Early Entries Already Top 600 for IMCA Speedway Motors Super Nationals

BOONE, Iowa – The week before the IMCA Speedway Motors Super Nationals start, more than 600 drivers are signed up to be the most important part of America’s Racin’ Vacation.

The combination of pre-registrations, paid pit stalls and verbal confirmations put early entries at 627 for the Sept. 3-8 dirt track extravaganza at Boone Speedway. That’s 166 more than the Fri­day before Super Nationals last year.

The 627 total included 216 Modifieds, 146 Stock Cars, 134 Karl Chevrolet Northern SportMods, 95 Hobby Stocks, 22 Mach-1 Sport Compacts and 14 Late Models.

“Two factors really stand out in early registrations, first that drivers want to get their car number,” said IMCA Vice President of Operations Brett Root. “Second, it speeds up the entire process in the registration and draw tent during Super Nationals and that’s something everyone appreci­ates.”

Twenty-five states and Canada will already be represented at Super Nationals. Early entries, listed by division and state, now include:

MODIFIEDS

Arizona

Tyler Mecl, Queen Creek; Tim Ward, Gilbert.

Arkansas

Drew Armstrong, Alexander; Jimmy Dixon, Benton; Jeff Taylor, Cave City.

California

Duane Cleveland, Plumas Lake; Steve Daffern, Brawley; Bobby Hogge IV, Salinas; Roger Holder, Bak­ersfield; Larry Hood, Bakersfield; Kenny Neu, Oakley; Brad Pounds, Bakersfield; Paul Stone, Winton.

Colorado

Jeremy Frenier, Fort Morgan; Joe Mullins, Boulder.

Illinois

Lonnie Heap, Media; Jeff Waterman, Quincy.

Indiana

David Pries, Medaryville.

Iowa

Chris Abelson, Sioux City; John Ahlers, Bettendorf; Mike Albertsen, Audubon; Jamie Anderson, Mason City; J.D. Auringer, Waterloo; Robert Avery, Des Moines; Jason Briese, Cleghorn; David Brown, Kellogg; Kyle Brown, Kellogg; Joel Bushore, Boone; Cayden Carter, Oskaloosa; Jim Cole, Sioux City; Jeff Conner, Panora; Troy Cordes, Dunkerton; Greg Cox, Colfax; Kent Croskey, Ankeny; Eric Dailey, Armstrong; Bill Davis Jr., Des Moines; Russ Dickerson, Boone; Joe Docekal, Dys­art; Tim Doocy, Swea City; Darin Duffy, Hazleton; Jake Durbin, Perry; Mark Elliott, Webster City; Jeff Feaster, Humboldt; Patrick Flannagan, Cedar Rapids; Josh Gilman, Earlham; Jay Goos­mann, Hinton; Patrick Graham, Ames; Jimmy Gustin, Marshalltown; Richie Gustin, Gilman; Tom Hanson, Vinton; Devon Havlik, Iowa Falls; Randy Havlik, Madrid; Dakota Hayden, Wilton; Tony Hilgenberg, Waukee; Scott Hogan, Vinton; Mike Jergens, Plover; Adam Johnson, Independence; Jamie Johnson, Waterloo; Terry Johnson, Waterloo; Beau Kaplan, Boone; Dustin Kraklio, Durant; Dawn Krall, Evansdale; Andy Krieger, Burlington; Ronn Lauritzen, Jesup; Dennis LaVeine, West Burlington; Jerry Luloff, Independence; Jim Lynch, Bloomfield; Kelly Lyons, Boone; Matthew Meinecke, Madrid; Jeremy Mills, Garner; Brett Moffitt, Grimes; Mike Molle, Glidden; Mitchell Mor­ris, Eldridge; Josh Most, Red Oak; Jacob Murray, Hartford; Jeff Nielsen, Pocahontas; Levi Niel­sen, Mason City; Jay Noteboom, Hinton; Justin O’Brien, West Union; Scott Olson, Blairsburg; Ty­ler Olson, Sioux City; Dennis Pittman, Jamaica; Ron Pope, Mason City; Terrance J. Prochaska, Mason City; Tyler Prochaska, Iowa Falls; Jason Purvis, Boone; Zach Rawlins, Kellogg; Todd Reed, LeClaire; Craig Reetz, Dunlap; Michael Reichart, Des Moines; Bill Roberts, Burlington; Denny Rosenberg, Grimes; Shawn Ryan, Waterloo; Jason Schneiders, Sioux City; J.J. Scott, Iowa City; Josh Sherbon, Cedar Falls; Todd Shute, Des Moines; Scott Simatovich, State Center; Dustin Smith, Lake City; Rich Smith, Davenport; Chris Snyder, Raymond; Jason Snyder, Dunker­ton; Jon Snyder, Ames; Tony Snyder, Readlyn; Cale Sponsler, Grimes; Tim Stevens, Cedar Rap­ids; Jeff Streeter, Vinton; Stephen Streeter, Vinton; Buck Swanson, Waterloo; Jonathan Thim­mesch, Independence; Ed Thomas, Waterloo; Mike Van Genderen, Newton; Ryan Watnem, Hum­boldt; Mike Weikert Jr., Muscatine; Clint Wendel, Mason City; Leon Wilson, Hopkinton; Aus­tin Wolf, Algona; Shay Woods, Humeston.

Kansas

Nic Baalman, Wichita; Brandon Blochlinger, Concordia; Brian Calhoon, Beloit, Kan.; Tom Charles, Bonner Springs; Tim Karrick, Basehor; Adam Kates, Tonganoxie; Brian Knoell, Salina; Cory Lagroon, Salina; Danny Morrison, Minneapolis; David Murray Jr., Oberlin; Jordy Nelson, Marysville; Mike Petersilie, Hoisington; Jesse Richter, Great Bend; Jason Schoenberger, Russell; Larry Sutton, Beloit; Tyler Sutton, Beloit; Jeff Welsh, Minneapolis.

Michigan

Mike Bohn, Orleans; Dan Minikey Jr., Fenwick; Chad Wernette, Sheridan.

Minnesota

Garry Hall, Rochester; Larry Hall, Rochester; Clint Hatlestad, Glencoe; Tyler Limoges, Redwood Falls; Trent Loverude, New Ulm; Dalton Magers, Redwood Falls; Tim Pessek, Hutchinson; Chad Porter, Madison Lake; Josh Rogotzke, Sanborn; Tom Silver, Glenwood; Todd Stinehart, Waseca; Kevin Stoa, Albert Lea.

Missouri

P.J. Conger, St. Joseph; Wayne Graybeal, Springfield; Jerry Hoffman, Oronogo; Hunter Marriott, Brookfield; Jeff Marriott, Platt City; Blake Peeler, Trimble; Jim Peeler, Trimble; Brandon Savage, Canton; Spencer Wilson, Spickard; Todd Wilson, Spickard; Cory Wray, Jamesport.

Montana

Hank Berry, Sidney; Travis Panko, Stevensville.

Nebraska

Steve Aitken, Cozad; Dustin Anderson, Omaha; Jacob Anson, Albion; Jordan Grabouski, Be­atrice; Chevy Hadan, Bennington; Shane Hiatt, Rising City; Matthew Kiner, Aurora; Kyle Ligenza, Columbus; David Pedersen, Brady; Dan Rhiley, Bennington; Johnny Saathoff, Beatrice; Dillon Schultz, North Platte; Dylan Smith, Osceola; Ricky Stephan, South Sioux City; Shane Thome, Clarks.

Nevada

Randy Artz, Battle Mountain; Lee Bosch, Winnemucca; Cory Sample, Winnemucca.

New Mexico

Zane DeVilbiss, Farmington; Regan Tafoya, Farmington.

New York

Kevan Cook, Constantia; Michael D. Smith, Arkport.

North Carolina

Kyle Strickler, Mooresville.

North Dakota

Joren Boyce, Minot; Drew Christianson, Minot.

Oklahoma

William Gould, Calera.

Pennsylvania

Shawn Bruce, Troy; Mark Griffin, Canton; Rich McNeal Jr., Towanda; Eddie Sites, Monroeton; Jared Spalding, Troy.

Saskatchewan

Kody Scholpp, Lampman; Tyson Turnbull, Estevan;

South Dakota

Steve Reynolds, Springfield.

Tennessee

Jimmy Halford, Atwood; T.J. Herndon, Atwood.

Texas

Chase Allen, Midlothian, Texas; B.J. Baze, Sherman; Sam Cox, Flower Mound; Neal DeBord, Amarillo; Greg Dinsmore, Kerrville; Chad Estes, Troy; Jerry Frydrych, Austin; Mark Patterson, Abilene; William Pittaway, Corpus Christi; Joe Spillman, Marble Falls; Kevin Sustaire, Emory.

Wisconsin

Lance Arneson, Oconto Falls; Tim Czarneski, Denmark; Todd Dart, Algoma; Shawn Kilgore, New Franken; Kyle Kudick, Two Rivers; Dan Ratajczak, Luxemburg; Russ Reinwald, Juneau; James Tebon, Algoma.

Wyoming

Zach Hensley, Green River.

LATE MODELS

Arkansas

Willie Gammill, Siloam Springs.

Illinois

Ray Guss Jr., Milan; Mike Murphy Jr., Colona.

Iowa

Jeff Aikey, Waterloo; Joel Callahan, Dubuque; Greg Cox, Colfax; Darrel DeFrance, Marshalltown; Andy Eckrich, Oxford; Jason Hahne, Webster City; Dave Hubbard, Moorland; Jay Johnson, West Burlington; Justin Kay, Wheatland; Jeff Mitrisin, Oskaloosa; Colby Springsteen, Wapello.

STOCK CARS

Colorado

Jeff Hunter, Henderson; Jesse Taylor, Fort Morgan; Doug Unsen, Windsor.

Illinois

Abe Huls, Carthage.

Iowa

Jeff Anderson, Atlantic; Tony Arnold, Sloan; Kevin Balmer, Garwin; Butch Bass, Winterset; Gary Bass, Des Moines; Scott Beauregard, Center Point; Norman Belew, Granger; Brian Blessington, Breda; Randy Brands, Boyden; Josh Brauckman, Carroll; Eric Brown, Boone; Andy Bryant, Clemons; Alex Buffington, Wapello; Cory Bushnell, Madrid; Steve Campbell, Des Moines; Nor­man Chesmore, Rowley; Cody Clark, Yorktown; Terry Cornelison, Boone; Larry Crochek, Boone; Josh Daniels, Des Moines; Jason DeShaw, Hopkinton; Jared Dirks, Rowan; Todd Fisher, Bondu­rant; Tim French, Nevada; Jerry Gifford, Boone; Wayne Gifford, Boone; Nyle Godwin, Redfield; Ronnie Godwin, Earlham; Matt Greiner, Washington; Kenneth Hansen, Audubon; Adam Hilgen­berg, Waukee; Ty Hill, Dallas Center; Lonnie Hodges, Boone; Andrew Inman, Mason City; Steve Inman, Mason City; Michael Jaennette, Newton; Trent Jeanes, Chariton; Sean Johnson, Independ­ence; Adam Klocke, Carroll; Rick Kriegel, Brooklyn; Ryan Leeman, Roland; Jake Lu­deking, Decorah; Matthew Lux, Hartley; James Lynch, Donnellson; Ross Marshall, Johnston; Jake Masters, Graettinger; Steve Meyer, Grundy Center; Keith Miner, Granger; Jeff Mueller, New London; Michael Munson, Boxholm; Michael Murphy, Jefferson; Trent Murphy, Jefferson; Damon Murty, Chelsea; Mike Nichols, Harlan; Kevin Opheim, Mason City; Chad Palmer, Renwick; Aaron Parmer, Humeston; Rich Pederson, Sioux City; Travis Prochaska, Iowa Falls; Bill Reetz, Carroll; Todd Reitzler, Grinnell; Rod Richards, Madrid; Kevin Rose, Waterloo; Ryan Rose, Boone; Kyle Schmauss, Eagle Grove; Allan Schmidt, Holstein; Jay Schmidt, Tama; Kellie Schmit, Britt; Scott Seaman, Altoona; Doug Seidl, Grimes; Adam Silvey, Iowa Falls; David Smith, Lake City; Donavon Smith, Lake City; Toby Smith, Oskaloosa; Bryan Snell, Coon Rapids; Rod Staats, Columbus Junc­tion; Robert Stofer, Jefferson; Stefan Sybesma, Sanborn; Cory Tharp, Waterloo; Brett Timmer­man, Wapello; Trevor Titus, Kellogg; Alan Van Gorp, Des Moines; Jason Vansickel, Web­ster City; Roger Verdoorn, Sibley; Don Vis, Marshalltown; Ben Walding, Des Moines; Michael Wal­rod, DeSoto; Troy Woelber, Hull; Nathan Wood, Sigourney;

Kansas

Austin Carter, Beloit; Perry Misner, Garden City; Bruce Plumisto, Colby; Jason Schoenberger, Russell; Mike Wadel, Garden City; Rodney Wadel, Kansas City;

Minnesota

Andrew Altenburg, Truman; Shaun Bruns, Danube; Derek Green; Ned Kalis, Wells; Jeff McCollum, Mankato; Dave Moriarity, Jordan; Matt Schauer, Arlington; Chad Schroeder, Hender­son; Tom Suess, New Ulm; Ken Tietz, Belle Plaine; Chris Toot, Albert Lea; Dustin Wannarka, Winnebago;

Missouri

Travis Taylor, Excelsior Springs; Dean Wray, Jamesport.

Nebraska

Lance Borgman, Beatrice; Michael Dancer, North Platte; Brandon Eilts, Grand Island; Robert Hoing, Overton; David Plowman, Gretna; Kyle Vanover, Beatrice; Jeff Whiting, Gothenburg.

New Mexico

Steffan Carey, Bloomfield.

North Dakota

Nathan Burke, Minot; Wyatt Olson, Minot; Tim Sorenson, Williston; Brett Woznicki, Minot.

Oklahoma

Kevin Flock, Muskogee.

Saskatchewan

Rocky Alexander, Estevan.

Texas

Jason Christopher, Forney; Ronnie Christopher, Forney; Doug Easterling, Rule; Marc Egert, Lub­bock; Chad Estes, Troy; Matt Guillaume, Haslet; J.C. Howell, Mabank; Mike McCarthy, Hutto; Jer­emy Montgomery, Burleson; Brandon Taylor, Granbury.

Wisconsin

Brandon Czarapata, Appleton; Shawn Havel, Algoma; John Heinz, Green Bay; John Mahlberg, Hilbert; Rick Mahlberg, Wisconsin; Eric Malfroid, Luxemburg; Tony Schlei, Union Grove; Tyler Smith, Luxemburg; Shawn Wagner, Shawano.

SPORTMODS

California

Wayne Dotson, Bakersfield.

Illinois

Tony Dunker, Quincy.

Iowa

Adam Ackerman, Mason City; Jeff Blume, Roland; Lynn Brockett, Ogden; Jim Buhlman, Cedar Falls; Mike Carlson, Algona; Levi Chipp, Latimer; Nate Chodur, Lake Mills; Ronnie Christopher, Forney; Scott Davis, Madrid; Eric Elliott, Boone; Jeremy Embrey, Madrid; Larry Embrey, Madrid; Brian Eppert, Ogden; Clay Evans, Paullina; Rick Faase, Urbandale; Cole Ferguson, Dexter; Eric Flander, Barnes City; Jim Gillenwater, Keokuk; Jared Hansen, Audubon; Tyler Heckart, Ottumwa; Ty­ler Heetland, Bancroft; Cody Hennings, Boone; Curt Hilmer, Dysart; Jerry Hinton, Adel; Matt Hoeft, Garner; David Hoover, Kelley; Racer Hulin, Laurel; Shawn Hunter, Zearing; Darren Hunt­ley, Ogden; Austin Kaplan, Ankeny; Cody Knecht, Whittemore; Brian Konz, LeMars; Nick Lakes, Sergeant Bluff; Tom Lathrop, Ottumwa; Brandon Leeman, Roland; Tara Longnecker, Woodward; Tim Love, Kelley; Brett Lowry, Montezuma; Clinton Luellen, Minburn; Ty Luellen, Minburn; Jason Mallicoat, Jefferson; Joe McBirnie, Boone; Nick Meyer, Whittemore; Brian Miller, Grand Junction; Kurt Moeding, Mason City; Matthew Morrow, Spencer; Michael Morrow, Sioux Rapids; Taylor Mussel­man, Norwalk; Jack Myer, Ankeny; John Oliver Jr., Danville; Geoff Olson, Sioux City; Kyle Olson, Cedar Rapids; Tyler Olson, Sioux City; Anthony Onstot, Norwalk; Lucas Onstot, Norwalk; Rick Paulson, Tripoli; Blain Petersen, Essex; Kylan Poulson, Emmetsburg; Mike Pruitt, Redfield; Tom Rawlins, Kellogg; James Reichart, Newton; Rick Ringgenberg, Boone; Kyle Robinson, Chero­kee; Darin Roepke, LeMars; Cory Rose, Boone; David Schluze, Keystone; Miles Shelman, Ames; Mike Shelton, Bloomfield; Greg Sidles, Emmetsburg; Brandon Smith, Waterloo; Doug Smith, Lake City; Zac Smith, Mason City; Jesse Sobbing, Glenwood; Rod Staats, Columbus Junc­tion; Mike Stark, West Des Moines; Chad Ten Napel, Sioux City; Andy Tiernan, Woodward; Sean Tyson, Council Bluffs; Anthony Wagoner, Iowa Falls; Kyle Welch, Sioux City; Nick West, Mason City; Sam Wieben, Dysart; Tim Wilcox, Ida Grove; Timothy Zeman, Muscatine; Justin Zimmer­man, Cedar Rapids.

Kansas

Josh Blumer, Marysville; Kaid Calhoon, Beloit; Brenden Damon, Great Bend; Tim Echevarria, Junction City; Ben Kates, Tonganoxie; Rod Klinkner, Manhattan; Jesse Levin, Salina; Chad Mar­kley, Abilene; Shane Meeks, Abilene; Kurtis Pihl, Lindsborg; Bryan Rigsby, Topeka; Mike Wadel, Garden City.

Minnesota

Max Anderson, Madison Lake; Andy Daschner, Arlington; Bruce Egeland, Marshall; Josh Larsen, Glencoe; Justin Remus, Sleepy Eye; Alex Schubbe, Mapleton; Travis Schurmann, Norwood.

Missouri

Randy Ainsworth, Excelsior Springs; Caleb Dennis, Meadville; Clay Hale, Cameron; Mark Hunziger, Oregon; Michael Maggard, Springfield; Steve Moore, Springfield; Tyee Parrott, Kansas City; Jeremy Pittsenbarger, Cameron; Chad Shaw, Trimble; Lynn Starry, Excelsior Springs; Ken Walker, Springfield.

Nebraska

Corey Cruzan, Maxwell; Max Harder, Filley; Bryan Herrick, Curtis; Kerry Jones, North Platte; James Kleinheksel, Columbus; Benji Legg, Beatrice; Sean Manning, Bennington; Colton Osborn, Lexington; Dillon Schultz, North Platte; Laini Schwarz, Omaha; Shane Stout, North Platte; Steve Swarthout, Beatrice; Nelson Vollbrecht, Stanton.

South Dakota

Todd Boulware, Jefferson; Keith Sanders, North Sioux City.

Texas

Dean Abbey, Waco.

Wisconsin

Rob Charapata, Oconto; Troy Jerovetz, Green Bay; Greg Magsam, Pulaski; Paul Thorpe, New London; Tyler Wilson, Sobieski.

HOBBY STOCKS

Iowa

Randy Anderson, Atlantic; Shannon Anderson, Urbandale; Zachary Ankrum, Sioux City; Daniel Ayers, Webster City; Matt Baker, Sioux City; Nathan Ballard, Marengo; Tim Barber, Story City; Drew Barglof, Sioux Rapids; Andy Boeckman, Sac City; Rick Bradley, Council Bluffs; Matt Brown, Dys­art; Ben Bruck, Pleasant Hill; Andrew Burg, Adel; Tom Burke, Ames; Tony Cox, Boone; Ed Delong, Cleghorn; Garrett Eilander, Newton; Randy Embrey, Granger; Dustin Filloon, Toledo; Ja­cob Floyd, Cedar Rapids; Jeremy Floyd, Cedar Rapids; Blaine Frist, Boone; Craig Graham, Web­ster City; Curtis Graham, Tiffin; Dustin Griffiths, Ottumwa; Ryan Grochala, Pleasant Hill; Cody Gustoff, Scranton; Dean Hartwig, Boone; Seth Janssen, Ogden; Chris Jensen, Des Moines; Darin Johnson, Dickens; Jeff Knight, Boone; Jason Kohl, Missouri Valley; Marcus Kyle, Boone; Noah Ludwig, Logan; Austin Luellen, Minburn; Chris Luloff, Independence; Dustin Lynch, Boone; Andy Mahlstedt, Bagley; Ed Mahlstedt, Bagley; David Miller, Sioux City; Quinton Miller, Independence; Joe Myers, Woodward; Justin Nehring, Storm Lake; Brandon Nielsen, Spencer; Cody Nielsen, Fort Dodge; Joshua Niemand, Fort Dodge; Kyle Parizek, Belle Plaine; Josh Peters, Dickins; Tyler Pickett, Boxholm; Scott Pippert, Elberon; David Rieks, Eldora; Cory Roe, Webster City; Darin Roth­fus, Woodward; Stac Schroeder, Clear Lake; Jay Sidles, Emmetsburg; Kyle Sidles, Algona; Devin Smith, Lake City; Justin Stander, Vinton; Ray Stock Jr., Ankeny; Jacob Thompson, Ne­vada; Heath Tulp, Belmond; Dusty Van Horne, Atlantic; Danny Watson, Des Moines; John Wat­son, Des Moines; Matt Webb, Des Moines; Jeremy Wegner, Graettinger; Justin Zimmerman, Ce­dar Rapids; Pat Zimmerman, Greene.

Kansas

Jacob Crowell, Clearwater; Tyrel Smith, Goodland; Brian Stich, Topeka.

Minnesota

Frosty Fetchenhier, Janesville; Lee Fetchenhier, Mankato; Shane Harazin, New Ulm; Tory Harazin, Redwood Falls; Chris Isaacson, New Ulm; Guy Kimpton, Wells.

Nebraska

Adam Armstrong, Filley; Tiffany Bittner, Norfolk; Kyle Bond, Gibbon; Travis Burger, Red Cloud; Zach Gimpel, Giltner; Jim Hall, Jackson; Colby Langenberg, Norfolk; Robby Marsh, Belvidere; Brent Schlake, Blue Springs; Shawn Slezak, Milligan; Brendon Stigge, Fairbury; Jesse VanLaning­ham, Beatrice; Jeff Ware, Columbus.

North Dakota

Dana Brandt, Minot.

South Dakota

Tony Fetterman, Elk Point.

Texas

Chase Neill, Haltom City.

Wisconsin

Tom Brumlic, Denmark; Derek Moede, Casco.

SPORT COMPACTS

Colorado

Mitch Bolton, Grand Junction.

Illinois

Kimberly Abbott, Camp Point; Austen Beccera, Carthage;

Iowa

Nathan Chandler, Norway; Chuck Fullenkamp, Fort Madison; Megan Lappegard, Spencer; Wil­liam Michel, Farmington; Jer Pedersen, Dana; Cody Thompson, Sioux City; Tyler Thompson, Sioux City; John Whalen, Ainsworth; Tyler Whalen, Riverside.

Kansas

Dallas Dunn, Salina; Wade Heller, Manhattan.

Minnesota

Jason Bolte, Odin; Nate Coopman, Mankato; Scott Porter, Madison Lake.

Missouri

Allen Guthrie, Raymore.

Nebraska

Justice Colson, Grand Island; Erik Nelson, Central City; Cameron Meyer, Pierce; Amanda Rhiley, Bennington.

Filed Under: FeaturedHeadlines

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Service