Wednesday Results

Wednesday Results

IMCA Modifieds

Heat 01 — 1. Ron Pope, Mason City; 2. Loren Pesicka, Jr., Burt; 3. Michael Reichart, Des Moines; 4. Darin Duffy, Hazelton; 5. Jason Schneiders, Sioux City; 6. Harvey Vande Weerd, Alton; 7. Larry Rogers, Battle Mountain, Nev.; 8. Chris Derenne, Luxemburg, Wis; 9. Troy Gemmill, Ponca City, Okla..

Heat 02 — 1. Craig Reetz, Dunlap; 2. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 3. Jacob Anson, Albion, Neb.; 4. Levi Nielsen, Mason City; 5. Paul Stone, Winton, Calif.; 6. David Schuster, Waterville, Minn.; 7. Dan Charles, Basehor, Kan.; 8. Lloyd Henderson, Bouton.

Heat 03 — 1. Robert Avery, Des Moines; 2. Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; 3. Shane Thome, Clarks, Neb.; 4. Rich McNeal Jr, Towanda, Pa.; 5. Rik Gropp, Lincoln, Neb.; 6. Mike McCarthy, Round Rock, Texas; 7. Andy Krieger, Burlington; 8. Kyle Kudick, Two Rivers, Wis.

Heat 04 — 1. William McGuire, Belton, Texas; 2. Joel Bushore, Boone; 3. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 4. Lance Borgman, Beatrice, Neb.; 5. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 6. Jim Cooper, Ames; 7. Chris Bragg, Springtown, Texas; 8. Dustin Smith, Lake City.

Heat 05 — 1. Will Brack, Mead, Colo.; 2. Austin Wolf, Algona; 3. Don Hagan, Jr., McCook, Neb.; 4. Jared Siefert, Green Bay, Wis; 5. Josh Rogotzke, Sanborn, Minn.; 6. Jamie Johnson, Waterloo; 7. Lacey Tuttle, Lincoln, Neb.; 8. Edward Sites, Monroeton, Pa..

Heat 06 — 1. Adam Larson, Ames; 2. Cory Bauer, Monticello; 3. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 4. Jeff Streeter, Madera, Calif.; 5. Shay Woods, Humeston; 6. Marty Clark, Russell, Kan.; 7. Kent Croskey, Polk City; 8. Adam Birck, Canton, Mo..

Heat 07 — 1. Jeff Waterman, Quincy, Ill.; 2. Chris Abelson, Sioux City; 3. Matt Brack, Mead, Colo.; 4. Jeff Feaster, Humboldt; 5. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 6. Bill Roberts, Burlington; 7. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 8. Jerry King, Waterloo.

Heat 08 — 1. Josh Ruby, Lakota; 2. Zach Schultz, North Platte, Neb.; 3. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 4. Dennis Laveine, West Burlington; 5. Tim Echevarria, Junction City, Kan.; 6. Mike Molle, Glidden; 7. Randy Porter, Hutchinson, Kan.; 8. Zach Hensley, Green River, Wyo..

Heat 09 — 1. Kevin Sustaire, Emory, Texas; 2. Pat Graham, Ames; 3. Mark Griffin, Canton, Pa.; 4. Steve Burch, Junction City, Kan.; 5. Scott Olson, Blairsburg; 6. Daniel Hilsabeck, Waukee; 7. Brandon Beckendorf, Danube, Minn.; 8. Dawn Krall, Waterloo.

Heat 10 — 1. David Murray, Jr., Oberlin, Kan.; 2. Adam Johnson, Independence; 3. Chad Porter, Madison Lake, Minn.; 4. Alex Hanson, Kensett; 5. Randy Artz, Battle Mountain, Nev.; 6. Michael Martin, Kaufman, Texas; 7. Tim Stevens, Cedar Rapids; 8. Wade Cross, Phillips, Neb.

Heat 11 — 1. Ben Ketteman, Pflugerville, Texas; 2. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 3. Steve Stultz, Peoria, Ariz.; 4. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 5. Jimmy Gustin, Marshalltown; 6. Ed Thomas, Waterloo; 7. Justin O’Brien, West Union; 8. Kyle Strickler, Mooresville, N.C..

Heat 12 — 1. Jeremy Mills, Garner; 2. Jonathan Snyder, Ames; 3. Bill Davis, Jr., Des Moines; 4. Scott Bennett, Waverly, N.Y.; 5. Robert Reed, Cortez, Colo.; 6. Josh Sabin, North Platte, Neb.; 7. Eric Dailey, Armstrong; 8. Neal Debord, Amarillo, Texas.

Heat 13 — 1. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 2. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; 3. Mike Jergens, Plover; 4. Tyler Vandekamp, Ankeny; 5. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 6. Jeff Marriott, Platte City, Mo.; 7. Jason Morehouse, Evansdale; 8. Spencer Wilson, Spickard, Mo..

Heat 14 — 1. Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.; 2. Jay Noteboom, Hinton; 3. Joren Boyce, Minot, N.D.; 4. Ryan Watnem, Humbolt; 5. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 6. John Ahlers, Bettendorf; 7. Andrew Timm, Mankato, Minn.; 8. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan..

Heat 15 — 1. Josh Truman, Indianola; 2. Shawn Kilgore, New Franken, Wis; 3. Justin Auringer, Waterloo; 4. Dean Maurer, Greenleaf, Wis; 5. Jim Cole, Sioux City; 6. Jerry Luloff, Indepenence; 7. Terry Johnson, Waterloo; 8. Brian Law, Alleman.

Heat 16 — 1. Dustin Kraklio, Durant; 2. Ronnie Wallace, North Platte, Neb.; 3. Josh Borton, Crystal, Mich.; 4. Brian Calhoon, Beloit, Kan.; 5. Dan Rhiley, Bennington, Neb.; 6. Johnathan Thimmesch, Independence; 7. Mike Weikert, Jr., Muscatine; 8. J.J. Wise, Manley.

Heat 17 — 1. Jake Durbin, Perry; 2. T.J. Herndon, Atwood, Tenn.; 3. Dennis Pittman, Jamacia; 4. Todd Stinehart, Waseca, Minn.; 5. Kody Scholpp, Lanpman Sask, Can; 6. Jeff Nielsen, Pocahontas; 7. Steve Streeter, Madera, Calif.; 8. Corey Lagroon, Salina, Kan..

Heat 18 — 1. Danny Morrison, Minneapolis, Kan.; 2. Kellen Chadwick, Oakley, Calif.; 3. Adam Bolin, Waterloo; 4. Dan Ratajczak, Luxemburg, Wis; 5. Chris Burk, Friend, Neb.; 6. Corey Burch, Junction City, Kan.; 7. Todd Reed, Parkview; 8. Michael Albertsen, Audubon.

Heat 19 — 1. Richie Gustin, Gilman; 2. Cale Sponsler, Grimes; 3. Tyler Iverson, Albion, Neb.; 4. Russ Dickerson, Boone; 5. John Allen, Chanute, Kan.; 6. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 7. Jason Seegmiller, Dubuque; 8. Zane DeVilbiss, Farmington, N.M.

Heat 20 — 1. Jason Noll, El Mirage, Ariz.; 2. Luke Wanninger, Grimes; 3. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 4. Kenny Stone, Belton, Texas; 5. J.J. Scott, Iowa City; 6. Jamie Anderson, Mason City; 7. Tom Charles, Bonner Springs, Kan.; 8. Tyler Greene, Rock Port, Mo.

Heat 21 — 1. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 2. Rich Smith, Davenport; 3. Matthew Meinecke, Madrid; 4. Jerry Wren, Howard Lake, Minn.; 5. Jeff Stephens, Arion; 6. Jay Matthias, De Pere, Wis; 7. Chad Louk, Jefferson; 8. Josh Gilman, Earlham.

Heat 22 — 1. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 2. Travis Peterson, Mapleton, Minn.; 3. Chris Dawson, Lubbock, Texas; 4. Scott Hogan, Vinton; 5. David Pries, Medaryville, Ind.; 6. Todd Ligenza, Columbus, Neb.; 7. Mike VanGenderen, Newton; 8. Tony Snyder, Readlyn.

Heat 23 — 1. Todd Wilson, Spickard, Mo.; 2. Keith White, Little River, Texas; 3. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 4. Gabe Tucker, Carbon, Texas; 5. Darren Shaw, Lathrop, Mo.; 6. Joe Spillman, Marble Falls, Texas; 7. Tim Watts, Beloit, Kan.; 8. Shane Hiatt, Rising City, Neb..

Heat 24 — 1. Tony Olson, Cedar Rapids; 2. Justin Radcliff, China Spring, Texas; 3. Richard Mueller, Jackson, Wyo.; 4. Randy Havlik, Madrid; 5. Robert Liese, Jr., Floresville, Texas; 6. Sam Cox, Flower Mound, Texas; 7. Josh Most, Red Oak; 8. Mike Monnig, Big Spring, Mo..

Heat 25 — 1. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 2. Jeremy Jacobs, Luxemburg, Wis; 3. Chris Snyder, Raymond; 4. Kelly Lyons, Boone; 5. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 6. Charles Brewer, Abilene, Texas; 7. Terry Houchin, North Platte, Neb.; 8. Shane DeMey, Dennison.

Heat 26 — 1. Denny Rosenberg, Grimes; 2. David Karst, Mills, Wyo.; 3. Brian Schmitt, Wall Lake; 4. Tony Hilgenberg, Waukee; 5. Dillon Smith, Hillsboro, Texas; 6. Clint Wendel, Mason City; 7. Bob Moore, Sioux City; 8. Greg Cox, Altoona.

Heat 27 — 1. Hank Berry, Sidney, Mont.; 2. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 3. Jay Goosmann, Hinton; 4. David Brown, Kellogg; 5. Jim Mathieson, Sioux City; 6. Michael Smith, Arkport, N.Y.; 7. Chris Mills, Sioux City; 8. Troy Cordes, Dunkerton.

Heat 28 —  1. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 2. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 3. Greg Dinsmore, Kerrville, Texas; 4. Alison Quick, Redding; 5. Steven Glenn, Hamilton, Mo.; 6. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 7. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 8. Tommy Belmer, Denver.

Heat 29 — 1. Mark Elliott, Webster City; 2. Ronn Lauritzen, Jesup; 3. Chase Mewhirter, Atlantic; 4. Jimmy Halford, Atwood, Tenn.; 5. Todd Shute, Des Moines; 6. Dennis Betzer, Central City; 7. Kurt Krauskopf, Decorah; 8. Jim Lynch, Bloomfield.

Heat 30 — 1. Nick Deal, Walnut; 2. Brian Knoell, Falun, Kan.; 3. Lonnie Heap, Media, Ill.; 4. Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; 5. Justin Sackett, Moville; 6. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 7. Josh McGaha, Abilene, Texas; 8. Chad Estes, Troy, Texas.

B-Main 02 — 1. Matt Brack, Mead, Colo.; 2. Chris Abelson, Sioux City; 3. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 4. Jeff Streeter, Madera, Calif.; 5. Chad Porter, Madison Lake, Minn.; 6. Jeff Feaster, Humboldt; 7. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 8. Dennis Laveine, West Burlington; 9. Shay Woods, Humeston; 10. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 11. Scott Olson, Blairsburg; 12. Mark Griffin, Canton, Pa.; 13. Steve Burch, Junction City, Kan.; 14. Adam Johnson, Independence; 15. Zach Schultz, North Platte, Neb.; 16. Pat Graham, Ames; 17. Alex Hanson, Kensett; 18. Tim Echevarria, Junction City, Kan.; 19. Cory Bauer, Monticello; 20. Randy Artz, Battle Mountain, Nev..

IMCA Modifieds

A-Main 01 — 1. Richie Gustin, Gilman; 2. Josh Ruby, Lakota; 3. Kevin Sustaire, Emory, Texas; 4. Josh Truman, Indianola; 5. Hank Berry, Sidney, Mont.; 6. Mark Elliott, Webster City; 7. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 8. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 9. Robert Avery, Des Moines; 10. Dustin Kraklio, Durant; 11. Tony Olson, Cedar Rapids; 12. Todd Wilson, Spickard, Mo.; 13. Ron Pope, Mason City; 14. Danny Morrison, Minneapolis, Kan.; 15. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 16. Jeff Waterman, Quincy, Ill.; 17. William McGuire, Belton, Texas; 18. Adam Larson, Ames; 19. Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.; 20. Jake Durbin, Perry; 21. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 22. Nick Deal, Walnut; 23. Jason Noll, El Mirage, Ariz.; 24. Jeremy Mills, Garner; 25. David Murray, Jr., Oberlin, Kan.; 26. Ben Ketteman, Pflugerville, Texas; 27. Denny Rosenberg, Grimes; 28. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 29. Craig Reetz, Dunlap; 30. Will Brack, Mead, Colo..

IMCA Stock Cars

Heat 01 — 1. David Smith, Lake City; 2. Travis Prochaska, Iowa Falls; 3. Keith White, Little River, Texas; 4. Robby Rosselli, Minot, N.D.; 5. Terry Cornelison, Boone; 6. Roger Verdoorn, Sibley; 7. Scott Beaureard, Center Point; 8. Jason Schoenberger, Gorham, Kan.; 9. Justin Temeyer, Independence; 10. Keith Miner, Granger; 11. Terry Dulin, Cedar Rapids.

Heat 02 — 1. Larry Portis, Nora Springs; 2. Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; 3. Damon Murty, Chelsea; 4. Curt Hook, Ackley; 5. Norman Chesmore, Rowley; 6. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 7. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 8. Jerrold (J.C.) Howell, Jr, May Bank, Texas; 9. Matthew Schauer, Arlington, Minn.; 10. Jared Dirks, Rowan; 11. Jeff Senne, Welcome, Minn..

Heat 03 — 1. Bob Rebstock, Redwood Falls, Minn.; 2. Randy Brands, Boyden; 3. Jason Cook, Mount Pleasant; 4. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 5. Todd Reitzler, Grinnell; 6. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 7. Michael Jaennette, Newton; 8. Andy Bryant, Clemons; 9. Rick Kriegel, Brooklyn; 10. Chuck Winter, Henderson, Minn.; 11. Joseph Voss, Belle Plaine, Minn..

Heat 04 — 1. Sean Johnson, Independence; 2. Kenneth Hansen, Audubon; 3. Dustin Larson, Rushmore, Minn.; 4. John Heinz, Green Bay, Wis; 5. Tony (Butch) Bass, Winterset; 6. Lance Deal, Fort Dodge; 7. Jesse Anderson, Winthrop, Minn.; 8. Pat Neely, Saint Joseph, Mo.; 9. Dan Lee, Salix; 10. Seth Bowen, Huxley; 11. Dustin Newlin, Concordia, Kan..

Heat 05 — 1. Jamie Colwell, Kaukauna, Wis; 2. Jeff Mueller, New London; 3. Paul Shepherd, Marengo; 4. Wyatt Olson, Des Lacs, N.D.; 5. Bill Osbahr, Avoca; 6. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 7. Eric Brown, Boone; 8. Ty Hill, Dallas Center; 9. Aaron Brocksieck, Camp Point, Ill.; 10. Eric Jones, Killeen, Texas; 11. Bob Hoing, Overton, Neb..

Heat 06 — 1. Brian Blessington, Breda; 2. Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; 3. Casey Woken, Ogallala, Neb.; 4. Troy Woelber, Hull; 5. Kary Larson, Crosby, N.D.; 6. Paul Burger, Bell Plaine, Minn.; 7. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 8. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 9. Derek Green, Granada, Minn.; 10. Brad Scheibel, Essig, Minn.; 11. Rick Mahlberg, Denmark, Wis.

Heat 07 — 1. Mike Nichols, Harlan; 2. Jeffrey Anderson, Atlantic; 3. Donavon Smith, Lake City; 4. Mark Wenzlaff, Yankton, S.D.; 5. Clay Christian, Avoca; 6. Mark Haglund, Webster City; 7. Kevin Flock, Muskogee, Okla.; 8. Kyle Schmauss, Eagle Grove; 9. John Emerson, Waterloo; 10. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 11. Tom Killen, Des Moines.

Heat 08 — 1. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 2. Jeff Turner, Kaufman, Texas; 3. Brett Woznicki, Minot, N.D.; 4. Kevin Rose, Waterloo; 5. Eric Weyer, Centralia, Kan.; 6. Austin Carter, New Cambria, Kan.; 7. Rich Pederson, Sioux City; 8. John Oliver, Jr, Danville; 9. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 10. Barrett (B.J.) Wagoner, Colby, Kan.; 11. Toby Smith, Oskaloosa.

Heat 09 — 1. Jeremy Gettler, Adair; 2. Ned Kalis, Wells, Minn.; 3. Ryan Cook, New London; 4. Bob Daniels, Des Moines; 5. Jason Batt, Hatcher Heights, Texas; 6. Josh Daniels, Des Moines; 7. Nicholas Warnke, De Witt, Neb.; 8. Don Vis, Marshalltown; 9. Travis Shipman, Mason City; 10. Cory Dumpert, York, Neb.; 11. Chad Schroeder, Henderson, Minn..

Heat 10 — 1. Shay Curtin;; 2. Alan Van Gorp, Des Moines; 3. Stefan Sybesma, Sanborn; 4. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 5. Andrew Inman, Mason City; 6. Kevin Opheim, Mason City; 7. Marcus Fagan, Adair; 8. Steve Campbell, Des Moines; 9. Jake Bruns, Belview, Minn.; 10. Rob Schneider, Marshalltown; 11. Austin Curtin, Waukon.

Heat 11 — 1. Don Killen, Des Moines; 2. John Mahlberg, Hilbert, Wis; 3. Ryan Rose, Boone; 4. Tony Ritterbush, Dunlop; 5. Brandon Czarapata, Appleton, Wis; 6. Chad Estes, Troy, Texas; 7. Cory Davis, Eunice, N.M; 8. Austin Evens, Independence; 9. Adam Klocke, Carroll; 10. Chad Palmer, Renwick; 11. Jim Larson, Rushmore, Minn..

Heat 12 — 1. Trent Murphy, Jefferson; 2. Matt Greiner, Washington; 3. Nathan Burke, Minot, N.D.; 4. Lonnie Hodges, Boone; 5. Shawn Wagner, Seymour, Wis; 6. Larry Crocheck, Boone; 7. Jake Masters, Graettinger; 8. Tony Arnold, Sloan; 9. Paul Wenzloff, Yankton, S.D.; 10. Daniel Dhaene, Henderson, Minn.

Heat 13 — 1. Kyle Dumpert, York, Neb.; 2. Jerry Gifford, Boone; 3. Toby Miller, Rhome, Texas; 4. Dustin Wannarka, Winnebago, Minn.; 5. Ryan Leeman, Roland; 6. Mike Coel, Pulaski, Wis; 7. Randy Killen, Des Moines; 8. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 9. Dave Plowman, Gretna, Neb.; 10. Cole Simmons, Morning Sun.

Heat 14 — 1. Andy Altenburg, Truman, Minn.; 2. Wayne Gifford, Boone; 3. Abe Huls, Carthage, Ill.; 4. Dave Stricker, Waterloo; 5. Jason York, Boone; 6. Bill Reetz, Carroll; 7. Jesse Taylor, Fort Morgan, Colo.; 8. Eric Malfroid, Luxemburg, Wis; 9. Michael Bruns, Olivia, Minn.; 10. Laura Curry, Lu Verne.

Heat 15 — 1. Jason VanSickel, Webster City; 2. Rocky Alexander, Estevan, SK; 3. Jake Ludeking, Decorah; 4. Bryan Snell, Coon Rapids; 5. Mike Munson, Boxholm; 6. Rodney Richards, Madrid; 7. Dennis Bissonnette, Stephenville, Texas; 8. Travis Barker, Sioux City; 9. Tyler Smith, Luxemburg, Wis; 10. Gary Bass, Des Moines.

Heat 16 — 1. Jason Ward, Sioux City; 2. Jay Schmidt, Tama; 3. Tom Suess, New Ulm, Minn.; 4. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 5. Robert Stofer, Jefferson; 6. Jesse Colwell, Wrightstown, Wis; 7. Steve Meyer, Grundy Center; 8. Aaron Parmer, Humeston; 9. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 10. Mike Todd, Pleasant Hill.

B-Main 01 — 1. Curt Hook, Ackley; 2. Jerrold (J.C.) Howell, Jr, May Bank, Texas; 3. Norman Chesmore, Rowley; 4. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 5. Robby Rosselli, Minot, N.D.; 6. Justin Temeyer, Independence; 7. Terry Cornelison, Boone; 8. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 9. Jeff Senne, Welcome, Minn.; 10. Jason Schoenberger, Gorham, Kan.; 11. Jared Dirks, Rowan; 12. Roger Verdoorn, Sibley; 13. Keith Miner, Granger; 14. Matthew Schauer, Arlington, Minn.; 15. Terry Dulin, Cedar Rapids; 16. Scott Beaureard, Center Point.

B-Main 02 — 1. John Heinz, Green Bay, Wis; 2. Todd Reitzler, Grinnell; 3. Lance Deal, Fort Dodge; 4. Andy Bryant, Clemons; 5. Tony (Butch) Bass, Winterset; 6. Michael Jaennette, Newton; 7. Jesse Anderson, Winthrop, Minn.; 8. Rick Kriegel, Brooklyn; 9. Pat Neely, Saint Joseph, Mo.; 10. Chuck Winter, Henderson, Minn.; 11. Dan Lee, Salix; 12. Dustin Newlin, Concordia, Kan.; 13. Joseph Voss, Belle Plaine, Minn.; 14. Seth Bowen, Huxley; 15. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 16. Bruce Plumisto, Colby, Kan.

B-Main 03 — 1. Wyatt Olson, Des Lacs, N.D.; 2. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 3. Paul Burger, Bell Plaine, Minn.; 4. Eric Brown, Boone; 5. Ty Hill, Dallas Center; 6. Kary Larson, Crosby, N.D.; 7. Aaron Brocksieck, Camp Point, Ill.; 8. Derek Green, Granada, Minn.; 9. Troy Woelber, Hull; 10. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 11. Rick Mahlberg, Denmark, Wis; 12. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 13. Bob Hoing, Overton, Neb.; 14. Brad Scheibel, Essig, Minn.; 15. Eric Jones, Killeen, Texas; 16. Bill Osbahr, Avoca.

B-Main 04 — 1. Mark Wenzlaff, Yankton, S.D.; 2. John Oliver, Jr, Danville; 3. Mark Haglund, Webster City; 4. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 5. Clay Christian, Avoca; 6. Tom Killen, Des Moines; 7. Austin Carter, New Cambria, Kan.; 8. Kevin Flock, Muskogee, Okla.; 9. Eric Weyer, Centralia, Kan.; 10. Kevin Rose, Waterloo; 11. Barrett (B.J.) Wagoner, Colby, Kan.; 12. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 13. Rich Pederson, Sioux City; 14. Toby Smith, Oskaloosa; 15. Kyle Schmauss, Eagle Grove; 16. John Emerson, Waterloo.

B-Main 05 — 1. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 2. Kevin Opheim, Mason City; 3. Bob Daniels, Des Moines; 4. Travis Shipman, Mason City; 5. Josh Daniels, Des Moines; 6. Steve Campbell, Des Moines; 7. Marcus Fagan, Adair; 8. Andrew Inman, Mason City; 9. Chad Schroeder, Henderson, Minn.; 10. Austin Curtin, Waukon; 11. Jake Bruns, Belview, Minn.; 12. Nicholas Warnke, De Witt, Neb.; 13. Jason Batt, Hatcher Heights, Texas; 14. Don Vis, Marshalltown; 15. Cory Dumpert, York, Neb.; 16. Rob Schneider, Marshalltown.

B-Main 06 — 1. Brandon Czarapata, Appleton, Wis; 2. Chad Estes, Troy, Texas; 3. Jake Masters, Graettinger; 4. Austin Evens, Independence; 5. Lonnie Hodges, Boone; 6. Cory Davis, Eunice, N.M; 7. Larry Crocheck, Boone; 8. Shawn Wagner, Seymour, Wis; 9. Chad Palmer, Renwick; 10. Paul Wenzloff, Yankton, S.D.; 11. Adam Klocke, Carroll; 12. Tony Ritterbush, Dunlop; 13. Tony Arnold, Sloan; 14. Daniel Dhaene, Henderson, Minn.

A-Main 01 — 1. Sean Johnson, Independence; 2. Mike Nichols, Harlan; 3. David Smith, Lake City; 4. Brian Blessington, Breda; 5. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 6. Keith White, Little River, Texas; 7. Larry Portis, Nora Springs; 8. Jeff Mueller, New London; 9. Damon Murty, Chelsea; 10. Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; 11. Bob Rebstock, Redwood Falls, Minn.; 12. Casey Woken, Ogallala, Neb.; 13. Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; 14. Randy Brands, Boyden; 15. Brett Woznicki, Minot, N.D.; 16. Paul Shepherd, Marengo; 17. Donavon Smith, Lake City; 18. Jeffrey Anderson, Atlantic; 19. Jeff Turner, Kaufman, Texas; 20. Dustin Larson, Rushmore, Minn.; 21. Kenneth Hansen, Audubon; 22. Jason Cook, Mount Pleasant; 23. Jamie Colwell, Kaukauna, Wis; 24. Travis Prochaska, Iowa Falls.

A-Main 02 — 1. Trent Murphy, Jefferson; 2. Jeremy Gettler, Adair; 3. Rocky Alexander, Estevan, SK; 4. Stefan Sybesma, Sanborn; 5. Shay Curtin;; 6. Nathan Burke, Minot, N.D.; 7. Jason VanSickel, Webster City; 8. Alan Van Gorp, Des Moines; 9. Jay Schmidt, Tama; 10. Wayne Gifford, Boone; 11. Matt Greiner, Washington; 12. Jerry Gifford, Boone; 13. Kyle Dumpert, York, Neb.; 14. Tom Suess, New Ulm, Minn.; 15. Jake Ludeking, Decorah; 16. Toby Miller, Rhome, Texas; 17. John Mahlberg, Hilbert, Wis; 18. Ned Kalis, Wells, Minn.; 19. Andy Altenburg, Truman, Minn.; 20. Abe Huls, Carthage, Ill.; 21. Ryan Rose, Boone; 22. Ryan Cook, New London; 23. Jason Ward, Sioux City; 24. Don Killen, Des Moines.

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 — 1. Cody Nielsen, Fort Dodge; 2. Robby Marsh, Belvidere, Neb.; 3. Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; 4. Nathan Ballard, Marengo; 5. Scott Pippert, Elberon; 6. Cody Knecht, Whittemore; 7. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 8. Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; 9. Damon Richards, David City, Neb.; 10. Cory Adams, Des Moines; 11. Lee Farmer, Bethany, Mo.; 12. Robert Dilley, Webster City; 13. Matthew Webb, Des Moines; 14. Rob Allison, Des Moines; 15. Rick Bradley, Council Bluffs; 16. Ed Mahlstedt, Bagley; 17. Brad Ratcliff, Webster City; 18. Tobie Talk, Hawley, Texas; 19. Matt Mahoney, Pierson; 20. Jake Nelson, Newton; 21. Dana Brandt, Minot, N.D.; 22. Cory Tasler, Jefferson; 23. Matt Brown, Dysart; 24. Justin Wacha, Vinton; 25. Clint Nelson, Newton; 26. Brent Jochum, Norfolk, Neb.; 27. Vince Buchholz, Waterloo; 28. Shane Klaasen, Little Rock; 29. August Bach, Center Point; 30. Drew Barglof, Sioux Rapids.

IMCA SportMods

A-Main 01 — 1. Jesse Sobbing, Glenwood; 2. Jeremy Embrey, Madrid; 3. Bryan Lariviere, Wichita, Kan.; 4. Cody Hennings, Boone; 5. Nick Roberts, Des Moines; 6. Doug Smith, Lake City; 7. Jeremy Leiting, Valparaiso, Neb.; 8. Leon Mulder, Doon; 9. Rob Charapata, Oconto, Wis; 10. Jim Buhlman, Cedar Falls; 11. Mike Pruitt, Redfield; 12. Casey Greubel, Lacona; 13. Cory Rose, Boone; 14. Matt Pittman, Jefferson; 15. Clinton Luellen, Minburn; 16. Nick Lakes, Sergeant Bluff; 17. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 18. Jeremy Chambers, Parsons, Kan.; 19. Tim Zeman, Muscatine; 20. Danny Dvorak, Vinton; 21. Randy Roberts, Boone; 22. Tyler Frye, Belleville, Kan.; 23. Josh Rice, Minneapolis, Kan.; 24. Kyle Brown, Kellogg; 25. Jason Doyle, Cedar Rapids; 26. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis; 27. Dan Tenold, Northwood; 28. Jared Timmerman, Norwalk; 29. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 30. Andy Tiernan, Woodward; 31. Doug Cook, Algona.