh May, DeSoto; 3. Dusty Masolini, Des Moines; 4. Colby Oberembt, Adel; 5. Travis

Stensland, Nevada; 6. Ivan Guerra, Marshalltown; 7. Terry Sorenson, Story City; 8. Ben Larson, Des Moines; 9. Tim

Milner, Corydon.

Heat 02 — 1. Charlie Brown, Nevada; 2. Mike Morrill, Altoona; 3. Joel Huggins, Pleasant Hill; 4. Eric Hendrickson,

Ankeny; 5. Mike Kennedy, Boone; 6. Michael Thomas, Des Moines; 7. Rick Taylor, Ames; 8. Jason Whitehead, Nevada.

Heat 03 — 1. Randy Bryan, Ames; 2. Kevin Grisham, Boone; 3. James May, DeSoto; 4. Matthew Goodin, Des Moines; 5.

Jeff Stensland, Nevada; 6. Larry Sorenson, Ames; 7. Angelo Montgomery;; 8. Kent Efkamp, Ankeny.

Printed 7/3/2010 10:59:56 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 2 of 2

Filed Under: Results

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Removal