Results 08/21/10

                                              FOR IMMEDIATE RELEASE

                                                                     Contact:    Phone:    E-mail:

                                          Boone Speedway, Hwy. 30 & South Story Street, Boone, IA 50316

                                        Phone: (515) 987-1795   Fax: (515) 987-4759   Web: www.imca.com

8/21/2010 – Boone Speedway Results…                                                                                            Page 1 of  3

IMCA Modified

A-Main 01 –  1. Joel Bushore, Boone; 2. Jimmy Gustin, Marshalltown; 3. Randy Havlik, Madrid; 4. Russ Dickerson,

Boone; 5. Jake Durbin, Perry; 6. Cale Sponsler, Grimes; 7. Kelly Lyons, Boone; 8. Bill Davis, Jr., Des Moines; 9. Max

Corporon, Marion; 10. Kent Croskey, Polk City; 11. Lloyd Henderson, Bouton; 12. Ed Seibert, Dexter; 13. Phil Levri,

Cambridge; 14. Luke Wanninger, Jefferson; 15. Mike Molle, Glidden; 16. Tim Stevens, Cedar Rapids; 17. Todd Shute,

Des Moines; 18. Dennis Pittman, Jamacia; 19. Scott Baker, Boone; 20. Jonathan Snyder, Ames; 21. Johnathan

Thimmesch, Aurora.

Heat 01 –  1. Max Corporon, Marion; 2. Bill Davis, Jr., Des Moines; 3. Scott Baker, Boone; 4. Todd Shute, Des Moines;

5. Dennis Pittman, Jamacia; 6. Jimmy Gustin, Marshalltown; 7. Kelly Lyons, Boone.

Heat 02 –  1. Cale Sponsler, Grimes; 2. Russ Dickerson, Boone; 3. Tim Stevens, Cedar Rapids; 4. Kent Croskey, Polk

City; 5. Ed Seibert, Dexter; 6. Phil Levri, Cambridge; 7. Johnathan Thimmesch, Aurora.

Heat 03 –  1. Mike Molle, Glidden; 2. Randy Havlik, Madrid; 3. Joel Bushore, Boone; 4. Luke Wanninger, Jefferson; 5.

Jake Durbin, Perry; 6. Jonathan Snyder, Ames; 7. Lloyd Henderson, Bouton.

IMCA Stock Car

A-Main 01 –  1. Donavon Smith, Lake City; 2. Robert Stofer, Jefferson; 3. Wayne Gifford, Boone; 4. Jay Schmidt, Tama;

5. Thomas Thompson, Hopkinton; 6. Todd Inman, Runnells; 7. Bryan Snell, Coon Rapids; 8. Larry Crocheck, Boone; 9.

Josh Daniels, Des Moines; 10. Jeremy Gettler, Adair; 11. Cory Bushnell, Madrid; 12. Rich Vogt, Farifield; 13. Nathan

Wood, Keswick; 14. Ty Hill, Dallas Center; 15. Alan Van Gorp, Des Moines; 16. Jeff Harkrider, Carroll; 17. Paul

Shepherd, Marengo; 18. Bryan Trogdon, Bouton; 19. Trent Murphy, Jefferson; 20. Josh Brauckman, Carroll; 21. Clayton

 Deppe, Kellogg; 22. Mike VanGenderen, Newton; 23. Terry Cornelison, Boone; 24. Ryan Rose, Boone.

B-Main 01 –  1. Jay Schmidt, Tama; 2. Nathan Wood, Keswick; 3. Ryan Rose, Boone; 4. Paul Shepherd, Marengo; 5.

Jerry Gifford, Boone; 6. Norman Belew, Granger; 7. Michael Jaennette, Newton; 8. Kevin Shaw, Boone; 9. Don Boucher,

Marshalltown; 10. Keith Miner, Granger; 11. Luke Skalla, Scranton; 12. Rodney Richards, Madrid; 13. Andy Bryant,

Clemons; 14. Gary Bass, Des Moines.

Heat 01 –  1. Jeff Harkrider, Carroll; 2. Donavon Smith, Lake City; 3. Thomas Thompson, Hopkinton; 4. Josh Daniels,

Des Moines; 5. Todd Inman, Runnells; 6. Nathan Wood, Keswick; 7. Norman Belew, Granger; 8. Gary Bass, Des Moines;

 9. Kevin Shaw, Boone.

Heat 02 –  1. Bryan Trogdon, Bouton; 2. Bryan Snell, Coon Rapids; 3. Clayton Deppe, Kellogg; 4. Cory Bushnell,

Madrid; 5. Josh Brauckman, Carroll; 6. Jerry Gifford, Boone; 7. Jay Schmidt, Tama; 8. Don Boucher, Marshalltown; 9.

Luke Skalla, Scranton.

Heat 03 –  1. Jeremy Gettler, Adair; 2. Trent Murphy, Jefferson; 3. Rich Vogt, Farifield; 4. Terry Cornelison, Boone; 5.

Ty Hill, Dallas Center; 6. Rodney Richards, Madrid; 7. Ryan Rose, Boone; 8. Michael Jaennette, Newton.

Heat 04 –  1. Robert Stofer, Jefferson; 2. Wayne Gifford, Boone; 3. Mike VanGenderen, Newton; 4. Larry Crocheck,

Boone; 5. Alan Van Gorp, Des Moines; 6. Andy Bryant, Clemons; 7. Keith Miner, Granger; 8. Paul Shepherd, Marengo.

IMCA Sport Mods

A-Main 01 –  1. Clinton Luellen, Minburn; 2. Scott Davis, Boone; 3. Rick Ringgenberg, Kelley; 4. Randy Roberts, Boone;

 5. Tim Wilcox, Ida Grove; 6. Daniel Tasler;; 7. Jeremy Embrey, Granger; 8. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 9. Cody

Warrick, Boone; 10. Eric Elliott, Boone; 11. Jamie Ganoe, Jefferson; 12. Troy Oliver, Des Moines; 13. Bill Wears, Des

Moines; 14. Nick Roberts, Des Moines; 15. Lynn Brockett, Ogden; 16. Tom Burke, Ames; 17. Brad Iverson, Grinnell; 18.

Lonnie Hodges, Boone; 19. Cory Rose, Boone; 20. Ty Luellen, Minburn; 21. Austin Lucas, Story City; 22. Mike Tanner,

Kansas City, Mo.; 23. Stacey Clark, Boone; 24. Brian Miller, Grand Junction.

B-Main 01 –  1. Eric Elliott, Boone; 2. Tim Wilcox, Ida Grove; 3. Darren Huntley, Ogden; 4. Miles (Adam) Shelman,

Ames; 5. Tim Love, Kelley; 6. Ben Wilson, Nevada; 7. Jamie Daughenbaugh, Des Moines; 8. Jeff Blume, Roland; 9. Tara

 Longnecker (M), Woodward.

  Printed 8/21/2010 11:27:03 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009                                                                                       Page 1 of  3



8/21/2010 – Boone Speedway Results…                                                                                            Page 2 of  3

B-Main 02 –  1. Jeremy Embrey, Granger; 2. Jamie Ganoe, Jefferson; 3. Jerry Hinton, Adel; 4. Dan Wetzel, Linden; 5.

Kyle Webb, Des Moines; 6. Scott VanBusKirk, Hedrick; 7. James Reichart, Lorimor; 8. Jacob Strayer (M), Newton; 9.

Geoff Olson, Ames.

Heat 01 –  1. Daniel Tasler;; 2. Troy Oliver, Des Moines; 3. Lynn Brockett, Ogden; 4. Randy Roberts, Boone; 5. Mike

Tanner, Kansas City, Mo.; 6. Miles (Adam) Shelman, Ames; 7. Darren Huntley, Ogden; 8. Jeff Blume, Roland; 9. Ben

Wilson, Nevada; 10. Kyle Webb, Des Moines.

Heat 02 –  1. Clinton Luellen, Minburn; 2. Tom Burke, Ames; 3. Rick Ringgenberg, Kelley; 4. Brad Iverson, Grinnell; 5.

Ty Luellen, Minburn; 6. Jacob Strayer (M), Newton; 7. Dan Wetzel, Linden; 8. James Reichart, Lorimor; 9. Jeremy

Embrey, Granger; 10. Tim Wilcox, Ida Grove.

Heat 03 –  1. Austin Lucas, Story City; 2. Nick Roberts, Des Moines; 3. Lonnie Hodges, Boone; 4. Cody Warrick, Boone;

 5. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 6. Jamie Daughenbaugh, Des Moines; 7. Tara Longnecker (M), Woodward; 8. Tim

Love, Kelley; 9. Eric Elliott, Boone.

Heat 04 –  1. Bill Wears, Des Moines; 2. Scott Davis, Boone; 3. Stacey Clark, Boone; 4. Cory Rose, Boone; 5. Brian

Miller, Grand Junction; 6. Jamie Ganoe, Jefferson; 7. Scott VanBusKirk, Hedrick; 8. Jerry Hinton, Adel; 9. Geoff Olson,

Ames.

IMCA Hobby Stock

A-Main 01 –  1. John Watson, Des Moines; 2. Tony Cox, Boone; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Justin Maschke, Des

Moines; 5. Jesse Hopkins, Ames; 6. Chris Hupp, Boone; 7. Pat Mather, Greenfield; 8. Jay Arends, Ames; 9. Matt

McDonald, Scranton; 10. Matthew Webb, Des Moines; 11. Clint Rothfus, Ames; 12. Kenny Loftus, Des Moines; 13.

Leonard Loftus, Des Moines; 14. Ed Mahlstedt, Bagley; 15. Jacob Keiser, Marengo; 16. Seth Janssen, Ogden; 17.

Jeremy Tilley;; 18. Tim Barber, Story City; 19. Tim Hadley, Nevada; 20. Kevin Fee, Knoxville.

A-Main 02 –  1. Donald Gustoff, Scranton; 2. Cory Tasler;; 3. Randy Embrey, Granger; 4. Cody Gustoff, Scranton; 5.

Matt Hudspeth, Madrid; 6. Dean Hartwig, Boone; 7. Aaron Rudolph, Scranton; 8. Matt Wahlert, Waukee; 9. Jacob

Thompson, Nevada; 10. Brandon Brinton, Nevada; 11. Tyler Pickett, Boxholm; 12. Scott Lograsso, Nevada; 13. Andy

Mahlstedt, Bagley; 14. Todd Reitzler, Grinnell; 15. Michael Murphy, Jefferson; 16. Richard Yaw II, Pleasant Hill; 17.

Shaun Wirtz, Boone; 18. Travis Fenton, Des Moines; 19. Ross Marshall, Granger; 20. Kyle Dirks, Nevada.

Heat 01 –  1. Ed Mahlstedt, Bagley; 2. Aaron Rudolph, Scranton; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Randy Embrey,

Granger; 5. Chris Hupp, Boone; 6. Tim Hadley, Nevada; 7. Tim Barber, Story City; 8. Jeremy Tilley;; 9. Jacob Keiser,

Marengo; 10. Leonard Loftus, Des Moines.

Heat 02 –  1. Donald Gustoff, Scranton; 2. Kenny Loftus, Des Moines; 3. Matt Hudspeth, Madrid; 4. Tony Cox, Boone; 5.

 Jay Arends, Ames; 6. Pat Mather, Greenfield; 7. Andy Mahlstedt, Bagley; 8. Matt Wahlert, Waukee; 9. Tyler Pickett,

Boxholm; 10. Travis Fenton, Des Moines.

Heat 03 –  1. Clint Rothfus, Ames; 2. Cory Tasler;; 3. John Watson, Des Moines; 4. Richard Yaw II, Pleasant Hill; 5.

Jesse Hopkins, Ames; 6. Michael Murphy, Jefferson; 7. Kevin Fee, Knoxville; 8. Matthew Webb, Des Moines; 9. Seth

Janssen, Ogden; 10. Matt McDonald, Scranton.

Heat 04 –  1. Shaun Wirtz, Boone; 2. Brandon Brinton, Nevada; 3. Justin Maschke, Des Moines; 4. Ross Marshall,

Granger; 5. Todd Reitzler, Grinnell; 6. Dean Hartwig, Boone; 7. Jacob Thompson, Nevada; 8. Cody Gustoff, Scranton; 9.

 Kyle Dirks, Nevada; 10. Scott Lograsso, Nevada.

Dwarf Car

A-Main 01 –  1. Troy Hudson, Ankeny; 2. Charlie Brown, Nevada; 3. Dusty Masolini, Des Moines; 4. Josh May, DeSoto;

5. Randy Bryan, Ames; 6. Mike Kennedy, Boone; 7. Bryan Zehm, Ames; 8. James May, DeSoto; 9. Jason Whitehead,

Nevada; 10. Bobby Harris, Jr, Rolland; 11. David Schmalzried, Jr., Nevada; 12. Jeff Stensland, Nevada; 13. Matthew

Goodin, Des Moines; 14. Tim Milner, Corydon; 15. Todd Thorson, Jewell; 16. Cliff Barber, Ames; 17. Justin Efkamp,

Ankeny; 18. Kent Efkamp, Ankeny; 19. Terry Sorenson, Story City; 20. Larry Sorenson, Ames; 21. John Gardner,

Ankeny; 22. Kenny Hake, Des Moines; 23. Michael Stoker, Des Moines; 24. Gayle Worthington;; 25. Angelo

Montgomery;.

Heat 01 –  1. James May, DeSoto; 2. Randy Bryan, Ames; 3. John Gardner, Ankeny; 4. Troy Hudson, Ankeny; 5. David

Schmalzried, Jr., Nevada; 6. Tim Milner, Corydon; 7. Larry Sorenson, Ames; 8. Michael Stoker, Des Moines; 9. Angelo

Montgomery;.

  Printed 8/21/2010 11:27:06 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009                                                                                       Page 2 of  3



8/21/2010 – Boone Speedway Results…                                                                                            Page 3 of  3

Heat 02 –  1. Josh May, DeSoto; 2. Jason Whitehead, Nevada; 3. Matthew Goodin, Des Moines; 4. Dusty Masolini, Des

Moines; 5. Justin Efkamp, Ankeny; 6. Jeff Stensland, Nevada; 7. Terry Sorenson, Story City; 8. Gayle Worthington;.

Heat 03 –  1. Charlie Brown, Nevada; 2. Kent Efkamp, Ankeny; 3. Bobby Harris, Jr, Rolland; 4. Bryan Zehm, Ames; 5.

Cliff Barber, Ames; 6. Mike Kennedy, Boone; 7. Todd Thorson, Jewell; 8. Kenny Hake, Des Moines.

  Printed 8/21/2010 11:27:06 PM with ScoreKeeper™ 3.757.009                                                                                       Page 3 of  3

Filed Under: Results

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

The forecast for 50036 by Wunderground for WordPress