Results 07/24/10

7/24/2010 – Boone Speedway Results

IMCA Modified

A-Main 01 — 1. Joel Bushore, Boone; 2. Bill Davis, Jr., Des Moines; 3. Scott Baker, Boone; 4. Randy Havlik, Madrid; 5.

Jake Durbin, Perry; 6. Todd Shute, Des Moines; 7. Russ Dickerson, Boone; 8. Jonathan Snyder, Ames; 9. Jay Schmidt,

Tama; 10. Jimmy Gustin, Marshalltown; 11. Josh Gilman, Earlham; 12. Dennis Pittman, Jamacia; 13. Ronn Lauritzen,

Jesup; 14. Robert Avery, Des Moines; 15. Jeff Conner, Panora; 16. Kent Croskey, Polk City; 17. Daniel Hilsabeck,

Waukee; 18. Richie Gustin, Gilman; 19. Kelly Lyons, Boone; 20. Brian Law, Alleman; 21. Luke Wanninger, Jefferson; 22.

Tim Stevens, Cedar Rapids; 23. Mike Molle, Glidden; 24. Cale Sponsler, Grimes.

Heat 01 — 1. Dennis Pittman, Jamacia; 2. Scott Baker, Boone; 3. Richie Gustin, Gilman; 4. Bill Davis, Jr., Des Moines; 5.

Cale Sponsler, Grimes; 6. Josh Gilman, Earlham; 7. Kelly Lyons, Boone; 8. Brian Law, Alleman.

Heat 02 — 1. Randy Havlik, Madrid; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Jake Durbin, Perry; 4. Kent Croskey, Polk City; 5.

Daniel Hilsabeck, Waukee; 6. Luke Wanninger, Jefferson; 7. Tim Stevens, Cedar Rapids; 8. Ronn Lauritzen, Jesup.

Heat 03 — 1. Joel Bushore, Boone; 2. Russ Dickerson, Boone; 3. Jimmy Gustin, Marshalltown; 4. Jay Schmidt, Tama; 5.

Jonathan Snyder, Ames; 6. Robert Avery, Des Moines; 7. Mike Molle, Glidden; 8. Jeff Conner, Panora.

IMCA Stock Car

A-Main 01 — 1. Bryan Trogdon, Bouton; 2. Josh Brauckman, Carroll; 3. Ryan Rose, Boone; 4. Donavon Smith, Lake

City; 5. Wayne Gifford, Boone; 6. Trent Murphy, Jefferson; 7. Cory Bushnell, Madrid; 8. Rodney Richards, Madrid; 9. Ty

Hill, Dallas Center; 10. Alan Van Gorp, Des Moines; 11. Larry Portis, Nora Springs; 12. Kevin Shaw, Boone; 13. Larry

Crocheck, Boone; 14. Jerry Gifford, Boone; 15. Dave Baugh, Jefferson; 16. Terry Cornelison, Boone; 17. Keith Miner,

Granger; 18. Norman Belew, Granger; 19. Robert Stofer, Jefferson; 20. Jeff Harkrider, Carroll; 21. Scott Bailey, Carlisle;

22. Ryan Leeman, Roland; 23. Mike Munson, Boxholm.

Heat 01 — 1. Donavon Smith, Lake City; 2. Cory Bushnell, Madrid; 3. Jerry Gifford, Boone; 4. Kevin Shaw, Boone; 5.

Keith Miner, Granger; 6. Alan Van Gorp, Des Moines; 7. Norman Belew, Granger; 8. Larry Portis, Nora Springs.

Heat 02 — 1. Trent Murphy, Jefferson; 2. Bryan Trogdon, Bouton; 3. Wayne Gifford, Boone; 4. Dave Baugh, Jefferson;

5. Ty Hill, Dallas Center; 6. Terry Cornelison, Boone; 7. Ryan Leeman, Roland; 8. Scott Bailey, Carlisle.

Heat 03 — 1. Ryan Rose, Boone; 2. Josh Brauckman, Carroll; 3. Jeff Harkrider, Carroll; 4. Robert Stofer, Jefferson; 5.

Mike Munson, Boxholm; 6. Rodney Richards, Madrid; 7. Larry Crocheck, Boone.

IMCA Sport Mods

A-Main 01 — 1. Randy Roberts, Boone; 2. Jared Timmerman, Norwalk; 3. Eric Elliott, Boone; 4. Scott Davis, Boone; 5.

Jeremy Embrey, Granger; 6. Clinton Luellen, Minburn; 7. Geoff Olson, Ames; 8. Rick Ringgenberg, Kelley; 9. Brandon

Leeman, Roland; 10. Lynn Brockett, Ogden; 11. Darren Huntley, Ogden; 12. Cory Rose, Boone; 13. Cody Hennings,

Boone; 14. Jerry Hinton, Adel; 15. Tara Longnecker (M), Woodward; 16. Daniel Tasler;; 17. Jeff Blume, Roland; 18. Dan

Wetzel, Linden; 19. Ben Wilson, Nevada; 20. Matthew Meinecke, Madrid; 21. Jason Purvis, Boone, IA; 22. Tyler Droste,

Waterloo; 23. Ty Luellen, Minburn; 24. Jacob Strayer (M), Newton.

B-Main 01 — 1. Dan Wetzel, Linden; 2. Jason Purvis, Boone, IA; 3. Jerry Hinton, Adel; 4. Ben Wilson, Nevada; 5. Matt

Pittman, Jefferson; 6. Tim Love, Kelley; 7. Jamie Ganoe, Jefferson; 8. Jon Braathun, Story City; 9. Brandon Morris, Ely;

10. Mike Hogencamp;; 11. Jonny Williams, Atkins; 12. Nick Roberts, Des Moines; 13. Brian Miller, Grand Junction.

Heat 01 — 1. Scott Davis, Boone; 2. Jeremy Embrey, Granger; 3. Ty Luellen, Minburn; 4. Cory Rose, Boone; 5. Lynn

Brockett, Ogden; 6. Dan Wetzel, Linden; 7. Brandon Morris, Ely; 8. Jon Braathun, Story City; 9. Mike Hogencamp;.

Heat 02 — 1. Jared Timmerman, Norwalk; 2. Matthew Meinecke, Madrid; 3. Jacob Strayer (M), Newton; 4. Tara

Longnecker (M), Woodward; 5. Cody Hennings, Boone; 6. Matt Pittman, Jefferson; 7. Nick Roberts, Des Moines; 8. Ben

Wilson, Nevada.

Heat 03 — 1. Tyler Droste, Waterloo; 2. Geoff Olson, Ames; 3. Rick Ringgenberg, Kelley; 4. Clinton Luellen, Minburn; 5.

Daniel Tasler;; 6. Tim Love, Kelley; 7. Jerry Hinton, Adel; 8. Jason Purvis, Boone, IA.

Printed 7/24/2010 11:19:14 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 1 of 2

7/24/2010 – Boone Speedway Results… Page 2 of 2

Heat 04 — 1. Randy Roberts, Boone; 2. Eric Elliott, Boone; 3. Brandon Leeman, Roland; 4. Jeff Blume, Roland; 5.

Darren Huntley, Ogden; 6. Jonny Williams, Atkins; 7. Jamie Ganoe, Jefferson; 8. Brian Miller, Grand Junction.

IMCA Hobby Stock

A-Main 01 — 1. Michael Murphy, Jefferson; 2. Scott Lograsso, Nevada; 3. Chris Hupp, Boone; 4. Darin Rothfus,

Woodward; 5. Cody Gustoff, Scranton; 6. Matt McDonald, Scranton; 7. Jake Wirtz, Ridgeport; 8. Jesse Hopkins, Ames;

9. Dustin Tepp, Ames; 10. Chad Baker, Blairstown; 11. Ross Marshall, Granger; 12. Shaun Wirtz, Boone; 13. David

Castellano, Des Moines; 14. Jacob Thompson, Nevada; 15. Aaron Rudolph, Scranton; 16. Andy Mahlstedt, Bagley; 17.

Austin Luellen, Minburn; 18. Mark Hidlebaugh, Ames; 19. Kyle Dirks, Nevada; 20. Tim Barber, Story City.

A-Main 02 — 1. Justin Maschke, Des Moines; 2. Pat Mather, Greenfield; 3. Travis Fenton, Des Moines; 4. Richard Yaw

II, Pleasant Hill; 5. Larry Embrey, Granger; 6. Brandon Brinton, Nevada; 7. Donald Gustoff, Scranton; 8. Jay Arends,

Ames; 9. Jeremy Tilley;; 10. Clint Rothfus, Ames; 11. Matt Wahlert, Waukee; 12. Tyler Pickett, Boxholm; 13. Cory

Tasler;; 14. Ed Mahlstedt, Bagley; 15. Tony Cox, Boone; 16. Randy Embrey, Granger; 17. Matt Hudspeth, Madrid; 18.

Andrew Arends, Ankeny; 19. Dean Hartwig, Boone.

Heat 01 — 1. Scott Lograsso, Nevada; 2. Aaron Rudolph, Scranton; 3. Cody Gustoff, Scranton; 4. Dustin Tepp, Ames;

5. Jesse Hopkins, Ames; 6. Richard Yaw II, Pleasant Hill; 7. Chad Baker, Blairstown; 8. Jacob Thompson, Nevada; 9.

Shaun Wirtz, Boone; 10. Ross Marshall, Granger.

Heat 02 — 1. Brandon Brinton, Nevada; 2. Randy Embrey, Granger; 3. Justin Maschke, Des Moines; 4. Travis Fenton,

Des Moines; 5. Jake Wirtz, Ridgeport; 6. Tony Cox, Boone; 7. Ed Mahlstedt, Bagley; 8. Matt Wahlert, Waukee; 9. Jeremy

Tilley;; 10. Andrew Arends, Ankeny.

Heat 03 — 1. Chris Hupp, Boone; 2. Matt McDonald, Scranton; 3. Darin Rothfus, Woodward; 4. Austin Luellen, Minburn;

5. Michael Murphy, Jefferson; 6. Larry Embrey, Granger; 7. Mark Hidlebaugh, Ames; 8. David Castellano, Des Moines;

9. Andy Mahlstedt, Bagley; 10. Tim Barber, Story City.

Heat 04 — 1. Tyler Pickett, Boxholm; 2. Pat Mather, Greenfield; 3. Matt Hudspeth, Madrid; 4. Donald Gustoff, Scranton;

5. Kyle Dirks, Nevada; 6. Cory Tasler;; 7. Jay Arends, Ames; 8. Clint Rothfus, Ames; 9. Dean Hartwig, Boone.

Dwarf Car

A-Main 01 — 1. Dusty Masolini, Des Moines; 2. Tim Hennigar, Clarion; 3. Josh May, DeSoto; 4. Mike Kennedy, Boone;

5. Randy Bryan, Ames; 6. Angelo Montgomery;; 7. Jeff Stensland, Nevada; 8. Joel Huggins, Pleasant Hill; 9. James May,

DeSoto; 10. David Schmalzried, Jr., Nevada; 11. Matthew Goodin, Des Moines; 12. Bryan Zehm, Ames; 13. Justin

Efkamp, Ankeny; 14. Rick Taylor, Ames; 15. Tim Milner, Corydon; 16. Terry Sorenson, Story City; 17. Larry Sorenson,

Ames; 18. Todd Thorson, Jewell; 19. Jeremy Grisham, Des Moines; 20. Bobby Harris, Jr, Rolland; 21. Travis Stensland,

Nevada; 22. Jason Whitehead, Nevada; 23. Kent Efkamp, Ankeny; 24. Ben Larson, Panora; 25. Michael Thomas, Des

Moines; 26. Eric Hendrickson, Ankeny.

Heat 01 — 1. Mike Kennedy, Boone; 2. David Schmalzried, Jr., Nevada; 3. Bryan Zehm, Ames; 4. James May, DeSoto;

5. Jeremy Grisham, Des Moines; 6. Justin Efkamp, Ankeny; 7. Ben Larson, Panora; 8. Tim Milner, Corydon; 9. Eric

Hendrickson, Ankeny.

Heat 02 — 1. Josh May, DeSoto; 2. Angelo Montgomery;; 3. Matthew Goodin, Des Moines; 4. Rick Taylor, Ames; 5. Joel

Huggins, Pleasant Hill; 6. Larry Sorenson, Ames; 7. Michael Thomas, Des Moines; 8. Tim Hennigar, Clarion; 9. Kent

Efkamp, Ankeny.

Heat 03 — 1. Jeff Stensland, Nevada; 2. Dusty Masolini, Des Moines; 3. Randy Bryan, Ames; 4. Terry Sorenson, Story

City; 5. Todd Thorson, Jewell; 6. Bobby Harris, Jr, Rolland; 7. Travis Stensland, Nevada; 8. Jason Whitehead, Nevada.

Printed 7/24/2010 11:19:16 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009 Page 2 of 2

Filed Under: FeaturedResults

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Our weather forecast is from Wordpress Weather