24 states, Canada represented in Super Nationals pre-entries

BOONE, Iowa – Twenty-four states and our neighbors to the north are already represented in pre-entries for the upcoming IMCA Speedway Motors Super Nationals fueled by Casey’s.

Super Nationals is Sept. 1-6 at Boone Speedway.

The latest lists of drivers registered and confirmed to compete at the 32nd annual event, by division, now include:

Modified Pre-Entries

Dean Abbey, Waco, Texas; Ricky Alvarado, Delta, Colo.; Jamie Anderson, Mason City; Jacob Anson, Albion, Neb.; Drew Armstrong, Alexander, Ark.; Bob Aspenleiter, North Platte, Neb.; Tre­vor Baker, Beatrice, Neb.; Shawn Bearce, Sioux City; Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; and Joren Boyce, Minot, N.D.;

Brian Calhoon, Beloit, Kan.; Cayden Carter, Oskaloosa; Eric Center, Mesa, Ariz.; Sam Cox, Flower Mound, Texas; Kent Croskey, Polk City; Eric Dailey, Armstrong; Russ Dickerson, Boone; Randy Dolberg, Mills, Wyo.; Jeff Dolphin, Britt; and J.P. Dowell, Killeen, Texas;

Scott Drake, Joplin, Mo.; Tyler Droste, Waterloo; Brian Efkamp, Ankeny; Greg Elliott, Webster City; Shannon Farrar, Downsville, La.; Cole Ferguson, Dexter; Chris Fleming, Union Springs, N.Y.; Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; and Jerry Frydrych, Austin, Texas;

Josh Gilman, Earlham; Mark Griffin, Canton, Pa.; Clay Hale, Cameron, Mo.; Garry Hall, Roches­ter, Minn.; Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; Devon Havlik, Iowa Falls; Jared Hoefelman, Colum­bus, Neb.; Larry Hood, Bakersfield, Calif.; Wayne Johnson, Minot, N.D.; and Paul Jones Jr., Cas­per, Wyo.;

Matthew Kiner, Aurora, Neb.; Ed Kirchoff, Gillette, Wyo.; Eddie Kirchoff, Gillette, Wyo.; Dustin Kraklio, Durant; Ronn Lauritzen Jesup; Cody Leonard, Sinton, Texas; Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; Nicholas Link, Rolla, Kan.; and Trent Loverude, New Ulm, Minn.;

Jim Lynch, Bloomfield; Tyler Madigan, Peosta; Mike McCarthy, Hutto, Texas; Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; Matthew Meinecke, Madrid; Chad Melton, Springtown, Texas; Jeremy Mills, Garner; Levi Nielsen, Mason City; Andy Obertello, Hollister, Calif.; and Scott Olson, Blairsburg;

Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; Ron Pope, Mason City; Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; David Pries, Medaryville, Ind.; Tyler Prochaska, Iowa Falls; Buck Reid, Sheridan, Ark.; Jesse Richter, Great Bend, Kan.; Duane Rogers, Imperial, Calif.; and Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.;

Cory Sample, Winnemucca, Nev.; Jason Schneiders, Sioux City; Jason Schoenberger, Russell, Kan.; Kody Scholpp, Estevan, Sask.; Todd Schute, Des Moines; Tom Silver, Glenwood, Minn.; Dylan Smith, Osceola, Neb.; Joe Spillman, Marble Falls, Texas; Jeff Streeter, Madera, Calif.; Steve Streeter, Madera, Calif.; and Kyle Strickler, Mooresville, N.C.;

Regan Tafoya, Farmington, N.M.; Jeff Taylor, Cave City, Ark.; Ricky Thornton Jr., Chandler, Ariz.; Aa­ron Turnbull, Estevan, Sask.; Mike Wadel, Garden City, Kan.; A.J. Ward, Ionia, Mich.; Tim Ward, Gilbert, Ariz.; Jeff Waterman, Quincy, Ill.; Ryan Watnem, Humboldt; Matthew West, Keller­ton; Kirk Westring, Columbus, Neb.; Keith White, Little River Academy, Texas; and Justen Yeager, Green River, Wyo.

Others Confirmed

Chris Abelson, Sioux City; Coty Albers, Wellsburg; Chase Allen, Midlothian, Texas; Randy Artz, Battle Mountain, Nev.; J.D. Auringer, Waterloo; Robert Avery, Des Moines; Melvin Bailey, Mayetta, Kan.; Hank Berry, Sidney, Mont.; David Brown, Kellogg; and Kyle Brown, Kellogg;

Joel Bushore, Boone; Kaleb Carey, Osceola, Neb.; Alec Childs, Lovelock, Nev.; Jeremy Chris­tians, Horicon, Wis.; Troy Cordes, Dunkerton; Tony Cox, Boone; Kenny Cross, Salina, Kan.; Ja­son Cummins, New Richland, Minn.; Tim Czarneski, Denmark, Wis.; and Bill Davis Jr., Des Moines;

Scott Davis, Madrid; Mike Densberger, Lincoln, Neb.; Travis Dickes, Columbus, Neb.; Darin Duffy, Urbana; Jake Durbin, Perry; Eric Elliott, Boone; Mark Elliott, Webster City; Chad Estes, Troy, Texas; Cody Gearhart, Turpin, Okla.; and David Goode, Copperas Cove, Texas;

William Gould, Calera, Okla.; Cody Graham, Mesa, Ariz.; Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; Jimmy Gustin, Marshalltown; Richie Gustin, Gilman; Randy Havlik, Madrid; Shane Hiatt, Rising City, Neb.; Tyler Heetland, Bancroft; Robert Hellebust, Minot, N.D.; and Scott Hogan, Vinton;

Racer Hulin, Laurel; Darren Huntley, Ogden; Mike Jergens, Plover; Sean Jerovetz, Sobieski, Wis.; Troy Jerovetz, Green Bay, Wis.; Beau Kaplan, Boone; Adam Kates, Tonganoxie, Kan.; Brian Knoell, Falun, Kan.; K.C. Kubichek, Winnemucca, Nev.; and Corey Lagroon, Salina, Kan.;

Kevin Larkins, Greenwood, Neb.; Adam Larson, Ankeny; Rich Lewerke, Garner; John Logue, Boone; Kelly Lyons, Boone; Jay Marks, Bakersfield, Calif.; Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; Jason Mur­ray, Hartford; Jay Noteboom, Hinton; and Justin O’Brien, West Union;

Dennis Pittman, Jamaica; Terrance Prochaska, Iowa Falls; Travis Prochaska, Iowa Falls; Craig Reetz, Dunlap; Anthony Roth, Columbus, Neb.; Josh Ruby, Lakota; Yancy Shepard, Smithville, Mo.; Scott Simatovich, State Center; Jason Snyder, Dunkerton; and Tony Snyder, Readlyn;

Jesse Sobbing, Glenwood; Ricky Stephan, South Sioux City, Neb.; Kevin Stoa, Clear Lake; Caleb Stone, Hobbs, N.M.; Mike Van Genderen, Newton; Mike Weikert Jr., Muscatine; Clint Wendel, Mason City; Chad Wernette, Sheridan, Mich.; Randy Wilson, Wichita, Kan.; and J.J. Wise, Gar­ner.

Stock Car Pre-Entries

Gary Bass, Des Moines; Ronnie Christopher, Forney, Texas; Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; Larry Crocheck, Boone; Michael Dancer, North Platte, Neb.; Colby Deming, Hobbs, N.M.; David Easterday, Riverdale, Neb.; John Frydrych, Austin, Texas; Cory Gansen, Clear Lake; Matt Guillaume, Haslet, Texas; and Dan Hanselman, Algona;

John Heinz, Green Bay, Wis.; Ty Hill, Dallas Center; Robert Hoing, Overton, Neb.; Casey Jones, Sioux City; Ned Kalis, Wells, Minn.; Stoney Leonard, Ladora; Jake Ludeking, Decorah; Les Lundquist, Sioux City; Perry Misner, Garden City, Kan.; Damon Murty, Chelsea; and Mike Nich­ols, Harlan;

Jesse Olson, Mayer, Minn.; Chad Palmer, Renwick; Michael Pepper, Lakin, Kan.; Scott Pippert, Elberon; Jason Rogers, Selden, Kan.; Tony Schlei, Union Grove, Wis.; Allan Schmidt, Holstein; Brandon Taylor, Granbury, Texas; Justin Temeyer, Independence; Heath Tulp, Belmond; Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; and Jody York, Lubbock, Texas.

Others Confirmed

Jason Batt, Harker Heights, Texas; Norm Belew, Granger; Dennis Bissonnette, Stephenville, Texas; Lance Borgman, Beatrice, Neb.; Eric Brown, Boone; Nathan Burke, Minot, N.D.; Cory Bush­nell, Madrid; Craig Carlson, Madrid; Norman Chesmore, Rowley; Chad Estes, Troy, Texas; and Jerry Gifford, Boone;

Wayne Gifford, Boone; Mike Goldsberry, Runnells; Lonnie Hodges, Boone; Michael Jaennette, Newton; Jordan Lathram, Hobbs, N.M.; Jake Masters, Graettinger; Aaron Matthias, Fairbank; Larry Portis, Nora Springs; Bill Richards, Audubon; Jay Schmidt, Tama; Cody Scray, Horicon, Wis.; and Paul Shepherd, Marengo;

Toby Smith, Oskaloosa; Robert Stofer, Jefferson; Jeff Tubbs, Colby, Kan.; Nick Tubbs, Colby, Kan.; Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; Don Vis, Marshalltown; Barrett Wagoner, Colby, Kan.; Dave Wickman, Emmetsburg; Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; Pat Wilson, Harker Heights, Texas; and Brett Woznicki, Minot, N.D.

Hobby Stock Pre-Entries

Brock Beeter, Minot, N.D.; Andrew Borchardt, Plymouth; Andrew Burg, Adel; Travis Burger, Ne­braska City, Neb.; Ryan Grochala, Pleasant Hill; Andy Hick, Adel; Derek Hodges, Des Moines; Chanse Hollatz, Clear Lake; and Trevor Hudson, Copperas Cove, Texas;

Benji Irvine, Stanley; Mike Kennedy, Goodland, Kan.; Jason Kohl, Missouri Valley; Austin Luellen, Min­burn; Dustin Lynch, Boone; Derek Moede, Casco, Wis.; Justin Nehring, Storm Lake; David Rieks, Eldora; Mark Saathoff, Beatrice, Neb.; and Malik Sampson, Worthington, Minn.;

Josh Saunders, Newton; Andrew Sebastian, Minot, N.D.; Jason See Albia; Richard Shields Jr., Copperas Cove, Texas; Jay Sidles, Emmetsburg; Russ Specht, Hastings, Neb.; Ray Stock Jr., Ankeny; Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; and John Watson, Des Moines.

Others Confirmed

Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; Tim Barber, Story City; Tiffany Bittner, Norfolk, Neb.; Dana Brandt, Minot, N.D.; Travis Coop, Portis, Kan.; G.W. Fuller, Tescott, Kan.; Dustin Graham, Boone; Jer­emy Hoskinson, Norfolk, Neb.; Matt Hudspeth, Granger; and Brent Jochum, Norfolk, Neb.;

Bryan Keeney, Nevada; Jacob Keiser, Marengo; Colby Langenberg, Norfolk, Neb.; Justin Lath­ram, Hobbs, N.M.; Ross Marshall, Johnston; Joe Myers, Woodward; Kyle Parizek, Belle Plaine; Tyler Pickett, Boxholm; Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; and Jacob Waldron, Beatrice, Neb.

Northern SportMod Pre-Entries

Josh Appel, Dodge City, Kan.; Mike Appel, Dodge City, Kan.; Coby Bangasser, Allison; Austin Carter, Beloit, Kan.; Trevor Chaplin, Iowa Falls; Brenden Damon, Great Bend, Kan.; Bruce Ege­land, Marshall, Minn.; Colby Fett, Algona; Austin Frye, Taft, Calif.; and Brendon Frye, Taft, Calif.;

Nate Ginest, Great Bend, Kan.; Kruz Griffith, Bakersfield, Calif.; Kyle Griffith, Bakersfield, Calif.; Jared Hansen, Audubon; Colby Heishman, Brooklyn; Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; Mark Hunziger, Oregon, Mo.; Brian Konz, LeMars; Jeremiah LaDue, Trenton, N.D.; and Tom Lathrop, Ottumwa;

Benji Legg, Beatrice, Neb.; Clint Luellen, Minburn; Tory Mack, Surrey, N.D.; Matt Marquardt, Tekamah, Neb.; Matthew McCahen, Waterloo; Tina McGowan, Bakersfield, Calif.; Justin Medler, Minot, N.D.; Cameron Meyer, Pierce, Neb.; Nick Meyer, Whittemore; and Brandon Morris, Cedar Rapids;

Danny Roe, Turlock, Calif.; Darin Roepke, LeMars; Darin Rothfus, Jefferson; Chase Rudolf, Prole; Chad Ten Napel, Sioux City; Carter VanDenBerg, Oskaloosa; Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; Brandon Williams, Des Moines; and Tim Zeman, Muscatine.

Others Confirmed

Tyler Afrank, Norfolk, Neb.; Shawn Albers, Wellsburg; Lynn Brockett, Ogden; Kaid Calhoon, Beloit, Kan.; Eric Cross, Salina, Kan.; Brian Eppert, Ogden; Kamren Gruber, Great Bend, Kan.; Shawn Harker, Nebraska City, Neb.; Austin Kaplan, Ankeny; and Ben Kates, Tonganoxie, Kan.;

James Lewis, Rochester Hills, Mich.; Jonathon Logue, Boone; Tara Longnecker, Woodward; Tim Love, Kelley; Ty Luellen, Minburn; Jake McBirnie, Boone; Robert Moore, Maxwell; Steve Moore, Springfield, Mo.; Taylor Musselman, Norwalk; Anthony Onstot, Norwalk; and Lukas Onstot, Nor­walk;

Kurtis Pihl, Lindsborg, Kan.; Kyle Prauner, Norfolk, Neb.; Rick Ringgenberg, Kelley; Cory Rose, Boone; Trent Roth, Columbus, Neb.; Chad Ryerson, Wellsburg; Jacob Salisbury, Waterloo; Mike Stark, West Des Moines; Ken Walker, Springfield, Mo.; and Bill Wear, Des Moines.

Late Models Confirmed

Jeff Aikey, Cedar Falls; Joel Callahan, Dubuque; Darrel DeFrance, Marshalltown; Ryan Dolan, Lisbon; Andy Eckrich, Oxford; Scott Fitzpatrick, Urbandale; Justin Kay Wheatland; Jason Rauen, Farley; and Matt Ryan, Davenport.

Sport Compact Pre-Entries

Ramsey Meyer, Pierce, Neb.; and William Michel, Muscatine.

Filed Under: 2014Headlines

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Removal