Early entry deadline six days away for IMCA Speedway Motors Super Nationals

Super Nationals 2009 Modified FeatureBOONE, Iowa (Aug. 18) – With less than a week to go before early registrations are due, more than 230 drivers are entered in the upcoming IMCA Speedway Motors Super Nationals.

One hundred and twenty-five Modified drivers have already sent in a registration and/or paid for pit parking for the Sept. 6-11 automotive racing extravaganza at Boone Speedway.

Also in hand are registrations and/or pit parking checks from 46 Stock Car drivers, 42 Karl Chevrolet North­ern SportMod drivers, 22 Hobby Stock drivers and three Late Model drivers.

Entries postmarked or made telephonically by calling the IMCA home office (319 472-2201) before Aug. 24 are $40 for Modifieds, $50 for Late Models and $25 for Stock Cars, Hobby Stocks and Northern SportMods.

Entry fees paid after next Tuesday are $60 for Modifieds, $70 for Late Models and $45 for Stock Cars, Hobby Stocks and SportMods.

Eligible drivers should also sign up for the race of champions in their respective divisions when submitting their entry.

Pre-registered drivers, by division and state, now include:

Modifieds

Arizona – Jay Foster, Phoenix; and Darren Williams, Glendale.

Arkansas – Jeff Taylor, Cave City.

California – Randy Brown, Chowchilla; Duane Cleveland, Plumas Lake; Brad Pounds, Bakersfield; Chett Reeves, Bakersfield; Duane Rogers, Imperial; and Paul Stone, Winton.

Colorado; – Matt Brack, Mead; and Will Brack, Mead.

Illinois – Michael Long, Quincy; and Jeff Waterman, Quincy.

Indiana – David Pries, Medaryville.

Iowa – Mike Albertsen, Audubon; J.D. Auringer, Evansdale; Joel Bushore, Boone; James Cooper, Ames; Greg Cox, Altoona; Kent Cros­key, Polk City; Eric Dailey, Armstrong; Bill Davis Jr., Des Moines; Russ Dicker­son, Boone; Jeff Feaster, Humboldt; Doug Firgard, Hudson; Mark Gaskill, Remsen; Jay Goosmann, Hinton; Randy Havlik, Madrid; Lloyd Henderson, Bouton; Daniel Hilsabeck, Waukee; Scott Hogan, Vinton; Mike Jer­gens, Plover; Kurt Krauskopf, Decorah; Andy Krieger, Burlington; Dave Kuykendall, Clear Lake; Brett Lade­hoff, Marshalltown; Ronn Lauritzen, Jesup; Jim Lynch, Bloomfield; Jeremy Mills, Garner; Jeff Nielsen, Poca­hontas; Jay Noteboom, Hinton; Justin O’Brien, West Union; Scott Olson, Blairsburg; Terrance Prochaska, Ma­son City; Tyler Prochaska, Iowa Falls; Ron Pope, Mason City; Craig Reetz, Dunlap; Bill Rob­erts, Burlington; Josh Ruby, Lakota; Jason Schneiders, Sioux City; J.J. Scott, Dallas Center; Jason Seegmiller, Dubuque; Todd Shute, Des Moines; Rich Smith, Davenport; Jon Snyder, Ames; Cale Sponsler, Grimes; Jeff Stephens, Arion; Tim Stevens, Cedar Rapids; Johnathan Thimmesch, Independence; Harvey Vande Weerd, Alton; Ryan Wat­nem, Humboldt; Mike Weikert Jr., Muscatine;  J.J. Wise, Manly; and Austin Wolf, Algona.

Kansas – Brandon Blochlinger, Concordia; Brendan Damon, Great Bend; Dave Hardesty, Minneapolis; Brian Knoell, Falun; Corey Lagroon, Salina; Tim Lieker, Minneapolis; Danny Morrison, Minneapolis; David Murray Jr., Oberlin; Mike Petersilie, Hoisington; Jesse Richter, Great Bend; Jason Schoenberger, Gorham; and Kenny Ziegler, Junction City.

Michigan – Mike Bohn, Orleans; and Chad Wernette, Sheridan.

Minnesota – Garry Hall, Rochester; Larry Hall, Rochester; David Schuster, Waterville; Kevin Stoa, Albert Lea; and Jerry Wren, Howard Lake.

Missouri – Scott Drake, Webb City; Wayne Graybeal, Springfield; Tyler Greene, Rock Port; Jerry Hoffman, Oronogo; Jim Roach, Canton; Spencer Wilson, Spickard; and Todd Wilson, Spickard.

Nebraska – Chris Alcorn, Lincoln; Shane Hiatt, Rising City; Johnny Saathoff, Beatrice; Dylan Smith, Osceola; Ricky Stephan, South Sioux City; Jerry Trejo, Lincoln; and Lacey Tuttle, Elmwood.

Nevada – Randy Artz, Battle Mountain; and Cory Sample, Winnemucca.

New York – Rob Keller, Liverpool; Jerry Lobdell Jr., Freeville; and Mike Smith, Arkport.

North Carolia – Kyle Strickler, Mooresville.

North Dakota – Joren Boyce, Minot.

Oklahoma – Jay Sale, Edmond.

Oregon – Jon DeBenedetti, Rogue River; and Bo Shields, Central Point.

Tennessee – T.J. Herndon, Atwood.

Texas – Chris Bragg, Springtown; Neal Debord, Amarillo; P.J. Egbert, Copperas Cove; Chris Elliott, Abilene; David Elliott, Eastland; Chad Estes, Troy; Jesse James Freelen, Paris; Michael McCarthy, Round Rock; William Pittaway, Corpus Christi; Dillon Smith, China Spring; Kevin Sustaire, Emory; Gabe Tucker, Carbon; Allen Waltermire, Killeen; and Keith White, Little River Academy.

Wisconsin – Todd Dart, Algoma; and Dan Ratajczak, Frog Station.

Late Models

Illinois – Ray Guss Jr., Milan.

Iowa – Jeff Aikey, Waterloo; and Kevin Sather, Ankeny.

Stock Cars

California – Loren De Armond, Lemoore.

Colorado – Jesse Taylor, Fort Morgan.

Iowa – Butch Bass, Winterset; Gary Bass, Des Moines; Dave Baugh, Jefferson; Steve Campbell, Des Moines; Jeremy Crimmins, Fort Dodge; Larry Crochek, Boone; Laura Curry, Luverne; Jared Dirks, Rowan; Scooter Dulin, Cedar Rapids; Ty Hill, Dallas Center; Andy Hoffman, Sioux City; Andrew Inman, Mason City; Michael Jeannette, Newton; Ashton Lee, Salix; Jake Ludeking, Decorah; Mike Munson, Boxholm; Mike Nich­ols, Harlan; Travis Prochaska, Iowa Falls; Jay Schmidt, Tama; Travis Shipman, Mason City; Rod Staats, Co­lumbus Junction; Robert Stofer, Jefferson; Corey Stroth­man, Mount Union; Mike Todd, Pleasant Hill; Roger Verdoorn, Sibley; and Nathan Wood, Keswick.

Kansas – Perry Misner, Garden City; Dustin Newlin, Concordia; Bruce Plumisto, Colby; Jason Schoen­berger, Gorham; Jeff Tubbs, Colby; Rodney Wadel, Garden City; and Barrett Wagoner, Colby.

Minnesota – Rick Mees, Eagle Lake; and Jesse Olson, Mayer.

North Dakota – Nathan Burke, Minot.

Saskatchewan – Rocky Alexander, Estevan.

Texas – Dennis Bissonnette, Stephenville; Chad Estes, Troy; and Daniel Parker, Greenville.

Wisconsin – Jeremy Christians, Horicon; Brandon Czarapata, Appleton; Eric Malfroid, Luxemburg; and Shawn Wagner, Seymour.

Hobby Stocks

Iowa – Tim Barber, Story City; Andrew Burg, Adel; Charlie Chapman, Oelwein; Russell Damme, Waterloo; Chris Jensen, Des Moines; Jason Kohl, Missouri Val­ley; Andy Mahlstedt, Bagley; Ed Mahlstedt, Bagley; Mat­thew Mahoney, Pierson; Kyle Parizek, Belle Plaine; Tyler Pickett, Boxholm; Scott Pippert, Elberon; Todd Re­itzler, Grinnell;  Matt Wahlert, Waukee; and Richard Yaw II, Pleasant Hill.

Nebraska – Jeremy Hoskinson, Norfolk; Matthew Sheley, South Sioux City; Shawn Slezak, Milligan; and Jesse Vanlaningham, Beatrice.

North Dakota – Brock Beeter, Minot; and Dallas Rice, Minot.

Texas – David Bissonnette, Stephenville; and Brandon Taylor, Granbury.

Karl Chevrolet Northern SportMods

Iowa – Adam Ackerman, Mason City; Shawn Bearce, Sioux City; Jim Buhlman, Cedar Falls; Parker Brumm, Rockford; Nate Chodur, Lake Mills; Bobby Davis III, Des Moines; Tyler Droste, Waterloo; Eric Elliott, Boone; Jason Felix, Sioux City; Gary Goodier, Sioux City; Mitchell Higdon, Fort Madison; Matt Hoeft, Forest City; Steve Inman, Mason City; Austin Kaplan, Ankeny; Beau Kaplan, Ankeny; Tim Love, Kelley; Lucas Lundry, Maynard; Ray Lundry, Maynard; Kurt Moeding, Vinton; Brandon Morris, Ely; Michael Pruitt, Redfield; Tom Rawlins, Kellogg; Rick Ringgenberg, Kelley; Troy Rink, Estherville; Darin Roepke, LeMars; Tim Rupp, Chero­kee; Greg Sidles, Emmetsburg; Chad Ten Napel, Sioux City; Dan Tenold, Northwood; and Tim Zeman, Muscatine.

Kansas – B.J. Dauer, Marquette.

Minnesota – Bruce Egeland, Marshall.

Missouri – Clay Hale, Cameron; Andrew Smith, Willard; and Jeff Stotts, Trenton.

Nebraska – Max Harder, Blue Springs; and Roger Harpster, Omaha.

Wisconsin – J.J. Anderson, Pulaski; Rob Czarapata, Oconto; Jason Jach, Pulaski; Matt Oreskovich, Clinton­ville; and Tracy Wassen­berg, Shawano.

 

Filed Under: FeaturedHeadlines

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Our weather forecast is from WP Wunderground