Results for 07/17/10

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

Contact: Phone: E-mail:

Boone Speedway, Hwy. 30 & South Story Street, Boone, IA 50316

Phone: (515) 987-1795 Fax: (515) 987-4759 Web: www.imca.com

7/19/2010 – Boone Speedway Results… Page 1 of 2

IMCA Modified

A-Main 01 — 1. Nate Caruth, Ames; 2. Russ Dickerson, Boone; 3. Kelly Lyons, Boone; 4. Cale Sponsler, Grimes; 5.

Jake Durbin, Perry; 6. Randy Havlik, Madrid; 7. Robert Avery, Des Moines; 8. Daniel Hilsabeck, Waukee; 9. Scott Baker,

Boone; 10. Tim Stevens, Cedar Rapids; 11. Josh Gilman, Earlham; 12. Riley Emmel, Estacada, Ore.; 13. Jonathan

Snyder, Ames; 14. Joel Bushore, Boone; 15. Luke Wanninger, Jefferson; 16. Jimmy Gustin, Marshalltown; 17. Bill Davis,

Jr., Des Moines; 18. Dennis Pittman, Jamacia.

Heat 01 — 1. Joel Bushore, Boone; 2. Nate Caruth, Ames; 3. Luke Wanninger, Jefferson; 4. Cale Sponsler, Grimes; 5.

Kelly Lyons, Boone; 6. Bill Davis, Jr., Des Moines; 7. Josh Gilman, Earlham; 8. Tim Stevens, Cedar Rapids; 9. Daniel

Hilsabeck, Waukee.

Heat 02 — 1. Jimmy Gustin, Marshalltown; 2. Randy Havlik, Madrid; 3. Jonathan Snyder, Ames; 4. Russ Dickerson,

Boone; 5. Robert Avery, Des Moines; 6. Scott Baker, Boone; 7. Jake Durbin, Perry; 8. Riley Emmel, Estacada, Ore.; 9.

Dennis Pittman, Jamacia.

IMCA Stock Car

A-Main 01 — 1. Robert Stofer, Jefferson; 2. Donavon Smith, Lake City; 3. Jerry Gifford, Boone; 4. Jay Schmidt, Tama; 5.

Cory Bushnell, Madrid; 6. Gary Bass, Des Moines; 7. Bryan Trogdon, Bouton; 8. Ty Hill, Dallas Center; 9. Ryan Rose,

Boone; 10. Rodney Richards, Madrid; 11. Wayne Gifford, Boone; 12. Josh Daniels, Des Moines; 13. Norman Belew,

Granger; 14. Brad Dutton, Des Moines; 15. Trent Murphy, Jefferson; 16. Alan Van Gorp, Des Moines; 17. Don Boucher,

Marshalltown; 18. Scott Bailey, Carlisle; 19. Terry Cornelison, Boone; 20. Larry Crocheck, Boone; 21. Andy Bryant,

Clemons.

Heat 01 — 1. Donavon Smith, Lake City; 2. Ty Hill, Dallas Center; 3. Jay Schmidt, Tama; 4. Larry Crocheck, Boone; 5.

Norman Belew, Granger; 6. Alan Van Gorp, Des Moines; 7. Rodney Richards, Madrid.

Heat 02 — 1. Terry Cornelison, Boone; 2. Wayne Gifford, Boone; 3. Jerry Gifford, Boone; 4. Trent Murphy, Jefferson; 5.

Ryan Rose, Boone; 6. Scott Bailey, Carlisle; 7. Don Boucher, Marshalltown.

Heat 03 — 1. Bryan Trogdon, Bouton; 2. Cory Bushnell, Madrid; 3. Gary Bass, Des Moines; 4. Robert Stofer, Jefferson;

5. Josh Daniels, Des Moines; 6. Andy Bryant, Clemons; 7. Brad Dutton, Des Moines.

IMCA Sport Mods

A-Main 01 — 1. Scott Davis, Boone; 2. Bill Wears, Des Moines; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Matthew Meinecke,

Madrid; 5. Eric Elliott, Boone; 6. Jeremy Embrey, Granger; 7. Geoff Olson, Ames; 8. Cody Warrick, Boone; 9. Rick

Ringgenberg, Kelley; 10. Lynn Brockett, Ogden; 11. Ty Luellen, Minburn; 12. Randy Roberts, Boone; 13. Cody

Hennings, Boone; 14. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 15. Tara Longnecker (M), Woodward; 16. David Schlicht, Des

Moines; 17. Tom Burke, Ames; 18. Jeff Blume, Roland; 19. Cory Rose, Boone; 20. Jason Purvis, Boone, IA; 21. Nick

Roberts, Des Moines; 22. Jared Timmerman, Norwalk; 23. Steve Inman, Mason City; 24. David Hoover, Kelley.

B-Main 01 — 1. Lynn Brockett, Ogden; 2. Ty Luellen, Minburn; 3. Steve Inman, Mason City; 4. Tara Longnecker (M),

Woodward; 5. Bben Wilson, Nevada; 6. Jonny Williams, Atkins; 7. Daniel Tasler;; 8. Jamie Ganoe, Jefferson; 9. Jason

Smothers, Perry; 10. Stacey Clark, Boone; 11. Jerry Hinton, Adel.

Heat 01 — 1. Jared Timmerman, Norwalk; 2. Geoff Olson, Ames; 3. Cory Rose, Boone; 4. Bruce Egeland, Marshall,

Minn.; 5. David Hoover, Kelley; 6. Ty Luellen, Minburn; 7. Jason Smothers, Perry; 8. Jonny Williams, Atkins.

Heat 02 — 1. Jason Purvis, Boone, IA; 2. Darren Huntley, Ogden; 3. Eric Elliott, Boone; 4. Cody Hennings, Boone; 5.

Randy Roberts, Boone; 6. Steve Inman, Mason City; 7. Daniel Tasler;; 8. Jerry Hinton, Adel.

Heat 03 — 1. Nick Roberts, Des Moines; 2. Jeremy Embrey, Granger; 3. Scott Davis, Boone; 4. David Schlicht, Des

Moines; 5. Tom Burke, Ames; 6. Jamie Ganoe, Jefferson; 7. Stacey Clark, Boone; 8. Bben Wilson, Nevada.

Heat 04 — 1. Bill Wears, Des Moines; 2. Matthew Meinecke, Madrid; 3. Jeff Blume, Roland; 4. Cody Warrick, Boone; 5.

Rick Ringgenberg, Kelley; 6. Lynn Brockett, Ogden; 7. Tara Longnecker (M), Woodward.

Printed 7/17/2010 10:51:24 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 1 of 2

7/19/2010 – Boone Speedway Results… Page 2 of 2

IMCA Hobby Stock

A-Main 01 — 1. Aaron Rudolph, Scranton; 2. Randy Embrey, Granger; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Michael Murphy,

Jefferson; 5. Scott Lograsso, Nevada; 6. Justin Maschke, Des Moines; 7. Tony Cox, Boone; 8. Tyler Pickett, Boxholm; 9.

Jesse Hopkins, Ames; 10. Pat Mather, Greenfield; 11. Shaun Wirtz, Boone; 12. Mark Hidlebaugh, Ames; 13. Dean

Hartwig, Boone; 14. Chris Hupp, Boone; 15. Darin Rothfus, Woodward; 16. Donald Gustoff, Scranton; 17. Travis

Fenton, Des Moines; 18. Matt Wahlert, Waukee; 19. Ross Marshall, Granger; 20. Brandon Brinton, Nevada; 21. Cory

Tasler;; 22. Cody Gustoff, Scranton; 23. Robert Smith, Boone; 24. Matt Hudspeth, Madrid.

B-Main 01 — 1. Robert Smith, Boone; 2. Mark Hidlebaugh, Ames; 3. Matt Wahlert, Waukee; 4. Ross Marshall, Granger;

5. Jake Comer, Grimes; 6. Jacob Thompson, Nevada; 7. Jeremy Tilley;; 8. Dustin Tepp, Ames; 9. Tim Barber, Story City;

10. Jay Arends, Ames; 11. Clint Rothfus, Ames; 12. Andy Mahlstedt, Bagley; 13. Matt McDonald, Scranton; 14. Andrew

Arends, Ankeny.

Heat 01 — 1. Scott Lograsso, Nevada; 2. Justin Maschke, Des Moines; 3. Matt Hudspeth, Madrid; 4. Cody Gustoff,

Scranton; 5. Tony Cox, Boone; 6. Matt Wahlert, Waukee; 7. Jay Arends, Ames; 8. Ross Marshall, Granger; 9. Andrew

Arends, Ankeny.

Heat 02 — 1. Randy Embrey, Granger; 2. Brandon Brinton, Nevada; 3. Shaun Wirtz, Boone; 4. Travis Fenton, Des

Moines; 5. Donald Gustoff, Scranton; 6. Robert Smith, Boone; 7. Jeremy Tilley;; 8. Jake Comer, Grimes; 9. Jacob

Thompson, Nevada.

Heat 03 — 1. Tyler Pickett, Boxholm; 2. Michael Murphy, Jefferson; 3. Chris Hupp, Boone; 4. Jesse Hopkins, Ames; 5.

Darin Rothfus, Woodward; 6. Dustin Tepp, Ames; 7. Mark Hidlebaugh, Ames; 8. Andy Mahlstedt, Bagley.

Heat 04 — 1. Austin Luellen, Minburn; 2. Aaron Rudolph, Scranton; 3. Cory Tasler;; 4. Dean Hartwig, Boone; 5. Pat

Mather, Greenfield; 6. Tim Barber, Story City; 7. Clint Rothfus, Ames; 8. Matt McDonald, Scranton.

Dwarf Car

A-Main 01 — 1. Mike Kennedy, Boone; 2. Charlie Brown, Nevada; 3. Tim Hennigar, Clarion; 4. Mike Morrill, Altoona; 5.

Travis Stensland, Nevada; 6. Randy Bryan, Ames; 7. Dusty Masolini, Des Moines; 8. James May, DeSoto; 9. Matthew

Goodin, Des Moines; 10. Ed Zehm, Ames; 11. David Schmalzried, Jr., Nevada; 12. Cliff Barber, Ames; 13. Angelo

Montgomery;; 14. Tim Milner, Corydon; 15. John Gardner, Ankeny; 16. Bobby Harris, Jr, Rolland; 17. Larry Sorenson,

Ames; 18. Justin Efkamp, Ankeny; 19. Josh May, DeSoto; 20. Phillip Reeves, Des Moines; 21. Joel Huggins, Pleasant

Hill; 22. Eric Hendrickson, Ankeny; 23. Rick Taylor, Ames; 24. Ben Larson, Panora; 25. Terry Sorenson, Story City; 26.

Kent Efkamp, Ankeny; 27. Jason Whitehead, Nevada.

Heat 01 — 1. Tim Hennigar, Clarion; 2. Mike Morrill, Altoona; 3. Travis Stensland, Nevada; 4. John Gardner, Ankeny; 5.

Mike Kennedy, Boone; 6. Matthew Goodin, Des Moines; 7. Terry Sorenson, Story City; 8. Ben Larson, Panora; 9. Phillip

Reeves, Des Moines.

Heat 02 — 1. David Schmalzried, Jr., Nevada; 2. Tim Milner, Corydon; 3. Ed Zehm, Ames; 4. Dusty Masolini, Des

Moines; 5. Randy Bryan, Ames; 6. Angelo Montgomery;; 7. Rick Taylor, Ames; 8. Justin Efkamp, Ankeny; 9. Jason

Whitehead, Nevada.

Heat 03 — 1. Charlie Brown, Nevada; 2. Joel Huggins, Pleasant Hill; 3. James May, DeSoto; 4. Eric Hendrickson,

Ankeny; 5. Bobby Harris, Jr, Rolland; 6. Kent Efkamp, Ankeny; 7. Cliff Barber, Ames; 8. Larry Sorenson, Ames; 9. Josh

May, DeSoto.

Printed 7/17/2010 10:51:26 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 2 of 2

Filed Under: Results

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Removal