Super Nationals early entries reach record 571

 

BOONE, Iowa (Sept. 1) – A record 571 early entries have been received for the upcoming IMCA Speedway Motors Super Nationals.
Drivers from 22 states and Canada are registered for the 28th annual version of ‘America’s Racin’ Vacation’ at Boone Speedway Sept. 6-11.
Modified entries are at 222, Stock Car entries at 122, Karl Chevrolet Northern SportMod entries at 128, Hobby Stock entries at 93 and Late Model entries at half a dozen. Early registration is not typical for the opening night Deery Brothers Summer Series show.
Last year, 311 drivers registered before the deadline was extended by a week; 213 did so in 2008.
Drivers already entered for Super Nationals, listed by division and home state, include:
Modifieds
Alberta – Dan Lee, High River.
Arizona – Ed Beebe, Phoenix; Jay Foster, Phoenix; Tim Ward, Gilbert; and Darren Williams, Glendale.
Arkansas – Drew Armstrong, Alexander; Tony Croy, Alexander; and Jeff Taylor, Cave City.
California – Randy Brown, Chowchilla; Kellen Chadwick, Oakley; Duane Cleveland, Plumas Lake; Ryan McDaniel, Olivehurst; Brad Pounds, Bakersfield; Chett Reeves, Bakersfield; Duane Rogers, Imperial; Alex Stanford, Chowchilla; and Paul Stone, Winton.
Colorado – Brad Boyer, Monument; Matt Brack, Mead; Will Brack, Mead; Jeremy Frenier, Fort Morgan; and Jeff Hunter, Henderson.
Illinois – Michael Long, Quincy; and Jeff Waterman, Quincy.
Indiana – David Pries, Medaryville.
Iowa – Chris Abelson, Sioux City; Mike Albertsen, Audubon; J.D. Auringer, Evansdale; Robert Avery, Des Moines; Scott Baker, Boone; Cory Bauer, Monticello; Jeremy Brogaard, Kanawha; David Brown, Kellogg; Joel Bushore, Boone; Craig Carlson, Madrid; Jim Cole, Sioux City; Jeff Con ner, Panora; James Cooper, Ames; Troy Cordes, Raymond; Greg Cox, Altoona; Kent Cros key, Polk City; Eric Dailey, Armstrong; Bill Davis Jr., Des Moines; Shane DeMey, Denison; Russ Dicker son, Boone; Darin Duffy, Hazleton; Jake Durbin, Perry; Mark Elliott, Webster City; Jeff Feaster, Humboldt; Doug Firgard, Hudson; Mark Gaskill, Remsen; Josh Gilman, Earlham; Pat Graham, Ames; Jimmy Gustin, Marshalltown; Richie Gustin Jr., Gilman; Jay Goosmann, Hinton; Randy Havlik, Madrid; Lloyd Henderson, Bouton; Daniel Hilsabeck, Waukee; Scott Hogan, Vinton; Mike Jer gens, Plover; Dustin Kraklio, Durant; Kurt Krauskopf, Decorah; Andy Krieger, Burlington; Dave Kuykendall, Clear Lake; Brett Lade hoff, Marshalltown; Adam Larson, Ames; Ronn Lauritzen, Jesup; Brian Law, Alleman; Jerry Luloff, Inde pendence; Jim Lynch, Bloomfield; Kelly Lyons, Boone; Michael Manson, Manchester; Jeremy Mills, Garner; Mike Molle, Glidden; Bob Moore, Sioux City; Jason Murray, Hartford; Tim Murty, Tama; Jeff Nielsen, Poca hontas; Levi Nielsen, Mason City; Jay Noteboom, Hinton; Justin O’Brien, West Union; Scott Olson, Blairsburg; Greg Peck, Sioux City; Loren Pesicka Jr., Burt; Dennis Pittman, Jamaica; Ron Pope, Mason City; Jerry Pratt, Blue Grass; Terrance Prochaska, Ma son City; Tyler Prochaska, Iowa Falls; Craig Reetz, Dunlap; Bill Rob erts, Burlington; Denny Rosenberg, Grimes; Josh Ruby, Lakota; Ryan Ruter, Kanawha; Brandon Savage, Keokuk; Fred Schimmels, Van Meter; Brian Schmitt, Wall Lake; Jason Schneiders, Sioux City; J.J. Scott, Dallas Center; Jason Seegmiller, Dubuque; Todd Shute, Des Moines; Rich Smith, Davenport; Jason Snyder, Dunkerton; Jon Snyder, Ames; Cale Sponsler, Grimes; T.J. Stalker, Mason City; Jeff Stephens, Arion; Tim Stevens, Cedar Rapids; Buck Swanson, Waterloo; Johnathan Thimmesch, In dependence; Ed Thomas, Waterloo; Sean Tyson, Council Bluffs; Harvey Vande Weerd, Alton; Luke Wanninger, Jefferson; Ryan Wat nem, Humboldt; Mike Weikert Jr., Muscatine;  Clint Wendel, Mason City; Brad Williams, Lytton; Leon Wilson, Hopkinton; J.J. Wise, Manly; and Austin Wolf, Algona.
Kansas – Brandon Blochlinger, Concordia; Brian Calhoon, Beloit; Brendan Damon, Great Bend; Tim Echevarria, Junction City; Dave Hardesty, Minneapolis; Mike Higley, Tecumseh; Brian Knoell, Falun; Corey Lagroon, Salina; Keith Lewandowski, McLouth; Tim Lieker, Minneapolis; Danny Morrison, Minneapolis; David Murray Jr., Oberlin; Mike Petersilie, Hoisington; Jesse Richter, Great Bend; Ja son Schoenberger, Gorham; Dylan Sherfick, WaKeeney; Travis Sherfick, WaKeeney; Brian Tefft Jr., Topeka; Tim Watts, Beloit; and Kenny Ziegler, Junction City.
Michigan – A.J. Ward, Ionia; and Chad Wernette, Sheridan.
Minnesota – Matt Gilbertson, Montevideo; Garry Hall, Rochester; Larry Hall, Rochester; Clint Hatlestad, Glencoe; Dave Nielsen, Courtland; Tim Pessek, Hutchinson; Chad Porter, Madison Lake; David Schuster, Waterville; Kevin Stoa, Albert Lea; and Jerry Wren, Howard Lake.
Missouri – Adam Birck, Canton; Jason Bodenhamer, Centerview; Scott Drake, Webb City; Wayne Graybeal, Springfield; Tyler Greene, Rock Port; Jerry Hoffman, Oronogo; Hunter Marriott, Brookfield; Jim Peeler, Milan; Jim Roach, Canton; Spencer Wilson, Spickard; and Todd Wilson, Spickard.
Nebraska – Chris Alcorn, Lincoln; Chad Andersen, Omaha; Dustin Andersen, Omaha; Chris Burk, Friend; Wade Cross, Phillips; Bruce Hascall, Lincoln; Shane Hiatt, Rising City; Tyler Iverson, Albion; Jamey Kennicutt, Gothenburg; Dave Pedersen, Brady; Johnny Saathoff, Beatrice; Dylan Smith, Osceola; Jay Steffens, North Platte; Ricky Stephan, South Sioux City; Shane Thome, Lincoln; Jonathan Thompson, Superior; Jerry Trejo, Lincoln; and Lacey Tuttle, Elmwood.
Nevada – Randy Artz, Battle Mountain; Dusty Davis, Las Vegas; Cory Sample, Winnemucca; and Sonny Wahl, North Las Vegas.
New Mexico – Regan Tafoya, Farmington; and Tyrone Yazzie, Farmington.
New York – Jerry Lobdell Jr., Freeville; Mike Smith, Arkport; and John Thayer, Fabius.
North Carolina – Kyle Strickler, Mooresville.
North Dakota – Joren Boyce, Minot; and Nathan Burke, Minot.
Oklahoma – Jay Sale, Edmond.
Oregon – Jon Debenedetti, Rogue River; and Bo Shields, Central Point.
Tennessee – T.J. Herndon, Atwood.
Texas – Chris Bragg, Springtown; Charles Brewer, Abilene; Neal Debord, Amarillo; Greg Dinsmore, Ker rville; P.J. Egbert, Copperas Cove; Chris Elliott, Abilene; David Elliott, Eastland; Chad Estes, Troy; Jesse James Freelen, Paris; Michael McCarthy, Round Rock; Josh McGaha, Abilene; William Pittaway, Corpus Christi; Justin Radcliff, China Spring; Andrew Simmerman, Evant; Dillon Smith, China Spring; Kevin Sustaire, Emory; Gabe Tucker, Carbon; Allen Waltermire, Killeen; and Keith White, Little River Academy.
Wisconsin – Jeremy Christians, Horicon; Todd Dart, Algoma; Dan Ratajczak, Frog Station; and Marcus Yarie, Wausau.
Late Models
Illinois – Ray Guss Jr., Milan.
Iowa – Jeff Aikey, Waterloo; Joel Brasch, Dunkerton; Jason Hahne, Webster City; Bobby Hansen, Center Point; and Kevin Sather, Ankeny.
Stock Cars
California – Loren De Armond, Lemoore.
Colorado – Jesse Taylor, Fort Morgan.
Illinois – Abe Huls, Carthage.
Iowa – Jeff Anderson, Atlantic; Butch Bass, Winterset; Gary Bass, Des Moines; Dave Baugh, Jefferson; Scott Beauregard, Center Point; Norman Belew, Granger; Randy Brands, Boyden; Josh Brauckman, Carroll; Andy Bryant, Clemons; Cory Bushnell, Madrid; Russ Byriel, Ankeny; Steve Campbell, Des Moines; Norman Chesmore, Rowley; Terry Cornelison, Boone; Jeremy Crimmins, Fort Dodge; Larry Crochek, Boone; Laura Curry, Luverne; Bob Daniels, Des Moines; Josh Daniels, Des Moines; Jared Dirks, Rowan; Scooter Dulin, Ce dar Rapids; Brad Dutton, Des Moines; Austin Evens, Independence; Marcus Fagan, Adair; Kirk Fauser, Elgin; Jeremy Gettler, Adair; Jerry Gifford, Boone; Wayne Gifford, Boone; Rick Gustin, Marshalltown; Kenneth Han sen, Audubon; Jeff Harkrider, Carroll; Merlyn Hegland, Rudd; Ty Hill, Dallas Center; Andy Hoffman, Sioux City; Andrew Inman, Mason City; Steve Jackson, Des Moines; Michael Jeannette, Newton; Paul Lawson, West Point; Ashton Lee, Salix; Jake Ludeking, Decorah; Steve Meyer, Grundy Center; Keith Miner, Granger; Jeff Mueller, New London; Mike Munson, Boxholm; Trent Murphy, Jefferson; Damon Murty, Chelsea; Mike Nich ols, Harlan; Kevin Opheim, Mason City; Lynn Panos, Calmar; Larry Portis, Nora Springs; Travis Prochaska, Iowa Falls; Jim Redmann, Lockridge; Bill Reetz, Carroll; Rod Richards, Madrid; Kevin Rose, Waterloo; Ryan Rose, Boone; Tony Schlei, Union Grove; Jay Schmidt, Tama; Kevin Shaw, Boone; Travis Shipman, Mason City; David Smith, Lake City; Donovan Smith, Lake City; Dustin Smith, Lake City; Toby Smith, Oskaloosa; Bryan Snell, Coon Rapids; Rod Staats, Co lumbus Junction; Robert Stofer, Jefferson; Corey Stroth man, Mount Union; Rick Suckow, Oel wein; Justin Temeyer, Independence; Mike Todd, Pleasant Hill; Bryan Trogdon, Bouton; Mike VanGenderen, Newton; Alan Van Gorp, Des Moines; Roger Verdoorn, Sibley; Don Vis, Marshalltown; Dustin Vis, Marshalltown; Mike Walrod, DeSoto; and Nathan Wood, Keswick.
Kansas – Josh Crombie, Ness City; Perry Misner, Garden City; Dustin Newlin, Concordia; Bruce Plumisto, Colby; Jason Schoen berger, Gorham; Travis Sherfick, WaKeeney; Jeff Tubbs, Colby; Rodney Wadel, Garden City; and B.J. Wagoner, Colby.
Minnesota – Jeff McCollum, Mankato; Rick Mees, Eagle Lake; Jesse Olson, Mayer; Brad Scheibel, Essig; Jeff Senne, Fairmont; Tom Suess, New Ulm; and Darin Toot, Albert Lea.
Missouri – Jake Cameron, Winston; and Travis Taylor, Excelsior Springs.
Nebraska – Cory Dumpert, York; Kyle Dumpert, York; Dave Plowman, Gretna.
New Mexico – Steffan Carey, Bloomfield; and Christopher Higgins, Bloomfield.
North Dakota – Nathan Burke, Minot.
Saskatchewan – Rocky Alexander, Estevan.
Texas – Chad Estes, Troy; Toby Miller, Boyd; Daniel Parker, Greenville; and Jeff Turner, Kaufman.
Wisconsin – Jeremy Christians, Horicon; Jamie Colwell, Kaukauna; Jesse Colwell, Wrightstown; Brandon Czarapata, Appleton; Dave DeGrave, Luxemburg; John Mahlberg, Hilbert; Rick Mahlberg, Denmark; Eric Mal froid, Luxemburg; Harley Simon, Seymour; Scott Stewart, Oconto; and Shawn Wagner, Seymour.
Hobby Stocks
Iowa – Shannon Anderson, Atlantic; Rob Allison, Des Moines; August Bach, Center Point; Tim Barber, Story City; Andy Boeckman, Lake View; Bill Bonnett, Knoxville; Matt Brown, Dysart; Andrew Burg, Adel; Charlie Chapman, Oelwein; Cody Cleghorn, Des Moines; Tony Cox, Boone; Pat Cross, Nemaha; Rus sell Damme, Waterloo; Calvin Dhondt, Kellogg; Randy Embrey, Granger; Kevin Fee, Knoxville; Dustin Filloon, Toledo; Curt Ganoe, Stuart; Nick Ginkens, Stuart; Nyle Godwin, Redfield; Curtis Graham, Tiffin; Craig Graham, Webster City; Casey Greubel, Lacona; Cody Gustoff, Scranton; Donnie Gustoff, Scranton; Adam Hagen, Des Moines; Dean Hartwig, Boone; Jesse Hopkins, Ames; Matthew Hudspeth, Madrid; Chris Jensen, Des Moines; Ja cob Keiser, Marengo; Cody Knecht, Whittemore; Carl Knight, Waukee; Jason Kohl, Missouri Val ley; Dan Lee, Salix; Leonard Loftus, Des Moines; Scott Lograsso, Nevada; Austin Luellen, Minburn; Mathias Lux, Hartley; Andy Mahlstedt, Bagley; Ed Mahlstedt, Bagley; Mat thew Mahoney, Pierson; Pat Mather, Greenfield; Nick Meyer, Whittemore; Michael Murphy, Jefferson; Joe Myers, Woodward; Justin Nehring, Storm Lake; Kyle Parizek, Belle Plaine; Michael Peterson, Montezuma; Tyler Pickett, Boxholm; Scott Pippert, Elberon; Brad Ratcliff, Webster City; Todd Re itzler, Grin nell; Kyle Robinson, Cherokee; Darren Rothfus, Woodward; Stac Schroeder, Clear Lake; Devin Smith, Lake City; Matthew Sorenson, Ames; Eric Stanton, Hartford; Jacob Thompson, Nevada; Travis Truscheff, Ogden; Matt Wahlert, Waukee; Danny Watson, Des Moines; John Watson, Des Moines; and Richard Yaw II, Pleasant Hill.
Kansas – Mike Traskowsky, Woodbine.
Minnesota – Rod Manthey, Northwood; Joshua Telecky, Hutchinson; and Dustin Wannarka, Truman.
Missouri – Greg Keuhn, Trenton; and Brad Whitney, Trenton.
Nebraska – Nick Beckman, Lincoln; Corey Cruzan, Maxwell; David Easterday, Kearney; Jeremy Hoskinson, Norfolk; Robby Marsh, Belvidere; Tim Miller, Grand Island; Damon Richards, David City; Matthew Sheley, South Sioux City; Shawn Slezak, Milligan; Brent Van Diest, Columbus; Jesse Vanlaningham, Beatrice; and Jason Wilkinson, Neligh.
North Dakota – Brock Beeter, Minot; Dana Brandt, Minot; and Dallas Rice, Minot.
Texas – Chris Mims, Dublin; Dustin Mims, Dublin; Allen Montgomery, Fort Worth; Jeremy Montgomery, Burleson; Bryan Sewell, Seagoville; and Brandon Taylor, Granbury.
Wisconsin – Luke Lemmens, Kewaunee.
Karl Chevrolet Northern SportMods
Iowa – Adam Ackerman, Mason City; Shawn Bearce, Sioux City; Aric Becker, Cedar Rapids; Kyle Bentley, Independence; Jeff Blume, Roland; Dylan Book, Adel; Lynn Brockett, Ogden; Kyle Brown, Kellogg; Parker Brumm, Rockford; Jim Buhlman, Cedar Falls; Tom Burke, Ames; Leah Cabalka, Independence; Cayden Carter, Oskaloosa; Nate Chodur, Lake Mills; Stacey Clark, Boone; Doug Cook, Algona; Jamie Daughen baugh, Des Moines; Bobby Davis III, Des Moines; Scott Davis, Madrid; Tyler Droste, Waterloo; Eric Elliott, Boone; Jeremy Embrey, Granger; Cory Evans, Independence; Jason Felix, Sioux City; Eric Flander, Barnes City; Bill Gibson, Knoxville; Gary Goodier, Sioux City; Jared Hansen, Audubon; Cody Hennings, Boone; Mitchell Higdon, Fort Madison; Lonnie Hodges, Boone; Matt Hoeft, Forest City; Mike Hogencamp, Waterloo; David Hoover, Kelley; Shawn Hunter, Zearing; Darren Huntley, Ogden; Steve Inman, Mason City; Austin Kaplan, Ankeny; Beau Kaplan, Ankeny; Randy Kleinberg, Lawton; Brian Konz, LeMars; Tom Lathrop, Ottumwa; Fred Leytham, Garwin; Gatlin Leytham, Garwin; Tara Longnecker, Woodward; Tim Love, Kelley; Clinton Luellen, Minburn; Ty Luellen, Minburn; Chris Luloff, Independence; Lucas Lundry, Maynard; Ray Lundry, Maynard; Jimmy May, DeSoto; Josh May, DeSoto; Rod McDonald, Manchester; Matthew Meinecke, Madrid; R.J. Merchant, Sioux City; Ty Merrill, LeMars; Brett Meyer, Lytton; Brian Miller, Grand Junction; Kurt Moeding, Manly; Brett Moffitt, Grimes; Brandon Morris, Ely; Matt Norhrop, Stanhope; Geoff Olson, Ames; Tyler Olson, Sioux City; Rick Paulson, Tripoli; Kylon Poulson, Algona; Matt Pittman, Jefferson; Michael Pruitt, Redfield; Tom Rawlins, Kellogg; Steven Reetz, Arcadia; Rick Ringgenberg, Kelley; Troy Rink, Estherville; Nick Roberts, Des Moines; Randy Roberts, Boone; Darin Roepke, LeMars; Ryan Rose, Boone; Tim Rupp, Chero kee; David Schlicht, Des Moines; Miles Shelman, Ames; Mike Shelton, Bloomfield; Greg Sidles, Emmetsburg; Doug Smith, Lake City; Jesse Sobbing, Glenwood; Rod Staats, Columbus Junction; Shane Swanson, Forest City; Chad Ten Napel, Sioux City; Dan Tenold, Northwood; Andy Tiernan, Woodward; Jared Timmerman, Norwalk; Scott VanBuskirk, Carter VanDenBerg, Oskaloosa; Hedrick; Lauren Vis, Marshalltown; Cody Warrick, Boone; Kyle Welch, Sioux City; Tim Wilcox, Ida Grove; Shay Woods, Humeston; Tim Zeman, Muscatine; and Alex Zwanzi ger, Nashua.
Kansas – B.J. Dauer, Marquette; Tyler Frye, Belleville; and Shane Meeks, Abilene.
Minnesota – Bruce Egeland, Marshall; Travis Greenfield, Kasson; and Justin McMahan, Dodge Center.
Missouri – Clay Hale, Cameron; Huey Jacobs, Stewartsville; Dustin Miller, Pattensberg; Blake Peeler, Trimble; Andrew Smith, Willard; Lynn Starry, Excelsior Springs; Jeff Stotts, Trenton; and Mike Tanner, Kansas City.
Nebraska – Max Harder, Blue Springs; Roger Harpster, Omaha; Benji Legg, Beatrice; Sean Manning, Firth; Brent Schlake, Blue Springs; Shane Stout, North Platte; and Travis Runcie, Beatrice.
South Dakota – Keith Sanders, North Sioux City.
Wisconsin – J.J. Anderson, Pulaski; Rob Czarapata, Oconto; Cody Hudson, Shawano; Jason Jach, Pulaski; Dennis Miesler, Luxemburg; Matt Oreskovich, Clinton ville; Mark Rose, Elcho; and Tracy Wassen berg, Shawano.
 

Filed Under: FeaturedHeadlinesUncategorized

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Service