Super Nationals pre-entries already up over last year

BOONE, Iowa – Pre-entries for the upcoming IMCA Speedway Motors Super Nationals fueled by Casey’s are running ahead of numbers for last year’s event.

More impressively, the increase from two years ago is now a robust 25 percent.

At of the end of the business day on Thursday, 333 drivers had completed the early registration process. That’s up from the same date each of the last two years.

By division, 2014’s early entries include 129 Modifieds, 69 Stock Cars, 54 Hobby Stocks, 68 Northern SportMods, two Late Models and 11 Sport Compacts.

Super Nationals is Sept. 1-6 at Boone Speedway. Another 132 drivers have already reserved pit stalls. In all, pre-registered and confirmed drivers hail from 26 states and Canada.

The latest lists of drivers registered and confirmed to compete at the 32nd annual event, by division, now include:

Modified Pre-Entries

Dean Abbey, Waco, Texas; Coty Albers, Wellsburg; Mike Albertsen, Audubon; Ricky Alvarado, Delta, Colo.; Jamie Anderson, Mason City; Jacob Anson, Albion, Neb.; Drew Armstrong, Alexander, Ark.; Randy Artz, Battle Mountain, Nev.; Bob Aspenleiter, North Platte, Neb.; Robert Avery, Des Moines; Brody Bowser, Stanton, Mich.; Tre­vor Baker, Beatrice, Neb.; and Shawn Bearce, Sioux City;

Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; Joren Boyce, Minot, N.D.; Brian Calhoon, Beloit, Kan.; Cayden Carter, Oskaloosa; Eric Center, Mesa, Ariz.; Rob Charapata, Oconto, Wis.; Jim Cole, Sioux City; Sam Cox, Flower Mound, Texas; Tony Cox, Boone; Kent Croskey, Polk City; Eric Dailey, Armstrong; Scott Davis, Madrid; and Russ Dickerson, Boone;

Randy Dolberg, Mills, Wyo.; Jeff Dolphin, Britt; J.P. Dowell, Killeen, Texas; Scott Drake, Joplin, Mo.; Tyler Droste, Waterloo; Darin Duffy, Urbana; Brian Efkamp, Ankeny; Greg Elliott, Webster City; Shannon Farrar, Downsville, La.; Cole Ferguson, Dexter; Chris Fleming, Union Springs, N.Y.; Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; and Jerry Frydrych, Austin, Texas;

Josh Gilman, Earlham; Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; Mark Griffin, Canton, Pa.; Clay Hale, Cameron, Mo.; Garry Hall, Roches­ter, Minn.; Larry Hall, Rochester, Minn.; Chase Hansen, Myton, Utah; Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; Devon Havlik, Iowa Falls; Tyler Heetland, Bancroft; Shane Hiatt, Rising City, Neb.; Jared Hoefelman, Colum­bus, Neb.; and Scott Hogan, Vinton;

Larry Hood, Bakersfield, Calif.; Sean Jerovetz, Sobieski, Wis.; Wayne Johnson, Minot, N.D.; Paul Jones Jr., Cas­per, Wyo.; Ben Ketteman, Pflugerville, Texas; Matthew Kiner, Aurora, Neb.; Ed Kirchoff, Gillette, Wyo.; Eddie Kirchoff, Gillette, Wyo.; Dustin Kraklio, Durant; Corey Lagroon, Salina, Kan.; Ronn Lauritzen, Jesup; Cody Leonard, Sinton, Texas; and Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.;

Nicholas Link, Rolla, Kan.; John Logue, Boone; Trent Loverude, New Ulm, Minn.; Jim Lynch, Bloomfield; Tyler Madigan, Peosta; Lance Mari, Imperial, Calif.; Mike McCarthy, Hutto, Texas; Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; Matthew Meinecke, Madrid; Chad Melton, Springtown, Texas; Dan Menk, Franklin, Minn.; Jeremy Mills, Garner; and Jason Morehouse, Evansdale;

Levi Nielsen, Mason City; Jason Noll, Peoria, Ariz.; Andy Obertello, Hollister, Calif.; Scott Olson, Blairsburg; Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; Ron Pope, Mason City; Chad Porter, Madison Lake, Minn.; Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; David Pries, Medaryville, Ind.; Tyler Prochaska, Iowa Falls; Craig Reetz, Dunlap; and Buck Reid, Sheridan, Ark.;

Jesse Richter, Great Bend, Kan.; Duane Rogers, Imperial, Calif.; Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; Cory Sample, Winnemucca, Nev.; Jason Schneiders, Sioux City; Jason Schoenberger, Russell, Kan.; Kody Scholpp, Estevan, Sask.; J.J. Scott, Iowa City; Clay Sellard, Ellis, Kan.; Todd Shute, Des Moines; Tom Silver, Glenwood, Minn.; Dustin Smith, Lake City; and Dylan Smith, Osceola, Neb.;

Jesse Sobbing, Glenwood; Joe Spillman, Marble Falls, Texas; Ricky Stephan, South Sioux City, Neb.; Caleb Stone, Hobbs, N.M.; Jeff Streeter, Madera, Calif.; Steve Streeter, Madera, Calif.; Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; Regan Tafoya, Farmington, N.M.; Greg Taylor, Sioux City; Jeff Taylor, Cave City, Ark.; Jim Thies, Mapleton; Ricky Thornton Jr., Chandler, Ariz.; and Aa­ron Turnbull, Estevan, Sask.;

Mike Van Genderen, Newton; Mike Wadel, Garden City, Kan.; A.J. Ward, Ionia, Mich.; Tim Ward, Gilbert, Ariz.; Jeff Waterman, Quincy, Ill.; Ryan Watnem, Humboldt; Mike Weikert Jr., Muscatine; Kirk Westring, Columbus, Neb.; Keith White, Little River Academy, Texas; Austin Wonch, Stanton, Mich.; Cory Wray, Jamesport, Mo.; and Justen Yeager, Green River, Wyo.

Others Confirmed

Chris Abelson, Sioux City; Chase Allen, Midlothian, Texas; J.D. Auringer, Waterloo; Robert Avery, Des Moines; Melvin Bailey, Mayetta, Kan.; Hank Berry, Sidney, Mont.; David Brown, Kellogg; Kyle Brown, Kellogg; Joel Bushore, Boone; Kaleb Carey, Osceola, Neb.; Alec Childs, Lovelock, Nev.; and Jeremy Chris­tians, Horicon, Wis.;

Drew Christianson, Minot, N.D.; Troy Cordes, Dunkerton; Kenny Cross, Salina, Kan.; Ja­son Cummins, New Richland, Minn.; Tim Czarneski, Denmark, Wis.; Bill Davis Jr., Des Moines; Travis Dickes, Columbus, Neb.; Jake Durbin, Perry; Eric Elliott, Boone; Mark Elliott, Webster City; Chad Estes, Troy, Texas; and Cody Gearhart, Turpin, Okla.;

Joe German, Aberdeen, Wash.; David Goode, Copperas Cove, Texas; William Gould, Calera, Okla.; Cody Graham, Mesa, Ariz.; Jimmy Gustin, Marshalltown; Richie Gustin, Gilman; Randy Havlik, Madrid; Robert Hellebust, Minot, N.D.; Racer Hulin, Laurel; Darren Huntley, Ogden; Mike Jergens, Plover; Troy Jerovetz, Green Bay, Wis.; and Beau Kaplan, Boone;

Brian Knoell, Falun, Kan.; K.C. Kubichek, Winnemucca, Nev.; Kevin Larkins, Greenwood, Neb.; Adam Larson, Ankeny; Rich Lewerke, Garner; Kelly Lyons, Boone; Jay Marks, Bakersfield, Calif.; Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; Jason Mur­ray, Hartford; Jay Noteboom, Hinton; Justin O’Brien, West Union; and Terrance Prochaska, Iowa Falls;

Anthony Roth, Columbus, Neb.; Josh Ruby, Lakota; Ryan Ruter, Kanawha; Kelly Shryock, Fertile; Jared Siefert, Luxemburg, Wis.; Scott Simatovich, State Center; Jason Snyder, Dunkerton; Tony Snyder, Readlyn; Clint Wendel, Mason City; Chad Wernette, Sheridan, Mich.; Randy Wilson, Wichita, Kan.; and J.J. Wise, Gar­ner.

Stock Car Pre-Entries

Derrick Agee, Huntsville, Mo.; Andy Altenburg, Truman, Minn.; Gary Bass, Des Moines; Norm Belew, Granger; Brian Blessington, Breda; Jesse Brown, Nashua; Tom Brumlic, Denmark, Wis.; Ronnie Christopher, Forney, Texas; Blake Cole, Nashua; Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; Larry Crocheck, Boone; Brandon Czarapata, Pulaski, Wis.; Michael Dancer, North Platte, Neb.; and Colby Deming, Hobbs, N.M.;

David Easterday, Riverdale, Neb.; Cody Frerichs, Bristow; John Frydrych, Austin, Texas; Cory Gansen, Clear Lake; Derek Green, Granada, Minn.; Matt Guillaume, Haslet, Texas; Dan Hanselman, Algona; Markiss Harcrow, Waco, Texas; John Heinz, Green Bay, Wis.; Ty Hill, Dallas Center; Robert Hoing, Overton, Neb.; Jeff Holstein, New Ulm, Minn.; Michael Jaennette, Newton; and Casey Jones, Sioux City;

Ned Kalis, Wells, Minn.; Michael Lang, Lamesa, Texas; Jordan Lathram, Hobbs, N.M.; Stoney Leonard, Ladora; Jake Ludeking, Decorah; Les Lundquist, Sioux City; Carbie McClearen, Seminole, Texas; J.P. Minnehan, Churdan; Perry Misner, Garden City, Kan.; Dana Morgan, Kearney, Neb.; Damon Murty, Chelsea; Mike Nich­ols, Harlan; and Jesse Olson, Mayer, Minn.;

Chad Palmer, Renwick; Shane Paris, Muscatine; Michael Pepper, Lakin, Kan.; Corey Piffer, Indianola; Scott Pippert, Elberon; Travis Prochaska, Iowa Falls; Chris Pruitt, Stuart; Jason Rogers, Selden, Kan.; Tony Schlei, Union Grove, Wis.; Allan Schmidt, Holstein; Jay Schmidt, Tama; David Smith, Lake City; Devin Smith, Lake City; and Donavon Smith, Lake City;

Gene Stigall, Winston, Mo.; Robert Stofer, Jefferson; Brandon Taylor, Granbury, Texas; Justin Temeyer, Independence; Jeff Tubbs, Colby, Kan.; Heath Tulp, Belmond; Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; Roger Verdoorn, Sibley; Don Vis, Marshalltown; Matthew West, Kellerton; Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; Mike Wiemann, Webster City; Brett Woznicki, Minot, N.D.; and Jody York, Lubbock, Texas.

Others Confirmed

Jason Batt, Harker Heights, Texas; Dennis Bissonnette, Stephenville, Texas; Lance Borgman, Beatrice, Neb.; Eric Brown, Boone; Nathan Burke, Minot, N.D.; Cory Bush­nell, Madrid; Craig Carlson, Madrid; Norman Chesmore, Rowley; Chad Estes, Troy, Texas; Jerry Gifford, Boone; Wayne Gifford, Boone; and Mike Goldsberry, Runnells;

William Gould, Calera, Okla.; Lonnie Hodges, Boone; Jake Masters, Graettinger; Aaron Matthias, Fairbank; Larry Portis, Nora Springs; Bill Richards, Audubon; Cody Scray, Horicon, Wis.; Paul Shepherd, Marengo; Toby Smith, Oskaloosa; Nick Tubbs, Colby, Kan.; Dave Wickman, Emmetsburg; Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; and Pat Wilson, Harker Heights, Texas.

Hobby Stock Pre-Entries

Zachary Ankrum, Sioux City; Tim Barber, Story City; Brock Beeter, Minot, N.D.; Nate Bonin, Iowa Falls; Andrew Borchardt, Plymouth; Matt Brown, Dysart; Andrew Burg, Adel; Travis Burger, Ne­braska City, Neb.; Andrew Claus, Spencer; Shane Collins, Thayer, Kan.; and Eric Gillette, Slayton, Minn.;

Ryan Grochala, Pleasant Hill; Tony Harazin, Redwood Falls, Minn.; Austin Hauswirth, Havelock; Jamie Herring, Killeen, Texas; Andy Hick, Adel; Derek Hodges, Des Moines; Andy Hoffman, Sioux City; Chanse Hollatz, Clear Lake; Trevor Holm, Edgerton, Minn.; Shane Honl, Winthrop, Minn.; and Trevor Hudson, Copperas Cove, Texas;

Benji Irvine, Stanley; Darin Johnson, Dickens; Jacob Keiser, Marengo; Mike Kennedy, Goodland, Kan.; Jim Kimmel, Norfolk, Neb.; Jason Kohl, Missouri Valley; Justin Lathram, Hobbs, N.M.; Chad LeGere, Des Moines; Austin Luellen, Min­burn; and Dustin Lynch, Boone;

Ross Marshall, Johnston; Derek Moede, Casco, Wis.; Justin Nehring, Storm Lake; Jeremy Oliver, Chilton, Texas; Gary Pesicka, Burt; Tyler Pickett, Boxholm; David Rieks, Eldora; Mark Saathoff, Beatrice, Neb.; Malik Sampson, Worthington, Minn.; Josh Saunders, Newton; and Andrew Sebastian, Minot, N.D.;

Jason See, Albia; Richard Shields Jr., Copperas Cove, Texas; Jay Sidles, Emmetsburg; Matt Smith, Des Moines; Russ Specht, Hastings, Neb.; Ray Stock Jr., Ankeny; Jesse Totten, Schleswig; Dusty Van Horn, Atlantic; Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; John Watson, Des Moines; and Jeremy Wegner, Graettinger.

Others Confirmed

Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; Tiffany Bittner, Norfolk, Neb.; Dana Brandt, Minot, N.D.; Travis Coop, Portis, Kan.; G.W. Fuller, Tescott, Kan.; Dustin Graham, Boone; Jer­emy Hoskinson, Norfolk, Neb.; Matt Hudspeth, Granger; Brent Jochum, Norfolk, Neb.; Bryan Keeney, Nevada; Colby Langenberg, Norfolk, Neb.; Joe Myers, Woodward; Kyle Parizek, Belle Plaine; Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; and Jacob Waldron, Beatrice, Neb.

Northern SportMod Pre-Entries

Shawn Albers, Wellsburg; Josh Appel, Dodge City, Kan.; Mike Appel, Dodge City, Kan.; Coby Bangasser, Allison; Kaid Calhoon, Beloit, Kan.; Austin Carter, Beloit, Kan.; Trevor Chaplin, Iowa Falls; Levi Chipp, Latimer; Caleb Dennis, Meadville, Mo.; Arron Duvall, Trenton, Mo.; and Bruce Ege­land, Marshall, Minn.;

Colby Fett, Algona; Joe Feyen, Plattsmouth, Neb.; Austin Frye, Taft, Calif.; Brendon Frye, Taft, Calif.; Nate Ginest, Great Bend, Kan.; Kruz Griffith, Bakersfield, Calif.; Kyle Griffith, Bakersfield, Calif.; Jared Hansen, Audubon; Colby Heishman, Brooklyn; Curt Hilmer, Dysart; and Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.;

Mark Hunziger, Oregon, Mo.; Kevin Hurst, Janesville; Ben Kates, Tonganoxie, Kan.; Brian Konz, LeMars; Jeremiah LaDue, Trenton, N.D.; Lucas Lamberies, Clintonville, Wis.; Tom Lathrop, Ottumwa; Benji Legg, Beatrice, Neb.; Jonathon Logue, Boone; Tim Love, Kelley; Clint Luellen, Minburn; and Tory Mack, Surrey, N.D.;

Matt Marquardt, Tekamah, Neb.; Matthew McCahen, Waterloo; Tina McGowan, Bakersfield, Calif.; Justin Medler, Minot, N.D.; Cameron Meyer, Pierce, Neb.; Nick Meyer, Whittemore; Brian Miller, Grand Junction; Brandon Morris, Cedar Rapids; Taylor Musselman, Norwalk; Tony Olson, Cedar Rapids; Matt Petrzelka, Norway; and Bryan Rigsby, Topeka, Kan.;

Danny Roe, Turlock, Calif.; Darin Roepke, LeMars; Robby Rosselli, Minot, N.D.; Darin Rothfus, Jefferson; Chase Rudolf, Prole; Tim Rupp, Cherokee; Austin Schrage, Cresco; Brian Schrage, Cresco; Chad Shaw, Trimble, Mo.; Doug Smith, Lanesboro; and Tyler Soppe, Sherrill;

Mike Stark, West Des Moines; Lynn Starry, Excelsior Springs, Mo.; Chad Ten Napel, Sioux City; Harvey Vande Weerd, Alton; Carter VanDenBerg, Oskaloosa; Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; Sam Wieben, Dysart; Brandon Williams, Des Moines; Tim Zeman, Muscatine; and Alex Zwanziger, Nashua.

Others Confirmed

Tyler Afrank, Norfolk, Neb.; Lynn Brockett, Ogden; Eric Cross, Salina, Kan.; Brian Eppert, Ogden; Kamren Gruber, Great Bend, Kan.; Shawn Harker, Nebraska City, Neb.; Austin Kaplan, Ankeny; James Lewis, Rochester Hills, Mich.; Tara Longnecker, Woodward; Ty Luellen, Minburn; and Jake McBirnie, Boone;

Robert Moore, Maxwell; Steve Moore, Springfield, Mo.; Anthony Onstot, Norwalk; Lukas Onstot, Nor­walk; Kurtis Pihl, Lindsborg, Kan.; Rick Ringgenberg, Kelley; Cory Rose, Boone; Trent Roth, Columbus, Neb.; Jacob Salisbury, Waterloo; Ken Walker, Springfield, Mo.; and Bill Wear, Des Moines.

Late Model Pre-entries

Scott Fitzpatrick, Urbandale; and Ray Guss Jr., Milan, Ill.

Others Confirmed

Jeff Aikey, Cedar Falls; Joel Callahan, Dubuque; Darrel DeFrance, Marshalltown; Ryan Dolan, Lisbon; Andy Eckrich, Oxford; Justin Kay Wheatland; Jason Rauen, Farley; and Matt Ryan, Davenport.

Sport Compact Pre-Entries

Austin Becerra, Carthage, Ill.; Jake Benischek, Durant; Luke Benischek, Durant; Skip Brown, Omaha, Neb.; David Christensen, Ashland, Neb.; Brooke Fluckiger, Columbus, Neb.; Lori Harvey, Boone; Ramsey Meyer, Pierce, Neb.; William Michel, Muscatine; Scott Porter, Madison Lake, Minn.; and Sarah Totten, Schleswig.

Filed Under: 2014HeadlinesPre-SN Press Releases

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

The forecast for 50036 by WP Wunderground